Banyo

Döküm Küvet Sökümü ve Yenilenmesi

Eğer eski bir banyonuz varsa, kullandığınız küvetinizde büyük ihtimalle pik döküm, gömme montajlıdır. Bir çok kişi bu küvetleri sökmesinin zorluğu yüzünden değiştirmeyi erteler ya da geciktirir. Çok fazla efor isteyen döküm küvetlerin sökümü gerçekten de zordur. Ama süreç ilerledikçe kullanımı olumsuzlaştıran pas ve koku gibi etkilerle bu iş kaçınılmaz bir duruma gelir. İş başa düşer, ve bu durumdan kurtulmak için çalışmalar mecburen başlar.

Söküm Hazırlıkları;

Öncelikle kabaca bir ölçü alarak işe başlayın ve tek parça olarak banyonuzdaki ve apartmanınızdaki kapılardan çıkıp çıkmayacağını bir kontrol edin. Eğer ölçüler kurtarıyorsa ek yardım alarak, dışarı tek parça olarak alabilirsiniz. Ama ölçüler kurtarmazsa,  küçük parçalara ayırmak zorundasınız ki kapılardan geçirip dışarı çıkartabilesiniz. Bu durumu kontrol ettikten sonra ihtiyacınız olacak aletleri belirlemelisiniz.

Ölçü durumuna göre kesim yapıp yapmayacağınızı kararlaştırdıktan sonra nelere ihtiyacınız olacağı netleşecektir. Büyük ihtimalle boru anahtarı, küçük de olsa bir balyoz,  taşlama, keski  gibi aletler kullanacaksınızdır. Bu yüzden hazırlığınızı sıkı tutun ki işiniz yarım kalmasın.

Ayrıca aklınızdan çıkarmanız gereken şey sökülen ürünün oldukça ağır olacağıdır. Küçük boyda olanlar 50-80 kilo ağırlığında olabilirler. Büyük boydakiler ise 100-150 kilo gelebilmektedirler. Bu durumda da büyük ihtimalle yardıma ihtiyaç duyulacağını göz önünde bulundurun.

Banyo içerisindeki diğer ekipmanlara zarar gelmemesi içinde önlem almalısınız. Söküm ve kırım işlemi sırasında, çevreye fırlayabilecek demir parçaları klozet ve zemine zarar verebilirler.

Döküm Küvet Kesimi

Kesilerek parçalanan döküm küvet

Söküm İşlemi;

İlk olarak bağlantı noktalarını bulmalısınız. Duş başlığı küvet içinden geçerek kullanılmışsa işiniz biraz uzayacaktır. İlk önce su bağlantılarını kesmelisiniz. Ardından su giderlerini demonte etmeli ve bağlantıları sökmeniz gerekir. Bu işlemler için boru anahtarı işinizi görmezse, taşlama ile bağlantı borularını kesmekten başka çareniz olmayabilir.  (Boru bağlantıları genellikle saat yönünün tersine çevrilerek yapılır.)

Kırılarak parçalanmış döküm küvet

Bağlantılar söküldükten sonra küvetinizi tek parça dışarı çıkarabiliyorsanız şanlısınız işiniz kolay olacak demektir. Ama eğer bu mümkün değilse, küçültmek için kırmalı yada kesmelisiniz. Bu işleme başlaman önce küveti zeminde biraz çekmeli ve duvarla arasını bir miktar açmalısınız. Rahat çalışmak için genellikle 10-15 cm size avantaj sağlayacaktır.

Parçalama işlemini bitirdiğinizde işiniz kolaylaşacaktır. Küçültülen parçaları artık banyonuzdan dışarı alabilir ve yapacağınız işlemlere devam edebilirsiniz.

 

Küvet Sökümü Sonrası

Yeni Banyo ve Duşakabin İçin Hazırlık;

Artık banyomuz için seçtiğimiz yeni kurulumun yapımına geçebiliriz. Yeni bir küvet kullanacak ya da duş teknesi tercih ettiysek zemini buna göre düzenlenmemiz gerekir. Eğer yeni bir küvet kullanacaksanız, yapısını bilmelisiniz. Gömme mi yoksa zemin üstü tarzında mı? Gömme ise, çıkan küvetin yerine yerleştirme işlemine geçebilirsiniz. Zemin üstünde bir model monte edilecek ise, öncelikle zeminin doldurulması ve seramik uygulanması gerekecektir.

Seramik üstü bir duşakabin tercih ettiysek, zeminin boşluklarının gerekli şekilde doldurularak, gider süzgeci yerini belirlemeli ve montajını yapmalıyız. Ardından seramik işlemine geçebilir ve zemin döşemesini gerekli eğimleri sağlayarak yapabiliriz.  Eğimin gider süzgecine doğru düzgün yapılması gerektiğini unutmayın. Bu işlemler tamamlandıktan sonra banyomuzun yeni oyuncusu duşakabinimizin kurulumu yapılabilir.

Yeni tasarlanmış bir banyo görünümü.

Yeni tasarlanmış bir banyo görünümü.

Artık Yeni Bir Banyomuz Var;

Söküm tamamlandıktan ve yenileme işlemleri yapıldıktan sonra, artık banyomuz kullanıma hazır hale geldi. Çok yorulduk belki ama ortaya çıkan eser emeklerimize değdiğinin göstergesi olacaktır. Gönül rahatlığı ile güle güle kullanabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

  • https://optolov.ru/tr/dizajjn-vannojj/kak-ya-pytalsya-razbit-chugunnuyu-vannu-demontazh-chugunnoi-vanny-dva-sposoba.html
  • https://wikibath.ru/tr/mozhno-li-razbit-chugunnuyu-kak-razbit-chugunnuyu-vannu.html
  • https://tr.abcdadecoracao.com/10050-how-to-break-and-take-out-an-old-cast-iron-bathtub.html
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir