Banyo

Banyo Dolabı Kapak Çeşitleri Nelerdir, Farkları Nedir?

Banyo Dolabı Kapak Çeşitleri

Günümüzde, dolap imalatında MDF Lam ve SUNTA Lam olarak adlandırılan iki ana malzeme söz konusu olmaktadır. Gövde imalatında iki çeşit hammadde olsa da, durum dolap kapaklarına geldiğinde önümüze birçok seçenek çıkmaktadır. High Gloss, mebran, akrilik, lake, laminat ve mdflam kapak olarak adlandırılan bu seçenekler, birbirlerine göre farklı özellikler sunmaktadırlar. Banyo dolabı kapak çeşitleri, hem dolapların görünümde farklılıklar oluşturmakta, hem de kullanımında bizlere kolaylık ve pratiklik getirmektedirler. Banyolarımızda duşakabin ile uyumlu olarak tasarlanan dolaplar, ortama hem görünüm hem de kullanım açısından birçok avantajı birlikte sunmaktadırlar.

Banyo Dolabı Kapak Çeşitleri

Başlıca dolap kapak modellerine göz atarak, özelliklerini kabaca bir inceleyelim;

Mebran Kapaklar;

Halk arasında “Balon Kapak” olarak da adlandırılmaktadır. MDF panel üzerine, PVC folyonun preslenmesi ile üretilir. Yaygın olarak kullanılan bir kapak türüdür. MDF grubu kapak tiplerindendir. Desen ve renk skalası geniş bir ürün gurubudur. İz ve leke tutmayan yapısı vardır. Ekonomik ürün gurubunda yer alır. Neme ve suya dayanıklı yapısıdır ki bu sayede uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlar.

Mebran ya da balon kapakların üretiminde kullanılan MDF ve PVC folyo malzemenin kaliteli olması gerekir. Aksi takdirde beklenilen dayanıklılığı sağlayamaz ve ürün ömrü istenilen düzeyde olmaz. Banyo dolabı kapak çeşitleri içinde en çok tercih edilen ürünlerdendir.

Mebran Kapak Çeşitleri

Mebran Kapak Çeşitleri

Akrilik Kapaklar;

Akrilik kapaklar da mebran kapaklarda olduğu gibi MDF grubu ürünlerdendir. MDF üzerine akrilik levhanın lamine edilmesiyle elde edilir. Yüzeyine oyma ya da desen gibi dekorların yapılma durumu söz konusu değildir. Akrilik kapaklar, çizilme ve renk atma (solma) gibi etkenlere karşı oldukça dirençlidir. Parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Geniş bir renk seçeneği sunar. Uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar. Yoğun kimyasallar ile temizliği yapılmaması tavsiye edilir. Akrilik Kapaklar ayrıca antibakteriyel özellik taşımaktadırlar.

Akrilik Kapak Çeşitleri

Akrilik Kapak Çeşitleri

Lake Kapaklar;

Lake, CNC tezgahlarda özel olarak işlenip desen uygulanan bir kapak türüdür. MDF grubu ürünlerden birdir. Uygulanan desenin derinliğine bağlı olarak kapak kalınlığı değişiklik gösterebilmektedir. CNC ile işlenen kapaklar, istenilen renge, poliüretan bazlı boya (lake boya) ile boyanır. İstenirse farklı renge çevirmek için tekrar boyanabilir. Dayanıklı ürünlerdir. Kolay kolay solma ve sararma yapmazlar. Temizliğinde ağır kimyasalların kullanılmaması gerekir.

Lake Kapak Çeşitleri

Lake Kapak Çeşitleri

High Gloss Kapaklar;

Türkçe karşılığı “Yüksek Parlaklık” anlamına gelmektedir. Parlaklığı 80 gloss üzerinde olan yüzeylerdir. MDF grubu kapaklardandır. MDF levha üzerine, PET ve PVC folyo lamine edilerek üretilirler. Çok parlak ve pürüzsüz, PVC kaplı ahşap yüzeylerdir. Yüzey kalitesi olarak cama yakındır. Sert bir yüzeyleri vardır ve ayna gibi ışığı yansıtırlar.  Suya, kimyasallara, neme ve çizilmelere karşı dayanıklıdırlar. Temizliği kolay olan ürünlerdendir.

MDF Lam Kapaklar;

MDF grubunun eskiden beri kullanılan temel kapak modelidir. MDF, İngilizce Medium-Density Fibreboard kelimelerinin baş harflerinden gelir. Dilimize “Orta yoğunluklu odun lifi plakası” olarak çevrilebilir. Odun liflerinin sıcakta sertleşen reçineler ile karıştırılıp preslenmesi ile elde edilir. Dekoratif görünüm için yüzeyi kaplanır. Önceki modellerdeki kadar olamasa da dayanıklı bir üründür. Doğrudan suya ve neme maruz kalmadıkça, ilk günkü gibi uzun süre kullanım sağlar. Banyo dolabı kapak çeşitleri içinde en çok tercih edilen ve en ekonomik olan seçeneklerden birsidir.

Laminat Kapaklar;

Yapay reçine emdirilen kağıtların, üst üste yerleştirilerek, sıcak preslerde basınç uygulanması ile elde edilir. Aslında laminat bir kaplama malzemesidir. Parkelerde, tezgahlarda ve dolaplarda çok sil kullanılan bir malzemedir. Ahşap görünümlü olmasının yanında, değişik renklerle de üretimi söz konusudur. En ekonomik malzemelerden biridir. Sert oluşundan dolayı, darbelere karşı dayanıklıdır.

Store Kapaklar;

Bu tip kapaklar, store perde sistemlerindeki mantığa benzer bir mantıkla çalışan kapaklardır. Özel raylar üzerine dizilen çıtaların, raylar üzerinde hareket etmesi ile açılıp kapanan kapaklardır. Çıta tercihinde ahşap ve plastik malzeme kullanılabilir. Bu tip kapılar ülkemizde çok tercih edilmese de, dar ve küçük alanlarda oldukça fonksiyoneldir. Kapıların açılması için gerekli ek bir alana ihtiyaç duymaz ve yukarı ya da aşağı yöne dikey olarak hareket ederek çalışırlar. Farklı renk seçenekleri sunarlar. Hemen hemen her dolap yapısına uyum sağlayabilen ray sistemleri vardır.

Ray Kapaklar;

Dolaplara enine yerleştirilen, raylar üzerine, kapaklara monte edilen tekerlekler sayesinde sağa yada sola doğru kayarak açılan kapaklardır. Store dan farkları yana doğru açılmalarındadır. Cam balkonlar buna örnek olarak gösterilebilir. Hatta bir çok duşakabin modeli de, bu şekilde çalışan kayar kapılara sahiptir. Gövde de  istenilen malzeme kullanılabilir. Sistem daha çok kapının çalışma şeklinde etkili olmaktadır. Banyo dolabı kapak çeşitleri içinde, pek tercih edilmese de, banyo alt dolaplarında kullanılabilen bir modeldir.

Cam Kapaklar;

Daha çok dolapların üst modüllerinde tercih edilen kapak türüdür. Desenli, kumlamalı, füme gibi özelliklerle kullanılan cam kapaklar, dolap görünümüne estetik ve modern bir tarz elde etmek için kullanılabilir.

Cam Kapaklı Beyaz Dolap

Cam Kapaklı Beyaz Dolap

Hangi Kapağı Tercih Etmeliyim?

Banyo dolabı kapak çeşitleri, bu kadar çok seçenek sunarken, hangisini tercih etmek gerekir diye düşünüyorsanız, bu sizin zevkinize ve ekonominize bağlı olarak farklı seçenekleri ortaya çıkaracak bir soru olacaktır.

Otantik görünümlü bir banyo dolabı.

Otantik görünümlü bir banyo dolabı.

Kullanışlı ve uzun ömürlü modeller, akrilik modellerde karşımıza çıkmaktadır. Akrilik modeller, çizilme ve solmaya dayanıklı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliklere rağmen fiyatları diğer ürünlere göre yüksektir.

 

 

KAYNAKLAR;

www.cliqstudios.com/cabinet-door-types/

www.cabinetdoormart.com/blog/post/top-ten-cabinet-door-designs

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir