Banyo, Seramik

Seramik Karoları Döşeme Biçimleri

Seramik Karoları Döşeme Biçimleri İçin Farklı Örnekler

Seramik karolar getirdikleri bir çok kullanım avantajının yanında, farklı desende döşeme yetenekleri de taşımaktadırlar. Seramik karoları döşeme biçimleri, aynı desende olan karolarla karşılaştırılsa bile oldukça fark oluşturabilmektedir. Tasarım ilkeleri ile düzenlenmiş ve farklı olarak döşenmiş karolar, ortama değişik bir ahenk verirler ve estetik değer kazanırlar. Zemin boyunca tek bir desen oluşturmak için bir araya getirilen seramikler, farklı desenler oluşturmak için farklı boyutlarda da kullanılabilir. Duşakabin, içlerinde de sıkça tercih edilen seramik yüzeylerin, döşeme şekilleriyle fark oluşturmak, oldukça yaygın kullanılan yöntemlerdendir.

seramik-karolari-doseme-bicimleri

Seramik karolari döşeme biçimleri

Düz set karoların dışında seçeceğiniz desen, projenizin maliyetini %10 ila %20 arasında arttırabilir. Bu artış genellikle kesimler için gerekli olmakla birlikte, işçiliği de bir miktar etkileyecektir. Bunun yanında farklı renkte, farklı boyutta karo kullanım şansınız olacaktır. Eşsiz bir kurulum için her desende malzemeleri ve renkleri birleştirmek mümkündür.

Seramiklerin döşeme şekillerine kısaca bir göz atalım;

Düz Döşeme (Straight Set);

Seramik karoları döşeme biçimlerinden klasik olarak kullanılan, düz sıralara yerleştirilmiş döşeme şeklidir. Karolar hiç bir değişiklik olmadan sırayla yerleştirilerek döşenir. Orantılı alanlar için kullanışlı ve iyi bir model oluşturur. Her büyüklükteki alan için uygulanabilir. Fakat uzun ve ince alanlar için tercih edilmemelidir. Karolar, oda boyutundan bağımsız olarak kendini gösterebilir. Bu yöntemde daha büyük karoların kullanılması, derzleri ortadan kaldıracak ve alanın daha büyük olduğu izlenimi oluşturacaktır.

duz-seramik-doseme

Düz Seramik döşeme şekli

Çapraz Döşeme Deseni ( Diagonal);

Bu yöntemde karolar 45 derecelik açı ile, yan yana döndürülerek uygulanır. Uzun ince odalar ve koridorlar için  iyi bir model oluşturur. Gözü görsel olarak genişleyen, odanın köşelerine doğru zorlar. Odanın etrafındaki karolar, kesim gerektirdiğinden dolayı, deseni oluşturmak için ekstra karo ihtiyacı ortaya çıkar. Bu döşeme şekli, iki veya daha fazla rengi karıştırmak için iyi bir modeldir. Farklı satırlar vurgulanabilir ve düzen içinde çeşitli renk desenleri kullanılabilir.

capraz-doseme

Çapraz Döşeme Şekli

diagonal-doseme

Çapraz (diagonal) döşeme uygulaması

 Ofset Döşeme (Running Bond);

Ofset döşeme daha çok duvar döşemleriyle kullanılır. Ancak seramik döşemelerde de desen olarak tercih edilebilir. Her satırın bir sonrakine yarım denk getirilerek yapılan döşeme şeklidir. Bu uygulama her büyüklükteki alanlarda ve tüm seramik malzeme çeşitleriyle kullanılabilir. Zeminde daha fazla ilgi oluşturmak için iyi bir döşeme modelidir. Fayansları bir odada, hareketli olarak kullanmak ve zemine ilgi çekmek için, bitişik bir odada ya da holde düz bir sete geçmek söz konusu olabilir. Bu durumda ofset zemin dikkat çekici bir hal alacaktır.

ofset-doseme

Ofset döşeme şekli.

Balık Sırtı Döşeme (Herringbone);

Balıksırtı zemin döşeme deseni, dikdörtgen formdaki karolar kullanılarak oluşturulur. Aynı malzemeden farklı renklerdeki karo kullanımı ile çok güzel bir döşeme elde edilebilir. Ya da bir desenli karo iki farklı ölçüde de tercih edilebilir. Görünümde çok fark isteniyorsa aynı ölçüde iki farklı karo tipi de tercih edilebilir. Bu yöntemde küçük karo büyük karonun, köşesine yerleştirilir. Bir sonraki satırda küçük döşemenin genişliği kadar olur. Desenin adıda böylece ortaya çıkmaktadır. Bir çok alanda uygulanabilir. Ama en ideali uzun ince hollerde tercih etmek olacaktır.

 

 

Adım Döşeme (Step);

Seramik karoları döşeme biçimlerinden adım deseni, iki farklı boyutta karo kullanılarak yapılır. Aynı malzemeden farklı renklerde karo kullanılabileceği gibi, farklı iki karo tipi de kullanılabilir. Küçük karo, büyük karonun köşesine yerleştirilerek dösemeye başlanır. Bir sonraki satırda küçük karo büyük olanın önüne geçer. Küçük olan karo, büyük olandan çıkıyormuş görünümü oluşturur. Herhangi boyut ve şekilde olan alanlar için kullanılabilir. Fakat uzun ince alanlarda daha iyi randıman verir, köşegen ile benzer bir tema oluşturur.

adım-doseme

Adım Döşeme şekli.

Kesik Köşe Döşeme ( Cut Corner);

Seramik karoları döşeme biçimlerinden, bu yöntemde iki farklı karo kullanılması tavsiye edilir. Aynı karoyu, iki farklı boyutta ya da aynı karonun iki farklı rengi tercih edilebilir. Her iki karonun en az bir köşesinin kırpılması ve boşluklara daha küçük bir karonun yerleştirilmesiyle yapılır.Kullanılan küçük döşemelerden, farklı ilgi noktaları oluşturmak için her döşemede bir ila dört döşeme kırpılabilir. Bu döşeme fuaye alanlarında ve resmi ortamlarda en iyi sonucu veren klasik bir döşeme modelidir.

kesik-kose-doseme-uygulamasi

Kesik Köşe döşeme uygulaması

Kesme Taş Döşeme (Ashlar);

Seramik karoları döşeme biçimlerinden kesme taş döşeme üç farklı karo kullanılarak yapılır. İki kare ve bir adet dikdörtgen ölçülü karo içerir. Karoların boyutları birbiri ile orantılı, dikdörtgen karo daha büyük olan kare karonun yarısı kadar olmalıdır. Bu sayede zemin boyunca çapraz hareket eden ve yinelenen bir desen oluşturur. Diğer bir çok desenden daha fazla harekete sahiptir. Zemine ilgiyi çeker. Oturma odaları ve mutfaklarda çok güzel görünümler meydana getirir.

Kesme Taş Döşeme

Kesme Taş Döşeme örneği.

Versay Döşeme (Versaille);

Seramik karoları döşeme biçimlerinden, Versay deseni, dört karodan oluşan yapıdadır. İki kare ve iki dikdörtgen karo vardır. Küçük karolar ve dikdörtgen karo büyük olanın ¼ boyutundadır. 60cm, 60x90cm ve 20 cm karolarla uygulandığında çok iyi sonuç veren bir formdur. Bir çok üretici model için kullanılacak karo üretimi yapmaktadır.

versay-seramik-doseme

Versay Döşeme örneği

Tercih size kalmış;

Seramik karoları döşeme biçimlerinden, istediğinizi tercih edebilirsiniz. Evinizde farklı bir hava oluşturmak için klasik yöntemler yerine, değişik döşeme şekli kullanarak, kendinize has bir uygulama oluşturabilirsiniz. Fakat bazı yöntemlerin, maliyeti, klasik döşemeye göre fazla olacaktır.

Burada konusu geçen döşeme biçimleri, küçük farklılıklarla kendi içinde de çeşitlendirilebilir. Sizde eğer biraz konuyla ilgili iseniz, kendi döşeme tarzınızı bile oluşturabilirsiniz.

Teknik destek ve yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ekibimize “iletişim sayfamızdan” ulaşabilir, ihtiyacınız olan yardımı sağlayabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR;

https://www.fixr.com/costs/install-tile-floor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir