Genel

Banyo Dekorasyon ve Tasarımı

Banyo Dekorasyon ve Tasarımı Nasıl Yapılır

Banyo yenilemek ya da sıfırdan bir banyo kurgulamak istiyor, fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, banyo dekorasyon ve tasarımı için size yol gösterici olacak makalemizden oldukça faydalanacağınızı düşünüyoruz. Gelin şimdi sırasıyla neyi nasıl yapacağımızı görelim.

Banyo dekorasyonu ve tasarımı için ilk adım ölçü belirleme olmalıdır. Bu işlem bize hem dekorasyonda hem de maliyet oluşturmada yol gösterici olacaktır. Evinizin banyo ölçüleri temel atılıp inşaat tamamlandığında netleşmiş olur. Bizde işleme önce ölçüleri belirleyerek başlamalıyız. Ölçü alırken banyomuzun zeminin en, boy ve yüksekliğini ölçerek işe başlamamız gerekir. Bu ölçüler bize banyomuzun büyüklüğünü ve kullanabileceğimiz diğer ekipmanların ebat ve tiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

Bir Banyo Tasarımı Örneği

Banyo Tasarım Örneği

Banyo ölçüsü alırken öncelikle zemin en ve boyu ölçülmelidir. Bu işlem yapılırken, banyo içinde kalan kolon ve havalandırma boşlukları gibi çıkıntı yapan öğelere dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlar zemin metrekaresinde farklılık oluşturan unsurlardır. En ve boy ölçüsü yanında banyo yükseklik ölçüsü de alınmalıdır. Yükseklik ölçüsü duvarların metrekaresi hesaplanırken de kullanılır. Yükseklik ölçüsü için bir duvar kenarını kullanarak, zeminden tavana kadar ölçüm yapılır ve yükseklik belirlenir.

Banyo Dekorasyon ve Tasarımında Seçimler

Ölçülerimizi belirledikten sonra, kağıt üzerine yerleşim planı için kroki oluşturmak, seçilen öğelerin yeri konusunda bize yardımcı olacaktır. Klozetin yeri, banyo dolabının yeri ve duş alanı için yer belirlemek, temel kullanışlılık açısından önemlidir. Eğer banyonuzu yeniliyorsanız bu bileşenlerin yerini çok fazla değiştiremeyebilirsiniz. Ama en azından, yönlerini ve büyüklüklerini düşünerek en ideal kullanım sağlayacak şekilde dizayn edebilirsiniz.

Banyo tasarımında birçok değişik stil ve tarz kullanılabilir. Modern, klasik, minimalist, rüstik, eklektik ve endüstriyel tipler başta gelen seçenekler arasındadır. Her tarzın kendine has renk ve dokusu bulunur. Örneğin, modern tarz net çizgiler ve minimalist aksesuarlar içerirken, klasik tarz ise daha süslü bileşenler ve desenli seramiklerle öne çıkar. Bu yüzden seçim yapmak için tarzınızı baştan belirlemeli ve dekorasyonda buna göre hareket etmelisiniz.

Banyo Tasarım Örneği

Özel Bir Banyo Tasarım Örneği

Banyo Tasarımında Yerleşim Planı

Yerleşim planı eldeki alanın en iyi şekilde kullanımını sağlamalıdır. Küvet, duşakabin, lavabo gibi alanlar iyi konumlandırılmalıdır. Bu ürünler yeterli kullanım alanı sağlamalı ve yüzümüzü yıkarken, tıraş olurken ya da makyaj yaparken bize engel olmamalıdır.

Ayrıca tüm bu ürünler banyo dekorasyon ve tasarımında görsellik sağlamalı ve bütünlük oluşturmalıdır. Dekor bütünlüğü olmayan bir tasarım yorucu olabilmektedir.

Banyonun Dizaynında Neler Önem Taşır

Detaylara verilen önem sayesinde mekanın bütünselliği sağlanabilir. Bu yüzden, depolama alanları, banyo mobilyaları gibi unsurlar göz önüne alınmalı ve kullanışlı bir şekilde yerleştirilmelidir. Seramikler ve diğer yüzey malzemeleri kolay temizlenebilen ve sudan etkilenmeyen yapıda olmalıdır. Renk ve formları da estetik bir görünüm açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Banyo aksesuarları tasarıma uygun olmalı ve kullanışlı ürünler arasından seçilmelidir. Bu ürünlerin gündelik hayata kolaylık sağlamaları önemli bir unsurdur. Fırça tutucular, sabunluklar, havlu askıları gibi aksesuarlar pratik kullanım sağlamalı ve banyonun fonksiyonel bir parçası olmalıdır.

Klasik Banyo Tasarım Örneği

Klasik Banyo Tasarım Örneği

Hangi Renkler Tercih Edilmeli

Renk tercihi, banyonun boyutlarına ve ışık alma miktarına göre değişiklik gösterebilir. Küçük alanlar için pastel tonlar ve açık renkler genişlik hissi oluşturmaları açısından tercih edilmektedirler. Geniş alanlarda ise kontrastlık sağlayan zıt renkler tercih edilebilecek öncelikli seçeneklerdir.

Duvarlarda ise, zeminle uyumlu olarak farklı tercihler yapılabilir. Suya dayanıklı duvar kağıtları, su emmeyen ahşap kaplamalar gibi farklılık oluşturan seçenekler söz konusudur. Günümüzde sıkça tercih edilen fayans kaplamlarda duvarlarda sıkça kullanılmaktadır.

Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Aydınlatma banyolar açısından oldukça önemli bir konudur. Yeteri kadar önemsemeyerek sona bırakılmamalıdır. Banyo dekorasyon ve tasarımında aydınlatma konusu ve şekli de baştan planlanması gereken bir konudur. Sıcak ve soğuk tipte aydınlatma tarzı tercihler arasındadır. Ayrıca kullanılan armatürler de dekorasyon ve tasarıma doğrudan etki eder. Ana aydınlatma yanında dekor ürünleri içinde aydınlatma yapılarak farklı bir görünüm elde edilebilir.

Konuyla ilgili daha detaylı anlatım için “Banyo Aydınlatması Nasıl Yapılmalı” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Dolaplar ve Depolama Alanları

Banyolarımızda birçok farklı ürün için yeterli depolama ve saklama alanlarına ihtiyacımız olmaktadır. Bu yüzden tasarımında bu ürünler için bölümler oluşturulmalı ve kullanışlılık ön planda tutulmalıdır.

Farklı seçenekler arasından banyo dekorasyon ve tasarımınıza uyacak bir tercih yapmanız gerekecektir. Dolap modellerinin bazıları, yerden bazıları ise duvara asılabilen seçenekler sağlamaktadırlar. Ama yapıları gereği sağladıkları depolama alanı farklılık göstermektedir. Bu yüzden ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir model seçmeniz önemlidir.

“Banyolarda Düzenleme ve Depolama Alanları İçin İpuçları” başlıklı yazımız size bu konuda birçok farklı fikir ve seçenek sunabilir.

Duşakabinli Bir Banyo Tasarımı

Küçük Banyolar İçin Bir Örnek

Banyo Aksesuarları Seçimi

Aksesuar seçiminde işlevsellik ön planda olmalı ve tasarımda bütünlük sağlayan ürünler tercih edilmelidir. Seçim yaparken banyonun nemli ortamına uygun olarak paslanmaz çelik, cam ve suya dayanıklı malzemelerden yapılmış ürünler seçilmelidir. Aksi halde buhar ve neme maruz kalan ürünlerde deformasyon olacak ve görünümleri bozulacaktır.

Banyo zemininde kullanılan paspas ve halılarında dekorasyonda önemli vardır. Bu ürünler rahatlık ve stil oluşturan bileşenlerdendir. Estetik ve görünüme katlı sağlarlar.

Duş Alanları ve Duşakabinler

Alanınız yeterli ise bir küvet tercih edebilirsiniz. Küvetler, banyo içerisinde geniş alanlar isteyen ürünler olduğu için her banyoda verimli bir kullanım sağlamayabilirler. Ama Banyonuz ne kadar küçük ve dar olsa da bir duşakabin için mutlaka yer ayırmalısınız. Kabinler banyo esnasında suyun zemine yayılmasını önler ve size pratiklik kazandıran ürünler olarak öne çıkarlar. Farklı tarzlar ve renk seçeneği sunan duşakabin modelleri arasından, sizin banyo dekorasyon ve tasarımınıza uyum sağlayacak bir model bulabilirsiniz. Özel ve farklı bir tasarıma ihtiyacınız varsa bize “İletişim Sayfamız” üzerinden ulaşabilir, taleplerinizi iletebilirsiniz. Sizin için özel bir kabin tasarımı yapmaktan memnuniyet duyarız.

 

KAYNAKLAR:

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir