Banyo

Banyo Dolabı Tezgah Çeşitleri ve Özellikleri

Banyo Dolabı Tezgah Çeşitleri

Banyolarımız, evlerimizde, temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ana bölümlerinden biridir. Lavabonun içinde yer alması, banyo malzemelerinin saklanması ve düzenlenmesi için kullanılması, devamlı olarak sabun ve suya maruz kalmaları nedeni ile banyo tezgahı, banyonun en çalışkan bölümlerinden birisi olmaktadır. Bu yüzden, banyo dolabı tezgah çeşitleri incelenirken dayanıklı olması, estetik ve ekonomi gibi etmenler göz önüne alınmalıdır.

Malzemelerine Göre Banyo Dolabı Tezgah Çeşitleri;

Paslanmaz çelik, kırılmış cam, beton veya ahşap gibi malzemelerle bile yapılabilen banyo tezgahları olsa da, günümüzde çoğu banyo tezgahı şu malzemelerden oluşmaktadır; laminat, fayans, masif yüzey, doğal taş ve kuvars. Şimdi bunlara kısaca bir göz atalım.

Laminat Tezgahlar;

En ekonomik tezgah tiplerindendir. Geniş bir desen ve renk seçeneği sunarlar. Çoğu kişi laminat tezgahlarını kendi kendine kurabilir. Laminat tezgahlar hafiftir. Günümüzde artık o kadar iyi ve kaliteli üretilmekteler ki bazen, granit, mermer ve çelik tezgahlardan ayırt etmek çok zor olabilmektedir. Laminat tezgahlar, sağlam bir tezgah yüzeyi oluşturmak için bir MDF çekirdeğe preslenmiş plastik katmanlardan oluşur.

Laminat tezgahlar, misafir banyoları veya tuvaletler için iyi bir seçenek olsa da, ana banyolar ve stilin ön planda olacağı yerler için uygun olmayabilirler.

Laminat Yüzey Örneği

Laminat Yüzey Örneği

Seramik – Porselen Karo Tezgahlar;

Çok fazla renk ve ebat seçeneği sunarlar. Farklı tasarımlar için ideal seçimdir. Fakat fayanslar kırılgandırlar ve darbe altında çatlayabilirler. Ayrıca derz dolgu hatları lekelenebilir ve yeniden derz dolgusu yapmak gerekebilir. Seramik ve porselen karolar, yeni tasarımlar sayesinde modaya uygun tarzlar sunmaktadırlar. Yüzeyleri sırlı kilden yapılır ve sertleşmeleri için, yüksek ateşte ısıtılırlar.

Cam karolar, teknik olarak seramik olmasalar da, hemen hemen aynı şekilde döşenip kullanılabilirler. Cam karolarda da tasarım ve stil seçenekleri oldukça fazladır.

Seramik Yüzey Örneği

Seramik Yüzey Örneği

Katı Yüzeyli Tezgahlar;

Bakımları kolaydır ve lekelere karşı dirençlidirler. Renk ve desen olarak zengin içeriğe sahiptirler. Fakat taş görünümleri biraz yapay kaçabilir, doğal taş kadar zarif değildir. Ayrıca ısıya karşı duyarlıdır ve renk değişimi oluşabilir.

Bu tip tezgahlar, özel reçinelerle yapıştırılıp preslenmiş akrilik ve polyester parçalarından oluşmaktadır. Genellikle taşı andıran bir görünümle formüle edilirler. Entegre lavabo içeren modelleri mevcuttur. Örnek olarak; Corian, Silestone, Swanstone ve Çimstone gibi değişik üreticilerin ürünlerini inceleyebilirsiniz. Oldukça geniş bir renk ve stil seçeneği sunarlar.

Katı Yüzey Örneği

Katı Yüzey Örneği

Doğal Taş Tezgahlar;

Lüks görünüm sunan, birinci sınıf bir yapı malzemsidirler. Özellikle granir ve mermer tezgahlar tamamen benzersiz ürünler meydana getirirler. Fakat, ekonomik olarak pahalıdır ve düzgün bakıma ihtiyaçları vardır.

Arduvaz, sabuntaşı, kalker, traverten, mermer, oniks ve granit gibi bir çok farklı tür mevcuttur. Her taş türünün kendine has özellikleri vardır. Doğal taş tezgahları, lavabo için açılan bir bölümden ve kalın katı bir levhadan oluşsalar da günümüzde karolar benzeri ölçülerle fayans gibi de döşeme yapılan tipleri mevcuttur.

Arduvaz;

Lekelere dirençli, sert bir tezgah taşıdır. Renk olarak koyu gri, siyah ve yeşil tonları söz konusudur.

Sabuntaşı;

Çok ince damarlı ve gözeneksiz bir taştır. Renk olarak beyaz ve gri tonları bulunur.

Sabuntaşı Yüzey Örneği

Sabuntaşı Yüzey Örneği

Kireçtaşı / Traverten;

Nadir olarak tercih edilen, gözenekli bir taş türüdür. Bakım ihtiyacı fazladır.

Mermer;

Yoğun damarlı metamorfik bir taştır. Sonsuz, renk ve desen seçenekleriyle, doğal taşların en güzellerinden biridir. Nispeten yumuşak ve gözenekli bir yapısı vardır. Uygulamadan önce yüzey zımpara ve cila ile işlenir. Cilalanmamış mermer leke tutmaya meyilli olur. Kullanım alınan zengin bir görünüm katar.

Mermer Yüzey Örneği

Mermer Yüzey Örneği

Granit;

Benekli, benzersiz görünümüyle öne çıkan granit, dayanıklı bir doğal taş malzemedir. Yeşil, mavi, kırmızı gibi çeşitli desen ve renklerde, parlatılmış bir formda kullanılır. Granit, yapısı gereği dayanıklıdır. Çizilmelere ve lekelere karşı yüksek direnç gösterir. Ayrıca doğal taş olan granit tezgahlar, her banyoya benzersiz bir görünüm katma özelliğine de sahiptir. Ana banyolar için en ideal seçim, doğal taş tezgahlar olacaktır. Zengin ve lüks görünümleri ile doğal taşlar, banyonuza eşsiz bir hava verecektir.

Granit Yüzey Örneği

Granit Yüzey Örneği

Beton Tezgahlar;

Neredeyse klasik diyebileceğimiz bir tezgah tipidir. Çok eskiden beri kullanılan tipleri vardır. Dayanıklı ve güçlü bir yapıları vardır. Doğal gri renginin yanında, pigment eklenerek bir çok farklı renk oluşturmak mümkündür. Fakat beton mermer ve granit kadar aşınmaya dayanıklı olmayacaktır. Zamanla çizikler ve çatlaklar oluşabilir.

Beton Yüzey Örneği

Beton Yüzey Örneği

Ezilmiş (Kırıklı) Cam Tezgahlar;

Özellikle akrilikle formüle edilmiş güçlü yapılı tezgahlardır. Akrilik bazlı tiplerin temzilenmesi ve bakımı kolaydır. Çok çeşitli dekoratif görünüm sağlarlar. Diğer örneklere göre yeni sayılan ezilmiş cam tezgahların, giderek yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Uygun tasarımlarla göz alıcı çekiciliğe sahip hale gelirler.

Kırıklı Cam Yüzey

Kırıklı Cam Yüzey

Kuvars Tezgahlar;

Uzun ömürlü, dayanıklı ve estetik bir yapıya sahiptirler. Çizilme ve lekelere karşı çok dirençli bir yapıları vardır. Kuvars, katı kuvars değildir. Bunun yerine %70 ila %90 oranında öğütülmüş kuvars, diğer taş mineralleri, reçine ve pigmentlerle harmanlanıp, sonrasında da tezgah levhaları ile şekillendirilen bir mühendislik ürünüdür. Doğal taş değildir, fakat iyi işlenmiş bir kuvarsı doğal taşlardan ayırt etmek çok zordur. Genellikle içlerine eklenmiş entegre lavabolarıyla birlikte satılır. Kuvars en üst düzey tezgah malzemesi olarak kabul edilir, ve banyonun değerini arttırır.

Kuvars Yüzey Örneği

Kuvars Yüzey Örneği

Tezgah Seçiminde Belirleyici Faktörler;

Bir banyo tezgahı alırken ya da yenilerken göz önüne alınması gereken temel belirleyicileri şu şekilde sayabiliriz;

  • Dayanıklılık,
  • Leke tutmaması
  • Kolay temizlenmesi
  • Dekor olarak uyum sağlaması.

Bu faktörleri göz önüne alarak seçeceğiniz bir tezgah, sizlere çok uzun yıllar hizmet verecek ve ilk günkü gibi pırıl pırıl kalacaktır.

Kuvars ile granit ya da mermer tezgahlar karşılaştırılınca, günümüzde, seçimlerin çoğunun kuvars üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Kuvars ürünler, mühendislik üretimi olsa da, çevre dostu ve gözeneksiz ürünlerdir. Bu da onları küflenme ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.

Kuvarsit tezgahlar ise benzer olmalarına karşı farklıdırlar ve doğal taştan yapılırlar. Yapıları ise kuvars kadar pürüzsüz değildir.

 

KAYNAKLAR;

  • www.thespruce.com/bathroom-countertop-materials/
  • www.caesarstoneus.com/blog/choosing-bathroom-countertops/
  • www.architecturaldigest.in/story/6-materials-ideal-for-the-bathroom-countertop/
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir