Seramik

SERAMİK SEÇİMİ ve  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Seramik Seçimi

İster yeni bir banyo tasarlayın, ister tadilat yapıyor olun banyo karosu seçerken dikkatli olmak gerekir. Evinizin diğer yüzeylerinden farklı olarak, banyo yüzeyleri değişik sıcaklıklara ve aşırı neme maruz kalırlar.

Gerek sitemiz üzerinden gerekse  müşterilerimizle yaptığımız sıcak görüşmelerden edindiğimiz tecrübelerle, seramik seçiminde nelerin önemli olduğunu öğrendik. Bu yazımızda da sizlerle birikimlerimizi paylaşarak, seramik seçimlerinizde yardımcı olmayı umuyoruz.

BANYO SERAMİK SEÇİMİ

Öncelikle banyo fayansı seçerken dikkat etmemiz gerekenleri adım adım inceleyelim.

– Bir Stil Seçin;

Banyo seramik seçimine başlamadan önce bir stile karar vermeniz, binlerce model ve tür arasından seçim yaparken size yardımcı olacaktır. Yaygın olarak kullanılan banyo stillerinin başında otel tarzı banyolar, geometrik banyolar ve dekoratif banyolar gelmektedir.

Otel tarzı banyolar minimalist tasarımlı banyolardır. Nötr renkler içerirler. Pastel tonlar ve siyah-beyaz renkler sık kullanılır. Geometrik banyolar ise geometrik şekilli karolardan yararlanılarak tasarlanır. Bu tarz banyolar desenleri ile benzersiz bir görünüm sunarlar. Dekoratif banyolar ise canlı renkler ve modern tasarımları yansıtan özellikleri ile dikkat çekerler.

Hangi tarzı seçtiğiniz seramik seçiminizi belirleyecek ve size yön verecektir.

– Döşemelerin boyutları;

Banyo karoları bir çok değişik ebatlara sahiptirler. Önce seramiklerin boyutlarına karar vermek, binlerce seçim içinde kaybolmanızı engelleyecek bir adım olacaktır.

Günümüzde en popüler ebatlar 300X300 mm’ dir. Ardından gelen ebat ise sıklıkla tercih edilen 300X600 mm ölçülü seramiklerdir. Küçük seramik ölçülerine göre daha şık bir görünüm sunarlarken, geniş zemin ızgaraları ile de ideal kullanım ortamı sağlarlar. Diğer yandan uygulama anında eğim verme işlemini kolaylaştırırlar. Çok farklı görünüm elde etmek isterseniz, altıgen yapıdaki seramikleri de tercih edebilirsiniz. Bu tarz seramikler genellikle 450X450 mm’ dirler. Değişik bir tarz elde etmek için bu seramikleri duvarlarda  kullanabilirsiniz. Ayrıca mekanınızı hangi yöne doğru geniş göstermek istiyorsanız, uzun kenarları bu yöne doğru uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Duvar karolarında geniş formatlara öncelik verebilirsiniz. Duvar karolarını duvarlarda kullanın. Eğer duvar karolarını zeminde kullanırsanız, uzun dönem kullanımlarda olumsuzluklarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Zemin karoları ise duvarlarda kullanılabilseler bile duvarlarınıza taşıyamayacakları yük bindirebilirler. Kural basittir. Doğru karo doğru yapıştırıcı kullanmalıyız.

Dikdörtgen Yapıda Seramikler

Dikdörtgen Yapıda Seramikler

– Farklı döşemeler seçin;

Uygulama yapılacak mekanın boyutları ve şekli renk ve desen seçimlerimizi etkileyecek ana unsurlardandır. Açık tonlarla ferah mekanlar oluşturabileceğiniz gibi bir duvarı yada belli bir bölgeyi daha koyu renklerle bezeyerek, derinlik duygusu oluşturabiliriz. Dikkat etmemiz gereken unsur ise, renkleri karıştırarak güzel desenler elde edebileceğimiz gibi karmaşık ve yorucu bir görünüme de yol açabileceğimizdir.

Başlangıç olarak yer karolarınızı seçiniz. Ardından duvar karolarını zemine uygun olarak seçiniz ve son olarak da farklılık yaratacak özellikteki döşemelerinize karar veriniz.

Kare Yapıda Seramikler

Kare Yapıda Seramikler

– Banyo alanınızı düşünün;

Banyonuzda ayrı bir duş alanınız varsa burada farklı bir tema oluşturmak için farklı desenler tercih edebilirsiniz. Duşakabin kullanacaksanız zeminde kaydırmazlık oranları yüksek karolar tercih etmeniz gerekir. Duş alanınız için seçtiğiniz desenlerin banyonuzun bütünü ile uyumlu olmasına dikkat edin.

– Bakım ve temizliği dikkate alın;

Seramiklerinizin bakım ve temizliği dikkate alınması gereken etmenlerden biridir. Bazı banyo karoları ucuz olmalarına rağmen bakım ve temizlik için ağır bir yük getirebilirler. Az ve ya hiç bakım gerektirmeyen karolar pahalı olsalar bile kolay ve kullanışlı yapıları ile fiyat dezavantajını göz ardı ettirecek ve uzun vadede daha iyi bir seçenek olacaklardır. Seramik seçimi yaparken, bakım ve temizliği mutlaka göz önüne alın.

Doğal taş karolar, cilalı porselen karolar ve vinil karolar temizliği en kolay olan seçenekleri bizlere sunmaktadırlar. Basit bir paspas ile kolay temizlenebilen bu seramikler en çok tercih edilen seçeneklerdir.

DOĞRU SEÇİMLER ERGONOMİK KULLANIMLARI GETİRİR

Eğer temel unsurları göz önüne alarak seramik seçimi yaparsak, uzun dönemde kullanışlı ve güzel görünümlü mekanların ortaya çıkmasını sağlamış oluruz. Farklı ebatlar ve benzer renk tonları ile modern görünümlü ya da klasik tarzlar oluşturabileceğimiz gibi, pastel tonlar ve göz yormayan desenlerle uzun yıllar kullanacağınız, duşakabin ile zenginleştirilmiş  eşsiz bir mekan tasarlayabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

  • https://discount.com.au/tiles/5-crucial-steps-to-make-when-choosing-bathroom-tiles/
  • https://kitchenbedandbath.com/what-bathroom-tile-is-the-easiest-to-clean/
  • Evim Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir