Seramik

SERAMİK DERZ DOLGULARI

Seramik Derz Dolguları

Seramik derz dolguları, inşaat sektöründe temellerden duvarlara, izolasyondan karo kaplama zeminlere kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu yüzden çok farklı amaçlara hitap eden çeşitleri bulunmaktadır. Bizim ele alacağımız ise karolarımızın aralarında kalan derzleri kapatmak, sızdırmazlık sağlamak amacı ile yapılan derz dolguları olacaktır.

Tüm zeminlerin seramik, fayans, mermer ya da doğal taş kaplama olsun, uygulama yapıldığında birleşme noktalarında az da olsa boşluklar kalmaktadır. Bu alanlara derz denir. Derz boşluklarına, zemindeki karoların kaymasını önlemek ve sızdırmazlık sağlamak amacı ile dolgu yapılması gerekmektedir. Bu işlem derz dolgusu ile yapılır.

SERAMİK DERZ DOLGULARININ ÇEŞİTLERİ

Karolar arasında kullanılan derz dolgu çeşitlerini kısaca şu başlıklar altında sınıflandırabiliriz;

– Silikonlu Derz Dolgular:

Seramik derz dolgularının en çok tercih edilen tipidir. Çimento ve silikon karışımından üretilirler. Su iticiliği yüksektir. Uygulandığı yüzeyde,akıcı ve pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Yüksek bir sızdırmazlık sağlar ve su geçirmezler. Kabarma ve çatlama yapmaz, aşınmalara karşı dayanıklıdırlar. Ankara Duşakabin olarak tavsiye ettiğimiz derz dolguları da bu çeşit olanlardır.

Farklı renkte derz dolguları

Farklı renkte derz dolguları

– Epoksi Dolgular:

Kimyasal kullanımların üst düzeyde olduğu ortamlarda, koruyuculuk sağlayan dolgulardır. Fabrika binalarında, havuzlarda tercih edilen derz dolgu türüdür. Dış etkenlere karşı dirençlidir.

– Hazır Derz Dolguları:

Akrilik esaslıdırlar. Kullanımları kolaydır. Anti bakteriyel yapıdadırlar. Bu sayede hijyenik kullanım sağlarlar. Su emiciliği düşüktür. Derz dolgusu yenilemede çok tercih edilirler. Kullanımı pratiktir, iç ve dış mekanlarda kullanılabilirler.

Hazır Derz Dolgusu

Hazır Derz Dolgusu Uygulama

– Derz Dolgu Kalemleri:

Daha çok derz yenilemek için tercih edilen, kullanımı oldukça pratik olan ve ustalık gerektirmeyen dolgulardır. Özel uçları sayesinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Zamanla aşınan, kötü bir görünüm veren mutfak ve banyo derzlerinde kullanılabilirler. Hızlı kururlar, suya ve temizlik maddelerine karşı dayanıklı bir yapıları vardır.

Derz Dolgu Kalemi Kullanımı

Derz Dolgu Kalemi Kullanımı

Derz dolgu kalemi

HANGİ DERZ DOLGUSU?

Derz dolgu alırken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız, kısaca kullanım alanınızın sizi yönlendireceğini anlamışsınızdır. Seramik, fayans, mermer ve granit gibi malzemelerin kullanıldığı döşemelerde silikonlu derz dolgularını tercih etmelisiniz.  Kimyasalların etkisi altında olan havuz gibi yüzeylerde   ise epoksi dolgular doğru seçim olacaklardır. Eskimiş derz dolgularını yenilemede ise hazır dolgular veya dolgu kalemlerini tercih edebilirsiniz.

Derz dolgusunun derz boşluğuna uyum sağlayacak özellikte olmasına dikkat etmek gerekir. Piyasada bir çok markanın değişik türlerde ürünleri vardır. Seramik derz dolgularını satın alma anında, satıcınızdan gerekli yardımı talep edebilirsiniz.

RENKLİ DERZ DOLGULAR

Renkli derz yapmak, naturel ve zarif bir görünüm istiyorsanız seramiğin içindeki yoğun açık tonlardaki renk üzerinden bir seçim yapmanız gerekir. Eğer seramiği göstermek, belirginleştirmek istiyorsanız kontrast yaratacak renkleri seçebilirsiniz. Seramiğin içerisinde olmayan fakat uyum sağlayabilen renkler de tercih edilebilir. Mesela, siyah-beyaz seramikler için gri bir derz uyumlu olabilir. Derz seçiminizi karolarınızı seçerken yaparsanız, tercihleriniz arasındaki renklerle derzinizin uyumunu daha rahat görmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca derz rengi seçerken duş alanlarınızı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Koyu renkler içeren bir duşakabininiz varsa, derz rengi seçiminizde göz önüne alarak farklı bir uyum oluşturmanız mümkün olabilir. Krom yapılı bir duşakabine sahipseniz, gri tonlardaki derz renklerini tercih edip uyum sağlayabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

  • Juan Rodriguez – https://www.thebalancesmb.com/types-of-grout-845001
  • Jefferson Kolle – https://www.thisoldhouse.com/bathrooms/21014993/all-about-grout
  • https://www.homedepot.com/
  • https://teknikrehber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir