Banyo, Duşakabin

DUŞAKABİN GİDER SÜZGEÇLERİ

Duşakabin Gider Süzgeçleri

Gider süzgeçleri su tahliyesi yapılacak alanların vazgeçilmez elemanlarıdır. Banyo, mutfak ve balkonlarımızda sıkça kullandığımız gider süzgeçleri, suyu tutarak en iyi şekilde gider kanalına yönlendirmeye yararlar.

Kullanılacak süzgeç ve giderin, yalıtımla uyumlu olması gerekir. Su birikmesini önleyecek, yalıtımla bağlantılı olması sızdırmazlığı sağlayacaktır. Bunun yanında en önemli faktör koku önleyici özelikte olmasıdır. Görünümü ne kadar güzel ve zarif olsa da, koku yayan bir gider süzgeci işini iyi yapmamış sayılır. Harika görünen bir banyo ortamında kötü kokularla rahatsızlık duyuyorsanız, görüntü pek de umurunuzda olmayacaktır.

Kare Gider Süzgeç Örnekleri

Kare Gider Süzgeç Örnekleri

Koku Önleme;

Gider süzgeçlerinin koku önleme özelikleri olanlarını tercih etmelisiniz. Bu tip süzgeçler, kanalları içindeki bölümlerde bir miktar su tutarak, giderden hava girişini keserler ve kokuyu önlerler. Bazı özel tasarımlı ürünlerde ise su geldiğinde süzgecin giderini açar ve su gidişi durduğunda süzgeci kapatarak koku çıkışını engeller.

Duş Kanalları;

Duşakabinlerimiz için, duş kanalları da bir süzgeç tipidir. Duş kanallarının da değişik modelleri mevcuttur. Duş kanalı seçerken duşakabin büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Küçük yuvarlak klasik bir gider yerine, çeşitli ebatlarda piyasada bulunan, ince uzun modellerden seçmek yerinde bir karar olacaktır. Zira ince uzun süzgeçler doğru eğim verilerek yapılan döşemeye yerleştirildiğinde, suyun gidere yönlendirilmesinde daha iyi sonuç verecektir. Böylece su zeminde birikmeden gidere yönlendirilecek, kullanımı daha rahat olacaktır.

Duş Kanalı Örnekleri

Duş Kanalı Örnekleri

Gider Süzgeci Çeşitleri;

Kare, yuvarlak, ince uzun formlarda bir çok değişik modeli olan gider süzgeçlerini, banyo yapınıza uygun olarak tercih edebilirsiniz.

Duşakabin profillerimizle uyumlu duş kanalı ızgaraları olduğu gibi seramik uyumlu modelleri de mevcuttur. Seramik uyumlu modellerde, zemin seramiği istenilen ölçüde kesilerek kanalın içine yerleştirilir. Böylelikle gider kamufle edilmiş, zeminle uyumlu bir ortam sağlanmış olacaktır.

Duş Kanalı Montajı;

Duşakabin içine duş kanalı yerleştirirken, zemindeki en alçak tespit etmeli ve duş kanalını buraya yerleştirmelisiniz. Bu eğim seramik ya da karo döşemesi yapılırken verilmelidir. Duş kanalını duş bataryasının alt kısmına duvara yakın bir yere yerleştirilmelidir. Bu sayede su hızlı bir şekilde gidere yönlendirilecektir.

 

KAYNAKLAR:

  • https://www.thespruce.com/installing-a-shower-drain-2718985
  • https://www.doityourself.com/stry/choosing-a-shower-drain-cover-for-your-bathroom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir