Banyo, Duşakabin

Desen ve Dış Yüzeyde Kalite

Desen ve Dış Yüzey

Duşakabinlerin, dış görünümlerini daha estetik hale getirmek için desen ve dış yüzeylerinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin her biri birbirine göre farklılık gösterse de aslında aynı amaca hizmet etmektedirler.

Desen ve Dış Yüzey Çeşitleri

Duşakabinlerde desen ve dış yüzey kaplama seçenekleri sınırsızdır dersek, abartmış olmayız. Desenler; kumlama cam desenleri, dekoratif camlar, renkli baskılı camlar ve folyo kaplama gibi sınıflara ayrılırlar.

Kumlama Cam Desenleri

Kumlama, isminden anlaşılacağı gibi, camın üzerine yapıştırılan kağıt çıkartmaların dışında kalan kısımların kumlanarak, cama yarı saydamlık verilmesidir. Bu yöntemle, cama istenilen tüm şekiller işlenebilmektedir. Ancak cama verilmek istenilen desen, öncelikle bilgisayarda çizim programı ile çizilmesi gerekir. Çizimi yapacak kişi, bu konuda yetkin birisi değilse, ortaya çıkan desen, sizleri hayal kırıklığına uğratacak kadar kötü olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için, duşakabin yaptıracağınız firmayla bu durumu öncesinden konuşmanızı tavsiye ederiz.

Duşakabin kumlama cam örnekleri

Duşakabin kumlama cam örnekleri

Dekoratif Camlar

Dekoratif desenler ise, cam fabrikalarında üretim aşamasında, kalıplar yardımıyla verilen desenlerdir. Fabrikanın belirlediği sınırlı sayıda dekoratif deseni içerir. Bunlar arasında zeytin dalı, labirent, hasır, punto, bambu, yaprak, bubble, damla, manolya, büyük yunus, samanyolu, köpük  vb. desenler bulunmaktadır. Dekoratif camlar 4 mm ve 6 mm kalınlıklarda üretilmektedir.

Renkli Baskılı Camlar

Teknolojik gelişmeler, duşakabin cam desenlerinde de kendini göstermekte ve artık ofset baskı gibi, oldukça detaylı ve renkli resimler kullanılabilmektedir. Bu yöntem maliyet açısından diğer yöntemlerden daha pahalı olmakla birlikte, görünüm açısından çok daha renkli ve canlı bir ortam sağlamaktadır.

Duşakabin Ofset Baskılı Desen Örnekleri

Duşakabin Ofset Baskılı Desen Örnekleri

Folyo Kaplama Camlar

Ekonomik ve pratik olan bir diğer kaplama türü de folyo kaplamadır. Özel folyolar ile kaplamalarda cam üzerine yapıştırılarak, desen oluşturulur. Maliyet açısından oldukça uygun seçenekler sunmaktadırlar. Fakat uzun süreli kullanımlarda köşe ve kenarlarından yapışkanların özelliklerini kaybetmeleri ile deforme olabilmekte ve yapısı bozulabilmektedir.

Duşakabin folyo kaplama Örnekleri

Duşakabin folyo kaplama Örnekleri

Duşakabinlerin cam desen ve dış yüzey kaplamları arasında seçim yaparken zorlanıyorsanız, öncelikle banyonuzun tasarım dokusunu göz önüne alarak tercihte bulunmanız avantaj olacaktır. Sadece deseni ya da görünüşü güzel diye seçim yapılır ve kullanışlılık düşünülmezse, geri dönüşü zor ve pahalı olabilecek durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir