Duşakabin

Yaprak Menteşeli Duşakabin: Özellikleri, Kullanım Alanları, Avantajları

Yaprak Menteşeli Duşakabin

Menteşeli kabinler içinde sıklıkla tercih edilen yaprak menteşeli duşakabin modellerini ele alacağımız bu yazımızda, sizlere modelin genel özelliklerini, avantaj ve dezavantajlarına değinerek anlatmaya çalışacağız. Böylece modeli tercih eden kişilere ön bilgiler sunmuş olacağız.

Menteşeli kabin modellerini paraduş menteşeli kabinler, lamadan menteşeli kabinler, boy menteşeli kabinler ve yaprak menteşeli kabinler olarak sınıflandırabiliriz. Bu modellerin ortak yanları menteşeli olmalarıdır. Fakat menteşe özellikleri birbirinden farklı çalışma sistemine sahip olduğu için bazı özel farklılıklar göze çarpmaktadır. Şimdi konumuz olan yaprak menteşeli duşakabinlerin özelliklerine kısaca değinelim.

Yaprak Menteşeli Duşakabinlerin Özellikleri

Yaprak menteşe, piyasa da Amerikan menteşe olarak da bilinir. Milleri sabit ya da sökülebilir olan, orta mile bağlı, karşılıklı iki yaprak levhadan oluşan menteşe türüdür. Yani sabit pimlidir ve sağ sol ayrımı olmaksızın menteşenin iki kanadı bir pim ile sabitlenmiştir. Çalışması içeri ya da dışarı olabilmektedir. Yani bu menteşe klasik bar kapıları gibi çalışır.

Bu menteşe çeşidinin, çelik ve PVC plastik kaplamalı tipleri söz koşudur. Ama duşakabinlerde çelik tipler tercih edilir. Taşıdığı ağırlıktan dolayı bu bir mecburiyettir. Menteşenin, duvardan cama ya da camdan cama olan özel tipleri duşakabin modellerinde sıkça karşımıza çıkar.

Yaprak menteşeli duşakabinler, iki duvar arası bölümlerde, köşe modellerde ve beşgen modellerde kullanılabilir. Menteşe rengi olarak krom ve siyah standart olarak sunulurken özel renk isteği için boyama yapılabilmektedir.

Yaprak Menteşeli Duşakabin

Yaprak Menteşeli Duşakabin

Temperli cam özelliklerinde kalınlık olarak 6mm ve 8mm seçenekleri, genellikle fiyat performans açısından daha çok tercih edilmektedir. Bildiğiniz gibi temperli camlar kırılmaları durumunda küçük parçalara ayrılarak hayati tehlikeyi önleme özelliğine de sahiptir. Temperli camlarda renk seçenekleri de söz konusudur. Bronz, füme, reflekte, karolajlı ve şeffaf gibi cam çeşitleri kullanılabilir. Bunlara ek olarak özel kumlama cam desenleri de uygulanabilen seçenekler içindedir.

Modelin öne çıkan bir diğer özelliği de az profil kullanılmasıdır. Profil tiplerinde de farklı renkler kullanılabilmektedir. Bu seçim kullanıcı beğenisine göre farklılık gösterir. Kullanıcılar renk tercihlerinde banyo dekorasyonları ile uyumlu olacak renkleri tercih etmektedirler.

Artıları ve Eksileri

Yapıları farklı olan yaprak menteşeli duşakabinlerin öne çıkan avantaj ve dezavantajlarını şu şekilde sayabiliriz;

Avantajları:

 • Şık ve estetik görünümleri ile banyolara görsel olarak katkı sağlarlar.
 • Kullanımları kolaydır. Menteşeli kapıların çalışması pratiklik sağlar.
 • Dayanıklıdır. Uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar.
 • Temizlikleri diğer klasik kabinlere göre daha kolay olmaktadır. Profil yoğunluğunu arttıran bir yapısı olmaması ve temperli cam panellere sahip olması temizlikte kolaylık sağlamaktadır.

Dezavantajları:

 • Diğer modellere göre daha maliyetlidirler. Özel bir imalat ve montaj sürecinden geçtikleri için fiyatları daha yüksek kalmaktadır.
 • Montaj ve imalatında profesyonel işlemler gerektirmektedir. Kurulumları klasik kabinlere göre daha ince işçilik ve tecrübeli ister.
 • Kapılar oda kapısı şeklinde açılıp kapandığı için, kabinin kurulduğu yerde yeterli alan olması gerekir. Bu yüzden her banyoya uygun olmayabilirler.

  Yaprak Menteşeli Duşakabin Örneği

  Yaprak Menteşeli Duşakabin Örneği

İmalat ve Montajları

Yaprak menteşeli duşakabinler genellikle kullanıcıya uygun ölçülerle imal edilirler. Kullanıcının alanına göre alınan imalat ölçüsü ile cam panel ebatları ölçülendirilir ve kesilir. Ardından ihtiyaç duyulan menteşe kertiği açılarak, cam temperleme işlemine verilir. Temperleme yapıldıktan sonra kabin hazır olmuş olur ve montaja sevk edilerek kurulumu yapılır.

Kurulumda, modelin kendine has olan conta yapısına uygun contalar kullanılmalıdır. Aksi halde su sızıntısı sorunu olabilir. Montaj ekibinin konu hakkında tecrübeli olması da önemlidir. Menteşenin nereye geleceği ve bu alana uygun deliklerin açılması önemlidir. Aksi halde kabin kapısı gerekli gönyede olmayabilir ve kabin görünümünü bozar. Hatta kapının doğru çalışması da sağlanamamış olabilir.

Kullanım Alanları

Yaprak menteşeli kabinler, kabin ihtiyacı olan birçok alanda tercih edilen modellerdendir. Konutlarda, otellerde, tatil köylerinde ve spor salonları gibi farklı kullanım ortamlarında karşımıza çıkan modellerdendir. Özellikle beşgen yapıda olan tipleri, hem görünüm hem de estetik açıdan oldukça farklı ve şık ürünlerdir. Minimalist banyo tasarımlarında özel olarak duvara monte edilen ve tek kapı şeklinde çalışan kullanımları de göze çarpmaktadır.

Eğer sizde yaprak menteşeli duşakabin modellerinden birini hemen şimdi sitemiz üzerinden sipariş edebilirsiniz. Eğer farklı renklere ve farklı ölçülere ihtiyacınız varsa, bize irtibat numaramızdan ya da iletişim sayfamız’ dan ulaşabilir ve kendinize özel bir model tasarımının imalatını isteyebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir