Genel

Banyolarda Düzenleme ve Depolama Alanları İçin İpuçları

Banyolarda Düzenleme ve Depolama Alanları

Banyolarda dekorasyonun yanında, kullanımı kolaylaştıran ve pratiklik getiren düzenleme şekli de çok önemli bir konu olmaktadır. Banyolarda düzenleme ve depolama alanları için ipuçları başlıklı bu yazımızda sizlere banyonuzu daha işlevsel hale getirebilmeniz ve dekorunuza hava katabilmeniz için fikirler sunmaya çalışacağız.

Banyolarda Düzenleme ve Depolama Alanları

Alış veriş imkanlarının kolaylaştığı, seçeneklerin arttığı günümüzde, banyolarımız için aldıklarımız gün geçtikçe artmakta ve banyo ortamlarımızda hızla, eşya yoğunluğu ile kalabalıklaşmaktadır. Banyo içerisinde kullandığımız araç gereçler ya da kişisel bakım ve kozmetik ürünler ortamı daha da karmaşık bir hale getirebilmektedir.

Lavabo Altı Dolapları

Lavabo Altı Dolapları Depolamada Önemli Yere Sahipler

Hal böyle olunca, banyolarda düzenleme ve depolama alanlarımızı oluşturmak için ek çözümler sağlamamız gerekebilir. Ama bu çözümleri yaparken, dekorasyonunuzun bozulacağını düşünebilirsiniz. Doğru tercihlerle işlevsellik kazandırılan bir banyo, stilinden uzaklaşmış bir banyo anlamına gelmeyeceğini unutmayınız. Hatta hatta iyi yapılmış bir düzenleme ile stilinizi ön plana çıkarabilir, dekorasyonunuzu vurgulayabilirsiniz.

Bir çoğumuz, günün hızla geçen temposuna banyolarda merhaba diyoruz. Bu durum kalabalık ailelerde çoğu zaman sıraya bile konulabiliyor. Bu gibi zamanlar için kullanım sürenizi kısalmak istiyorsanız, banyonuzu buna göre organize etmelisiniz.

Dolap İçleri ve Diğer Düzenleme Eşyaları

Banyolar için, düzenleme denildiğinde ister dolap içleri olsun isterse diğer depolama birimleri olsun, aklımıza önce sepetler, kutular gibi ekipmanlar gelir. Şuna kutu, buna sepet derken bir bakmışınız ki banyonuz ardiyeye dönüşmüş. Bu tip ayrıştırıcılar tabi ki gereklidir. Ama neresi ve ne için sorularını doğru cevaplamak zorundasınız. İlk olarak tüm bu ürünleri boşaltın ve bir köşeye biriktirin. İşe önce bunlardan başlamak gerekir.

Banyolarda düzenleme ve depolama alanlarını kullanmadan önce, gereksiz kalabalık oluşturan her şeyden kurtulma yolunu tutmalısınız. İlk olarak banyonuzdaki eşyalarınızı sınıflandırın. Artık kullanmadığınız eşyaları ve gereçleri belirlemeli, az kullandıklarınızdan ya da hep ihtiyaç duyduklarınızdan ayırmalısınız. Örneklemek gerekirse, her gün kullandığınız makyaj malzemelerini tezgah üzerinde ya da el altında konumlandırmalı, nadiren kullandıklarınızı ise dolap gibi farklı bir ortamda depolamalısınız. İçlerinde artık kullanmadıklarınız varsa ya vedalaşmalı ya da size engel olmayacakları bir depo alanına almalısınız.

Bu adımda önemli olan hangi ürünlerin dolaba konulacağı, hangilerinin kolay erişilebilecek bir alanda tutulacağıdır. Stratejiniz ilk kullanılacaklar, nadiren kullanılanlar ve hiç kullanılmayanları belirlemek üzerine olmalı.

Dikey Kullanım Alanları Oluşturabilirsiniz

Bir banyo dolabınız var. Kirli sepeti de içermekte. Ama size yetmiyor. Düzenleme için aldıklarınız da yetersiz kalıyorsa, ne yapmak gerekir? Banyo içinde en az kullanım sağlanan yerler, yüksekte kalan yerler olmaktadır. Elinizdeki dolaba ek yapmayı düşünüyorsanız, dar fakat yüksek bir ek dolap çözüm getirebilir. Raflı olarak tercih edilecek bu yeni dolap, az kullandığınız ürünleri üst raflarında, sık kullanılanları ise alt raflarda depolamanıza olanak sağlayacaktır. Banyolarda düzenleme ve depolama alanları için, farklı ve kullanışlı olan dikey dolaplar, görünümleri ile de ortama sıcak bir hava katabilir.

Duş Alanları ve Küvetler;

Banyonuzu yeniliyorsanız, duş alanı için bir niş bölümünü mutlaka düşünün. Eğer sadece düzenleme yapıyorsanız, ve niş alanınız varsa, işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Eğer duş alanı içinde bir niş yoksa, duşakabin içine ters kancalarla monte edilen bir yerleşim alanı elde edebilirsiniz. Burası, sabun şampuan, banyo jeli gibi ürünlerinizi en iyi şekilde istifleyeceğiniz bir ortam sağlayacaktır.

Klozet Üstü Raflar

Klozet Üstü Raflar

Kapı Çevresi;

Banyolarda özellikle kapı arkaları atıl alanlar oluşturan bölümlerdendir. Geleneksel olarak bornoz ve havlular için kullanılırlar. Ama eğer kapınızın arkasında bir dolap sığabilecek boşluk varsa, derinliği az bile olsa bir çok eşyanızı depolamak için çözüm getirecektir. Bu mümkün olmuyorsa, kapınızın arkasında kumaştan bol cepli düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

Banyolarda düzenleme ve depolama alanları oluşturulabilecek bir diğer yer ise kapı üstleri olabilir. Kapı üstlerinde kullanılan raflar da popüler çözümler arasında yer alıyorlar. Atıl gibi duran bu alan, uygun bir raf yardımıyla sizi bir çok eşyadan kurtaracaktır. Özellikle sepetler ile düzenlenmiş olan kapı üstü raf kullanımı çok fonksiyonellik sağlar.

Açık Raf Sistemleri;

Banyolarda düzenleme ve depolama alanları oluşturmak için  açık raf sistemleri de düşünülebilir. Açık raflar, estetik dokunuşlar isteyen alanlardır. Üst üste üç dört raf yerleştirilmişse, görselini dengelemek zorunda olduğunuz alanınız var demektir. Sık kullanılanları buralara yerleştirebileceğiniz gibi, görsellik katmak için süs eşyaları da kullanabilirsiniz. Eğer banyonuz gün ışığı alıyorsa yeşil bitkiler bile düşünüle bilir. Böyle bir şansınız yoksa, mumlar ya da şamdan gibi eşyalar ile güzel bir görünüm oluşturulabilir. Açık raflar için en uygun alanlar klozet üzeri bölümler olmaktadır. Çarpma riskinin olmadığı bir yükseklikte konumlandırılan açık raflar çok kullanışlı olacaktır.

Askılı Sepetler

Askılı Sepetler

Dekoratif Ürünler;

Son yıllarda doğal ahşap merdivenlerde banyo alanlarında tercih edilmeye başlandı. Bunlar üzerlerine asılan cepler veya fileler ile birlikte banyo sabunları gibi ürünlerin depolanmasında fayda sağlayan ekipmanlar haline geldiler. Taşınabilir olmaları tercih edilmelerini arttıran bir faktör olarak göze çarpıyor.

Popülerleşen bir diğer seçenek ise servis arabaları. Her stilde bir tercih bulmanın mümkün olduğu bu seçenekte, size dikine depolama alanı sağlayacaktır. Hası, cam ve ahşap gibi farklı tercihler söz konusu olmakla birlikte, kolonya, el havlusu gibi bir çok eşyayı uygun şekilde bünyesinde barındırabilir.

Havlupan radyatörler kullanılarak hem dekoratiflik elde edilebilir, hem de havlu asmak için ek alan sağlanmış olur. Ayrıca havlupan radyatörler, özellikle kış aylarında sıcacık havlularla konforlu bir kullanım sağlayacaklardır.

Sonuç

Banyolarda düzenleme ve depolama alanları oluşturmak ve bunları koordineli bir şekilde kullanmak, biraz imkana biraz da kişisel yaratıcılığınıza bağlıdır. Herkesin beğeni ve ihtiyacı farklı olduğu göz önüne alınırsa, her banyonun da kendine has bir yapısı olacağı kaçınılmazdır. Banyolarda düzenleme ve depolama alanları için farklı fikirler ve uygulamalar istiyorsanız Blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir