Banyo

NEDEN HAVLUPAN RADYATÖRLER TERCİH EDİLİYOR?

Havlupan Radyatör

Havlupan, havlupan radyatör, havlu ısıtıcısı, havluluk, banyopan gibi isimlerle adlandırılan ve günümüzde çokça tercih edilen, banyo ve mutfak gibi alanlarda klasik radyatörlerin (ısıtıcı) yerini alan, hacimleri küçük, görünümleri şık ve fonksiyonel özellikler taşıyan ısıtma araçlarıdır.

Havlupanlar,  çok çeşitli renk ve modelleri bulunan, dekoratif özelikleri ön planda olan, boya işlemlerinde elektro statik yöntemler kullanıldığından solma yapmayan ürünlerdir. Krom kaplı, bakır ve alüminyum ile üretilen modelleri de mevcuttur.

Uzun Havlupan Modelleri

Uzun Havlupan Modelleri

HAVLUPANLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Havlupanlar, düşündüğünüzden kolay monte edilebilen ürünlerdir. Hızlı ve pratik kullanıma hazır hale getirilebilirler. Her ortama ve mekana uyum sağlayabilirler. Ürünlerin, boru aralıkları geniş olduğu için temizliği çok kolay yapılabilir. Yapıları bakımından kir tutmazlar. Ortamda söz konusu olan buhardan ve rutubetten etkilenmezler. Çok hızlı ısınarak enerji tasarrufu sağlarlar. Kombi ve kalorifer sisteminin olmadığı yerlerde elektrikli model seçeneği sunan ürünlerde mevcuttur, termostatlı yapıları ile  istenilen sıcaklıkta stabil olarak kullanılabilirler.

HAVLUPAN KULLANMANIN AVANTAJI VAR MI?

Havlupanlar eski radyatörlerin tüm işlevlerini yerine getirebilen ürünlerdir. Bunun yanında havlu ve çamaşırlarınızı kurutarak, duş sonrası nemli havlulardan kurtulmanızı,  bakterilerden ve mantar oluşumundan uzak kalmanızı sağlayan yanları da vardır.

Havlupanlar duvara monte edilen ürünlerdir. Bu sayede , fazla yer kaplamazlar ve ergonomik bir kullanım sağlarlar. Dar mekanlarda alan avantajı veren havlupanlar, renk, yapı ve görünüm olarak da bir çok seçenek sunarak, dekoratif ürünler haline gelmişlerdir.

Paslanmaz çelik ve alüminyum yapıları ve dekoratif modelleri ile günümüzün hit ürünleri duşakabin modelleriyle de çok şık bir uyum yaratan havlupanlar banyolarımızın yıldız ürünleri olmayı hak etmektedirler.

Tüm bunların yanında, kış soğuklarında havlularınızı ısıtarak duşakabininizden çıkıp sıcak havlular ile kurulanmanın keyfini biz anlatmayalım da siz düşünün.

Havlupan Kullanımı

Havlupanlar Çok Amaçlı Ürünlerdir

NASIL BİR HAVLUPAN SEÇMELİYİM?

Havlupan seçerken dikkat edilecek ilk nokta kullanım alanını yeterli şekilde ısıtıp ısıtmayacağıdır. Bunun için ürünün ısıl değerlerine dikkat etmek gereklidir. Kullanılan ortamın büyüklüğüne göre ısıl kapasitesi yeterli ölçülerde ürün seçimi yapılmalıdır. Isıl değer belirlemek için satıcınızdan destek talep edebilirsiniz.

Bir başka unsur da alacağınız havlupanın aks mesafesinin monte edileceği ortama uyum sağlamasıdır. Aks mesafesi, ürünün su giriş ve çıkış noktaları arasındaki uzunluğu ifade eder.  Alışverişe başlamadan önce, tesisatınızın su girişi ( sıcak su gelen bölüm ) borusunun ortasından, su çıkışı (soğuyan suyun sistem merkezine dönüş bölümü) borusunun ortasına kadar olan mesafeyi ölçün. Bu ölçü sizin aks ölçünüzü verir. Aldığınız ürün, montajı yapılırken, sisteminizdeki giriş ve çıkışa uygun ölçülerde olmalıdır. Havlupan alırken bu ölçü size yol gösterecektir.

HAVLUPAN RADYATÖR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Her üretici farklı yöntemlerle sınıflandırma yapmaktadır. Biz burada havlupanları imalat türlerine göre sınıflandırmaya çalışacağız. Bu açıdan bakarsak havlupanların temel çeşitlerini şöyle sınıflandırabiliriz;

 • Paslanmaz çelik havlupanlar; ana malzemeleri paslanmaz çelik olan havlupanlardır.
 • Statik boyalı havlupanlar; yapımından sonra statik boya ile boyanan radyatörlerdir.
 • Krom kaplı havlupanlar; Kaplama malzemesi olarak krom kullanılan modellerdir.
 • Bakır havlupanlar; ana malzemeleri bakır olan ürünlerdir.
 • Alüminyum havlupanlar; alimünyum kullanılarak üretilen havlupanlardır.
 • Elektrikli havlupanlar; ısıtma sistemlerinde elektrik kullanan havlupan çeşitleridir.
Elektrikli Havlupan Örneği

Elektrikli Havlupan Örneği

HAVLUPAN RADYATÖR KULLANIMINDA DİKKAT EDLİMESİ GEREKENLER

Havlupanlarınızı kimyasal maddeler kullanarak temizlememenizi tavsiye ediyoruz. Kimyasal maddeler havlupanınızın ilk günkü görünümünü bozabilir. Örneğin statik boyalı bir havlupan sahibi iseniz, kimyasal içerikli temizleyiciler boya yapısına tesir ederek rengi soldurabilir ya da kötü bir form almasına neden olabilmektedir. Temizlik için nemli bir bez kullanmanız yeterli olacaktır. Nemli bezle sildiğiniz havlupanlarınızı, kuru bir bezle yeniden sildiğiniz de ilk günkü gibi olduklarını göreceksiniz.

 

KAYNAKLAR:

 • https://www.plumbworld.co.uk/blog/shower-enclosure-buying-guide
 • https://www.traderadiators.com/blog/complete-guide-to-heated-towel-rails
 • https://www.bestheating.com/info/the-ultimate-heated-towel-rail-buying-guide/
 • https://www.thebluespace.com.au/blogs/learn/everything-you-need-to-know-about-heated-towel-rails

One thought on “NEDEN HAVLUPAN RADYATÖRLER TERCİH EDİLİYOR?

 1. G.T. dedi ki:

  Yazınız çok aydınlatıcı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir