Banyo

Banyolar İçin Kullanışlı ve Şık Lavabo Çeşitleri

Lavabo Çeşitleri

Banyo dekorasyonunda, seçilen ürünler büyük bir önem taşır. Ürünlerin ilk olarak, kullanım kolaylığı ve işlevselliği ön planda olmaktadır. Ayrıca, şık görünümleri de dekorasyon açısından fayda sağlayacaktır. Lavabo çeşitleri de bize bir çok farklı tercih sunan ürünlerdir. Bu noktada tercih edilecek lavabo, büyük önem teşkil edecektir. Seçilen ürünün diğer banyo elemanları olan duşakabin, seramik kaplamalar, klozet ve küvet ile uyumlu olması dekorasyon açısından önem teşkil edecektir. Kısaca lavabo seçiminde bir çok detayın göz önünde bulundurulması gerekir. Şimdi, banyolar için kullanışlı ve şık lavabo çeşitlerini inceleyerek işe başlayalım.

Lavabo Çeşitleri

Bir çok farklı model ve tercih sunan lavaboların çeşitlerini kısaca şu başlıklar altında inceleyebiliriz;

Ayaklı Lavabolar;

Lavabo çeşitleri içinde sık karşımıza çıkan ayaklı lavabolar, zeminden uzanan bir sütun üzerine monte edilirler. Tesisat aparatları sütunun içinde kalır ve gözükmez. Lavabo şekli kare, oval veya yuvarlak olabilir. Az yer kaplarlar ama bir depolama alanı sunmazlar. Bir çok dekorasyon stiline uyum sağlayabilirler.

Ayaklı Lavabo

Ayaklı Lavabo

Duvara Monte Lavabolar;

Asma lavabo olarak da bilinir. Zeminle bağlantısı olmaz, doğrudan duvara monte edilen lavabolardır. Bazı tiplerinde, lavabonun altında tesisatı gizleyen, yere kadar uzanmayan kısa ayaklar bulunur. Bu modellere yarı ayaklı lavabo da denilmektedir. Zeminle bağlantısı olmadığı için ortamı ferah ve geniş gösterir. Dar alanlar için çok uygun bir modeldir. Her dekorasyona uyum sağlayan bir yapısı vardır.

Duvara Monte Lavabolar

Duvara Monte Lavabolar

Konsol Lavabolar;

Konsol lavabolar, iki ya da dört ayakla desteklenerek monte edilen modellerdir. Tesisat armatürleri açıkta kalır ve rahatlıkla görünür. Zeminin büyük kısmını açıkta bıraktığı için genişlik duygusu oluşturur. Lavabonun alt kısmı, ayaklar arası depolama alanı olarak kullanılabilir. Klasik ve modern dekorasyon tercihlerinde kullanılabilirler.

Konsol Lavabo

Konsol Lavabo

Gömme Lavabolar;

Lavabo çeşitlerinden bir diğeri de gömme lavabolardır. Etajerli olarak da bilinen modellerdir. Dolaplar ile uyum olan lavabo tiplerindendir. Lavabo tezgah altından ya da tezgah üstünden banyo dolaplarına gömülerek monte edilebilir. Lavabonun alt kısmında bir dolap isteniyorsa mutlaka incelenmesi gereken modellerdendir. Az yer kaplarlar ve oldukça şık görünüm sağlarlar. Her dekorasyon türüne uygun modellerdir.

Gömme Lavabo

Gömme Lavabo

Yarı Gömme Lavabolar;

Yarı gömme lavabolar, piyasada yarım tezgah olarak da adlandırılırlar. Lavabonun arka kısmı dolaba gömülü iken, ön kısmı açıkta kalan modellerdir. Lavabonun ön tarafı çoğunlukla dairesel, oval yapıdadır. Banyo dolaplarına farklı bir hava katarlar. Her dekorasyona uyum sağlayabilirler.

Yarı Gömme Lavabo

Yarı Gömme Lavabo

Tezgah Üstü Lavabolar;

Lavabo çeşitlerinden, tezgah üstü lavabolar, lavabonun tamamen tezgah üstüne konumlandırıldığı modellerdir. Çanak lavabo olarak da bilinirler. Dolaplarla uyum içindedir. Modern bir görünüm sağlarlar. Günümüzde çok sık tercih edilen modellerdendir. Tezgah üstüne konulacak lavabolar kare, oval, dikdörtgen, yuvarlak ve çanak tipte olabilir.

Tezgah Üstü Lavabo

Tezgah Üstü Lavabo

Köşe Lavabolar;

Lavabo çeşitleri içinde yer alan köşe lavabolar, duvara monte, gömme ya da yarı gömme şeklinde olabildiği gibi, tezgahlı ya da tezgahsız olabilirler. Alanı çok işlevsel hale getirirler ve küçük banyolar için oldukça ideal yapıları vardır. Tüm dekorasyon stillerine uyum sağlayabilirler.

Köşe Lavabo Görselleri

Köşe Lavabo Görselleri

Lavabo Seçimi;

Lavabo seçiminde ilk önce bakılması gereken nokta işlevsellik ve kolay temizlenebilmesi olmalıdır. Kullanılacak kimyasallara dayanıklı olması gerekir. Bir diğer kriterde ihtiyaçlarınıza cevap vermesi olacaktır. Görünümü ile sizi tatmin etmeli, içinize sinen bir dekor oluşturmalıdır.

Lavabo çeşitlerinden seçim yaparken malzeme yapılarını da göz önüne almak gerekir. Bunlar arasında taş, seramik, cam, porselen, bakır gibi seçenekler mevcuttur. Dekorasyon stilinize uygun olacak bir model seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Tezgah modellerinizle uyumlu olacak lavabolar seçmelisiniz. Ana stilinize sadık kalın. Klasik bir stille banyo dekorasyonu yapıyorsanız lavabonuz da klasik stilde olmalıdır. Retro tarzı bir dekorasyonu benimsemişseniz lavabonuzda bu stili yansıtmalıdır. Örneğin, sade bir stil benimsenmiş ise ferforje ayaklı lavaboları seçebilirsiniz. Küçük banyolar için tercih edilecek olan ayaklı lavaboların, çok geniş ayak alanı olmamasına dikkat edilmelidir. Kare lavabo tercih edilmişse yerleşeceği alana dikkat edilmelidir. Çünkü köşeleri çok kısa sürede deforme olabilir.

Koyu renklerin haki olduğu bir banyo söz konusu ise cam lavabolar iyi birer tercih olacaktır. Bu lavabolar ortama farklı bir hava katarlar.

Bakır ya da koyu renkli lavabo tercih edilecekse, banyo hakim renklerinin açık tonlarda olması, dekorasyonu bütünleyecektir. Koyu renklerle döşenmiş bir banyo ya koyu renkli lavabolar boğucu bir hava verebilir.

Kısaca lavabo çeşitleri içinden seçim yaparken diğer banyo öğeleri de göz önüne alınmalı, renk ve yapısı ile bir bütünlük oluşturması sağlanmalıdır. Banyonuzda şıklık istiyorsanız, her elemanı düşünmeli, duşakabin, armatür, banyo dolabı ve seramik yüzeylerle uyumlu bir seçim yapmalısınız.

Lavabo yerleşimi yapılırken, banyo aynasının altından 15-20 cm aşağıda kalması, aynanıza su ve köpük sıçramasını büyük ölçüde engelleyecektir. Lavabonuzun yerden olan yüksekliği içinde tavsiye edilen ölçü 75-80 cm olacaktır. Daha yüksek veya düşük ölçüler, ergonomik olarak problemler oluşturabilir.

Aklınıza takılan sorular için bize İletişim Sayfamız üzerinden yazabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir