Banyo, Duşakabin

Ahşap Duşakabin Zemin Izgarası Seçimi

Ahşap Duşakabin Zemin Izgarası

Ahşap Duşakabin Zemin Izgarası

Seramik, mermer ve taş kaplama zeminlerin üzerine çıplak ayaklarla basıldığında, itici bir soğukluk hissi duyarız. Özellikle kış aylarında kaçınılmaz olan bu durum ile her banyo ve duş zamanı karşı karşıya kalırız. Ahşap duşakabin zemin ızgaraları bu durumlar için en ideal seçeneği oluşturmaktadırlar. Zira ahşabın hem görünümü hem de dokunmada yarattığı olumlu hissi hepimiz biliriz. İnsanlığın var oluşundan beri bir çok alanda tercih ettiği ahşabın, günümüzde kullanımı azalsa bile vazgeçemediğimiz özellikleri ile hala hayatımızın önemli unsurlarından biridir.

ahsap-zeminli-dusakabin

Ahşap Duşakabin Izgarası

Ahşap duşakabin zemin ızgaralarının kullanımı;

Ahşap duşakabin zemin ızgaraları, tek başlarına ahşap kullanılarak, sadece zemini kaplayan bir döşeme şekli değillerdir. Ahşap tek başına zeminde kullanılırsa, geçirmezlik sağlaması zor olacak ve su sızmasına sebep olacaktır. Fakat seramik, banyo tekneleri ve küvetlerin içine gerekli ölçülerde imal edilerek, ek bir kullanım söz konusu olmaktadır.

Ahşap, metal ve taş yapıdan daha cazip rustik bir görünüm içerir. Ayrıca zeminlerde kaydırmazlık sağlayarak, düşmemizi de engelleyen bir avantajı vardır. Kullanıcıların, ahşap zeminleri ayaklarındaki rahatlık hissini vurgulayarak övdüklerini duyuyoruz.

Ahşap ızgaraların yapıları;

Ahşap duşakabin zemin ızgarası için farklı ağaç çeşitleri kullanmak mümkündür.   Dikkat edilmesi gereken nokta ise, kullanılan ağacın neme ve suya dayanıklı olmasıdır. Genellikle tik, ipe ve iroko ağaçlarından üretilen ahşap duşakabin zemin ızgaraları, istenilen ölçülerde imal edilebilmektedirler. Ölçülendirme yapıldıktan sonra, paslanmaz çelik tellerle birbirlerine bağlanırlar. Tellerle bağlama yöntemi katlanabilmelerini de sağlar. Bunun yanında bir kaç parçadan oluşabilen, katlanma özelliği olmayan çeşitleri de vardır.

Termal olarak işlemden geçirilen ağaç keresteleri de ızgara yapımında olumlu sonuçlar vermişlerdir. Modifiye edilebilen ahşaplar, hücre yapılarını geliştiren ve güçlendiren bir polimerizasyon işlemine tabi tutularak kullanılabilmektedirler. Doğru ağacın doğru işlemlerle işlenmesi kullanımda bir sorun oluşturmayacaktır.

Ahşap duş zeminlerinin bakımı;

Ahşap duşakabin zemin ızgaralarının yılda bir ya da iki kez, balkonunuzda güneş altında bırakarak, kızmasını ve içine geçmiş olabilecek suyu atmasını sağlamanız gerekir. Bu işlem zeminin temel bakımı için yeterli olacaktır.

Banyonuzda kullandığınız kimyasallar ahşap zeminlerde leke ve deformasyon oluşturabilir. Bu yüzden ahşap için kullanılan temizleme malzemelerini kullanmanız, zemininizin hem ömrünü hem de görünümünü açısından sağlıklı olacaktır.

Ayrıca yılda bir kez yapı marketlerden temin edebileceğiniz tik yağı ile ahşap duşakabin zemin ızgaralarınızı yağlamanız kullanım ömrünü oldukça artıracak ve görünümü en ideal hale getirecektir.

ahsap-zeminli-banyo

Küvet altında kullanılan ahşap ızgara.

Nasıl bir ahşap zemin tercih edebilirim;

Daha önce de değindiğimiz gibi, ahşap duşakabin zemin ızgarası istenilen ölçü ve tipte imal edilebilmektedir. Kullanacağınız alanı belirleyerek, ölçü almanız siparişiniz için yeterli olacaktır. Ölçünün yanı sıra hangi ağaç türünü istediğinizi de belirtmeniz gerekir. En çok tercih edilen tür tik ağacı olmakla birlikte maliyeti diğer seçeneklerden daha yüksektir.

Maliyet düşürmek isterseniz hemen hemen aynı randımanı verecek iroko ağacını tercih edebilirsiniz. İroko tipi ağaçlardan imal edilen duş ızgaraları, tik modellere göre yarı yarıya daha ucuz olacaktır.

Ülkemizde henüz tam olarak gelişmemiş olan kereste işlemleri sebebi ile termal işlemlerden geçirilmiş ahşap bulmanız pek kolay olmayacaktır. Eğer temin edebilirseniz maliyetleriniz oldukça düşecektir.

Bakım açısından, az bakım isteyen ürün istiyorsanız en ideal seçimi tik oluşturacaktır. Maliyeti yüksek olsa da az bakım istemesi uzun vadede avantaj sağlayan bir ürüne sahip olmanızı getirir.

ahsap-zeminli-banyo

Ahşap ızgara ve ahşap zeminli banyo.

Hemen şimdi ahşap duşakabin zemin ızgarası edinin;

Ölçünüzü alın ve bizimle irtibata geçerek banyonuza özel bir ahşap duşakabin zemin ızgarasının siparişini hemen şimdi verin. Seçtiğiniz özelliklere göre imal edilecek olan ürün en kısa sürede kapınıza kadar gelecektir.

 

KAYNAKLAR:

https://www.bomboracustomfurniture.com.au/new-blog/timber-shower-floors-the-latest-trend-in-bathroom-design

https://www.hunker.com/13411358/the-disadvantages-of-a-teak-shower-floor

https://www.homedit.com/teak-shower-floor/

https://www.chicagotribune.com/news/ct-xpm-1992-01-18-9201050902-story.html

2 thoughts on “Ahşap Duşakabin Zemin Izgarası Seçimi

  1. Elif dedi ki:

    95*75 iriko duş ızgarası için fiyat alabilir miyim?

    1. admin dedi ki:

      Sorunuz e-mail ile yanıtlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir