Seramik Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Seramik yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken şey, doğru malzeme seçimidir. Zeminlerde kaymayı önleyici özellikli ürünler tercih edilirken, duvarlarda ise ışığı yansıtan daha parlak ve kaygan yüzeyli ürünler tercih edilmelidir. Detaylı bilgi için “Seramik Çeşitleri, Özellikleri ve Bakımı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca uygulamaya başlamadan önce temizlik yapılmalı ve alt izolasyon işlemleri tamamlanmalıdır. Ardından döşeme şekli ve planlaması yapılması gerekir. Bu işlemler tamamlanınca seramik döşeme işlemi yapılabilir.

Seramik Uygulanmış Banyo Örneği

Duşakabin İçi Seramik Uygulamaları

Bazen, bütün bir banyoya değil de duşakabin içi gibi belli bir bölüme seramik yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda, banyo dekorasyonuna uyum sağlayacak renk ve ebatlar tercih edilmelidir. Daha detaylı bilgi için “Duşakabin İçi Seramik Uygulaması” adlı yazımız size yardımcı olacaktır.

Seramik Karoların Döşenmesi

Karoların birçok uygulama şekli söz konusudur. Düz, çapraz, ofset ve balıksırtı gibi farklı şekillerde uygulanabilen karoları, nasıl döşeyeceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız “Seramik Karoları Döşeme Biçimleri” başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.

Seramik Hesaplama

Seramik ve Seramik İşçiliği hesaplamaları m² üzerinden yapılır. Örneğin banyonuzun zeminini seramik kaplamak istiyorsanız, önce kaç m² seramiğe ihtiyacınız olduğunu hesaplamalısınız. Bunu için banyonuzun enini ve boyunu ölçmeli, çıkan rakamı birbiri ile çarpmalısınız. Örneğin eni 2,80m, boyu 3,10m gelen bir banyonun zemin alanı 2,80x3,10 = 8,68 m² olarak hesaplanır. Bu ihtiyacınız olan seramik m² sidir. Ama uygulamada kırılma ve yanlış işlemler için en az %10-15 arasında fazla alım yapılması gerekir. Bu durumda 8,68+ 1,3 (%15 fazlalık) 9,98 yani yuvarlak olarak 10m² seramiğe ihtiyaç duyulacaktır. Zira köşelere gelecek alanlar için fazladan seramik kesim işlemine ihtiyaç duyulabilir. 

Fiyat Almak İçin
Bize Ulaşın

Ücretsiz olarak ölçü alıp fiyat veriyoruz.