Kültür

Bolu Hamamları

Bolu Hamamlarından; Tabaklar Hamamı

Günümüz duşakabin teknolojisi, kendini var edene kadar, insanlar bir şekliyle yıkanmanın ve temizlenmenin yolunu her zaman buldu. Kimi zaman bir ırmak, kimi zamansa bir göl kenarı. İnsanlık, tarih boyunca en büyük hamlelerini ise, toplumsal yıkanma merkezleri olan hamamlarla oluşturdu. Bu hamamların tarihsel olarak gelişimini ise sadece Bolu üzerinden izleyebilmek mümkün çünkü 14. Yüzyıldan günümüze kadar gelişen hamam mimarisinin ender eserlerini barındırmaktadır.

Bu hamamların önemli olanları ise şunlardır;

 

Gazi Süleyman Paşa Hamamı;

Bolu’nun Göynük ilçesinde bulunan hamam, adını aldığı Gazi Süleyman Paşa tarafından, aynı isimdeki camiyle birlikte yapılmıştır. 1331 yılında, yani erken Osmanlı döneminde yaptırılmış hamam, dönemin geleneklerine uygun Çifte hamamlardan biridir. 1950 yılında girdiği restorasyonla, birçok ana yapı malzemesi yenilense de hamam hala orijinal boyutlarını korumaktadır.

Bolu Gazi Süleyman Hamamı

Bolu Gazi Süleyman Hamamı

Yıldırım Bayezid Hamamı;

Zengin iç süslemeleriyle göz kamaştıran Yıldırım Bayezid hamamı, Çelebi Bayezid tarafından 1389 yılında yapılmıştır. Gazi Süleyman Paşa Hamamı gibi bu hamamda erken dönem Osmanlı mimarisinin önemli e
serlerinden biridir.

Bolu Yıldırım Beyazıt Hamamı

Bolu Yıldırım Beyazıt Hamamı

Mudurnu Yıldırım Bayezid Hamamı;

Bolu merkezinde bulunan adaş hamamı gibi yine aynı mimar olan Ömer Bin İbrahim tarafından yapılmıştır ve yine Bayezid tarafından bu kez şehzadelik döneminde yaptırılmıştır. Bolu merkezde yer alan benzerine göre çok daha gösterişli ve büyük olan bu hamam, birçok tarihçi tarafından önemli mimari eserlerden biri olarak gösterilmektedir.

 Tabaklar Hamamı;

Bolu merkezde bulunan bu hamam ise 16. Yüzyılda Tavil Mehmed Paşa tarafından yaptırılarak kullanıma açılmıştır. Çifte hamam olsa da kadınlar kısmı oldukça küçüktür. Soyunmalık kısmı zaman dayanamayarak yıkılsa da geri kalan kısımları sağlam bir şekilde ayaktadır.

Bolu Hamamlarından; Tabaklar Hamamı

Bolu Hamamlarından; Tabaklar Hamamı

Sultan Hamamı;

Yine Bolu Merkezde bulunan bu hamamın yaptırıldığı döneme veya yaptırana dair kesin bir bilgi olmasa da mimari özelliklerinden kaynaklı 16.yüzyılda yaptırıldığı düşünülmektedir. Tarihi kayıtlarda ise Sokullu Mehmed Paşa vakfı tarafından yaptırıldığı da gözlemlenebilmektedir.

Bolu Sultan Hamamı (Görsel: Fazıl Karaduman)

Bolu Sultan Hamamı (Görsel: Fazıl Karaduman)

Tüm bu önemli tarihi eser olarak görülebilecek hamamlarla birlikte günümüz kullanıcılarına modern alanlarda hizmet sunan hamamlar da il nüfusuna göre az değildir. Neredeyse her evinde duşakabin bulunan bir ile göre fazla sayılabilecek hamamları ve iletişim bilgileri ise şu şekildedir;

 

Yeniçağ Hamamı;

Asil Bey Mah. 16. Sok. 14 Yeniçağa, Bolu adresinde bulunan hamama 0374 341 35 90 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bolu Yeniçağa Hamamı

Bolu Yeniçağa Hamamı

Kızılay Hamamı;

Bahçelievler Mah. Bandakçıoğlu Sok. 18 Bolu Merkez, Bolu adresinde bulunan hamamın iletişim numarası ise 0374 215 33 18.

 

Sultan Hamamı;

Aktaş Mah. Süreyya Sok. 2 Bolu Merkez, Bolu adresinde bulunan hamama 0549 425 90 00 numaralı teledondan ulaşabilirsiniz.

 

Makalemizde de görüldüğü üzere tarih boyunca yıkanma kültürünün merkezlerinden biri olagelmiş Bolu ili, günümüzde de bu kültürü sürdürmenin yanı sıra modern duşakabinlerle de aynı keyfi evinde yaşamaya devam ediyor.

Elbette tarihsel olarak aynı dokuyu vermese de size aynı rahatlığı ve konforu sunma konusunda iddialı yeni duşakabin modellerimizi Bolu il merkezi başta olmak üzere Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben ve Yeniçağa ilçelerinden online duşakabin siparişi sistemimiz aracılığıyla sipariş edebilir ve uygun fiyata kaliteli duşakabin keyfini siz de yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir