Duşakabin

Reflekte (Aynalı) Duşakabin Camları

Reflekte (aynalı) duşakabin camları artık hayatımıza girmeye başladılar. Bizde, reflekte camları tanıtalım istedik. Reflekte camlar, üzerlerine gelen ışığı kırarak, bir kısmını yansıtırlar ve ayna görevi görürler. Normal camlarda refleksiyon oranı çok düşüktür, bu sayede şeffaf bir görüntü oluştururlar. Reflekte camlarda ise tam tersi bir durum söz konusudur. Bu özellikleri ile ayna benzeri bir görüntü oluşmasını sağlarlar.

Özellikleri;

Reflekte camların tek yönlü ayna benzeri nitelikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde bir iç taraftan dışarısı görülürken, dış taraftan yansıma nedeni ile içerisi görünmez. Kullanımda mahremiyet sağlarlar. Fakat ışıklandırma iç tarafta yapıldığı takdirde bu durum geçerli olmayacaktır. Yani aydınlatma içerden yapılırsa aydınlatılan mekan, camın dış tarafından görülebilir durumda olacaktır.

Yansıtıcı cam üzerindeki metal kaplamalar şamandıra işlemi sırasında sıcak cama eklenerek yapılırlar. Bu tür kaplamlara sert kaplama adı verilir. Bu özellikteki camlar kesilebilir, ısı ile güçlendirilebilir ve ya temperleme ile sertleştirilebilirler. Bu yapıları sayesinde duşakabin modellerinde de kullanımları mümkündür.

Cama metal kaplama eklemenin diğer yolu da, cam bittikten sonra vakumla ile eklenmesidir. Buna yumuşak ceketleme denir. Yumuşak kaplama  çizilmelere ve diğer etkilere karşı daha hassadır. Bu yüzden genellikle çift camlı bir sistemin parçası olarak cam panelin iç kısmına uygulanır.

Reflekte camlar, bina içerisine giren güneş ışınlarını azaltarak, radyosyon miktarını azaltırlar. Ayrıca bina içi sıcaklıklardaki değişimleri azaltarak enerji tasarrufu sağlarlar.

Reflekte Camlı Bina

Reflekte Camlı Bina

Kullanım Alanları;

Özellikle bina cam giydirmelerinde çokça tercih edilirler. Güneş ışığını kırarak yansıtmaları sayesinde, dış cephe kaplamalarında büyük faydalar sağlaması, en önemli tercih sebebi olmaktadır.

Bunun yanında reflekte camlar günümüzde, ofislerde ve evlerimizde de kullanım alanları bulmaktadır. Büyük ofislerin bölümlenmesinde kullanıldığı gibi evlerimizde de balkonlarda ve banyolarımızdaki duşakabin gibi ünitelerin üretimde kullanılmaktadır.

Reflekte (aynalı) Duşakabin Camları;

Duşakabin sistemlerimize çok farklı bir görünüm kazandıran reflekte (aynalı) duşakabin camları, değişik renk seçenekleri ile tasarımlarımıza da yardımcı olmaktadır. Banyolarımızın daha modern ve estetik görünüm kazandıran reflekte (aynalı) duşakabin camları, giderek daha çok tercih edilmektedirler. Bu durum da onları duşakabin camları içinde önemli bir yere getirmektedir. Tek dezavantajları ise reflekte camların maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Çok tercih edilebilecek bir ürünken, maliyet unsuru işin içine girince piyasada yeteri kadar yer bulamamışlardır.

Duşakabin profilleri ile birleşince eşsiz bir tasarım oluşturmakta ve menteşeli duşakabinlerde özellikle tercih edilmektedirler. Kalınlık ve renk bakımından bir çok alternatif seçenek sunan bu camlar dayanıklılıkları ile de duşakabinler için bulunmaz bir seçenektirler.

Reflekte Duşakabin Camı

Reflekte Cam Duşakabin Örneği

Reflekte Cam Çeşitleri;

Farklı kalınlıklarda üretimi yapılabilmektedir. Başlıca kalınlık ölçüleri 4, 6 ve 8mm olarak karşımıza çıkar. Kalınlık seçeneklerinin yanında bronz, mavi, yeşil, füme ve bronz renkleri içeren farklı çeşitleri vardır. Renk ve kalınlık bir araya gelince çok geniş bir yelpazede kullanım alanı oluşmaktadır.

İlerleyen teknoloji ve imalatlarının gelişmesi ile reflekte duşakabin camlarının giderek daha çok hayatımıza gireceğini öngörmek hiç de zor olmasa gerek.

Reflekte Camlar

Reflekte Cam Renkleri

 

KAYNAKLAR:

https://glassdoctor.com/expert-tips/all-about-glass/reflective-glass

http://info.glass/glass-dictionary/reflective-glass/

www.glass-academy.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir