Duşakabin

Yuvarlak ve Oval Duşakabin Arasındaki Farklar

Yuvarlak ve Oval Duşakabin

Piyasada en çok karıştırılan duşakabin çeşitleri köşeler için tasarlanmış oval duşakabin ve tam yuvarlak modellerdir. Birbirlerine benzeseler de yuvarlak ve oval duşakabinler arasında farklar vardır. Oval kabinler, genelde iki duvara sabitlenecek şekilde dizayn edilirler; yüzde 50 eğim verilmiş camlar 2 veya 4 profil arasına sabitlenerek bombeli bir görüntü elde edilir. Piyasada en çok tercih edilen modellerdendir. Son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır. Yuvarlak kabinler ise köşelere de monte edildiği gibi genelde banyo ortası için seçilen bir modeldir. Tüm yönlerinden açık olması, banyonun ışığının duşakabinin her yanına dolmasını sağlar ve ferahlık hissi uyandırır. Üstelik kablo ve boru gibi tesisat görüntüsüne de izin vermez, banyonuzda temiz bir görünüş sunar. Minimal dekorasyona önem veren ve ayrıntıcı kullanıcılar için tasarım niteliğindedir. Fakat köşelere veya sabit bir duvara monte etmek istediğiniz takdirde, biraz fazla yer kaplayabilir. Dar bir banyoya sahip olan kullanıcılar genellikle köşelere yapılan oval veya kare modelleri tercih etmektedir.

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

Her ikisinde de üst kısımda boşluk bırakılarak doğal havalandırma yaratılabilir, fakat nemden etkilenmeye müsait bir banyonuz varsa asma tavanlı olarak dizayn edilmiş yuvarlak kabinler tercih etmelisiniz. Banyonuzda çok sayıda beyaz eşya veya fön makinesi, maşa, ütü vb. elekronik cihazlar varsa asma tavanlı kabinler, banyonuzun neme maruz kalmasını tamamen ortadan kaldırır.

Her iki modele de, ister bir duş teknesi, küvet isterseniz bir jakuzi dahil edebilirsiniz. Pek çok boyda yuvarlakve oval küvetler vardır. Oval kabinlerde, duvarlardan birinin yüzeyine, yuvarlak kabinlerde ise cama veya tesisat iskeletine hidromasaj sistemi yerleştirerek, konforlu bir duş yaratabilirsiniz.

Oval Yuvarlak Duşakabin

Oval Yuvarlak Duşakabin

Oval duşakabinlerde panellere, mika desenlerini veya temperli camı yerleştirebilirsiniz. Fakat yuvarlak kabinler, güvenlik sebebiyle sadece temperli cam’ dan yapılırlar. Model olarak kumlama veya asit uygulamasıyla şekillendirilmiş kare, çizgili, taç yapraklı çiçek veya tamamı yarı şeffaf cam modellerinden seçebilir veya dilediğiniz bir deseni tasarıma eklettirebilirsiniz. Her iki modele de pek çok malzemeyle yapılabilen rulman sistemi sayesinde sürgülü kapı eklenebilir; temperlenmiş cam tasarımlarında genelde nokta veya boy menteşelerle, dışa açılan kapılar da eklenmiştir. Krom veya alüminyum boy profilleriyle çerçeve etkisi yaratabilir veya menteşelerle uyumlu farklı renk seçeneklerine sahip kapı ve duvar vidalarını tercih edebilirsiniz.

Her iki modelin de benzer camla kombine edildiğinde fiyatları birbirine yakın olur. Fiyat farkını etkileyen etmenler daha çok ebadın büyümesi, profil, rulman veya menteşe malzemelerindeki farklılıklar ve cam tercihidir. Bunun yanı sıra, her iki modele göre de tasarlanmış küvet, jakuzi veya duş teknesi çeşitleri de, fiyatta önemli bir etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir