Seramik

Sanatsal ve Ahşap Desenli Seramik Yüzeyler

Ahşap Desenli Seramik Yüzeyler

Mutfak, banyo, antre ve hollerde yüzey kaplaması olarak tercih edilen seramikler, desenleri ile de bir çok farklı temada ürünler sunmaya devam ediyorlar. 2023 yılında sıkça karşılaşacağımız seramik yüzeylerin desenleri arasında, klasik yapılarının yanında sanatsal görünümler ve ahşap desenli seramik yüzeyler öne çıkan ürünler arasındalar. Ahşabın vazgeçilmezliği bir yana sanatsal içerikler de artık banyolarımıza girdi.

Sanatsal Dokunuşlarla İşlenen Banyolar;

Popülaritesi gün gittikçe artan sanatsal tasarımlar, dekorasyon temalarına katkı sağlamaya başladı. Psikolojik olarak iyi hissettiren resim, heykel gibi objeler için genellikle solanlar tercih edilse bile, artık sanat evlerin diğer alanlarında da  kendini gösteriyor.

Bahçelerdeki heykeller, balkonlardaki tablolar derken, mutfaklardaki seramik yüzeylerde ve banyolarda küvet arkasında ya da duşakabin içi kaplamalarda sanatsal dokunuşlar artık sıkça kendini gösteriyor.

Ahşap Desenli Seramik Kaplama Örneği

Ahşap Desenli Seramik Kaplama Örneği

Tarih boyunca sanat eserlerinde sıkça kullanılan seramikler ile, banyolarınızda yaratıcı temalar oluşturabilirsiniz. Seramik panoları farklı form ve renkte karolarla kendiniz tasarlayabilir ya da bir sanatçıdan yardım alabilirsiniz. Kırık seramiklerle mozaik bir duvar oluşturabilirsiniz. Bu çalışmalar size, kullanımda seramik karoların avantajlarını sağlayacağı gibi, banyonuz için de sanatsal tasarımlar elde etmenize olanak verecektir.

Banyonuzun boş olan duvarını eserinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Duşakabin gibi camlı bir duş alanınız varsa, camın arkasının görünmesini avantaja çevirerek, duvarınızı bir tuval gibi kullanarak tasarım oluşturabilirsiniz. Seramik bir pano tasarımının ise en iyi görünüm sağladığı yer bir küvet arkası olacaktır.

Zeminlerde de farklılıklar oluşturarak, çekici bir etki sağlayabilirsiniz. Başka hiç bir yerde olmayan bir mekan elde ederek, kullanıcıların banyonuzda kendilerini bir tablonun içindeymiş gibi hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Ahşap Desenli Seramik Örneği

Ahşap Desenli Seramik Örneği

Ahşap Desenli Seramik Yüzeyler;

Sıcak ve doğal atmosfer sağlamaları nedeniyle, ahşap yüzeyler insanoğlunun vazgeçemediği görünümlerdendir. Fakat ahşap malzemelerin kullanımı ve bakımları oldukça zordur. Ağaç yüzeylerin belli zamanlarda cilalanmaya ihtiyaç duymaları ve bu işlemin uzun, emek içerikli ve yorucu olması, günümüz şartlarında pek de istenen bir şey değildir. Ayrıca kullanım anında ahşaplar zedelenebilmekte, su ile temas etmeleri halinde ise kabarık küf oluşumuna neden olabilmektedirler. Bu dezavantajları ortadan kaldırarak günümüz şartlarında da ahşabın estetiğini kullanmak istersek, ahşap yüzeyli seramik desenleri imdadımıza yetişiyorlar.

Bu olumsuz yanları ortadan kaldırarak, ahşap bir görünüm elde etmek istiyorsanız size tavsiyemiz ahşap desenli seramik yüzeyler sağlayan karolar olacaktır. Parke ve rabıta görünümlü seramik koyu desenlerin yanı sıra, akçaağaç ve sedir gibi, açık renk seçenekleri de sunan karolar bir çok seramik üreticisinin ürün portföyü içerisinde yer alan ürünlerdir. Desenlerinin yanında ebatları da ahşap standartları taşıyan bu seramik yüzeyler, tasarımlarınızda sizlere istediğiniz ahşap sıcaklığını verecektir. Zeminlerde tercih edilen parke görünümlü ürünler, mat renkleriyle gerçek bir ahşap havası oluşturacaktır.

Ahşap Desenli Seramik Yüzeyler Nerelerde Kullanılabilir;

Ahşabın sıcak dokusunu göstermek istediğiniz her alanda kullanılabilen ahşap desenli seramik yüzeyler, mutfak, banyo, salon ve antrelerde rahatlıkla kullanılabilir. Gerçek ahşap zeminlerin su, toz ve ısıdan etkilenmeleri söz konusu iken, seramik karolar bu etkilerden etkilenmezler. Küflenme, çürüme, aşınma ve çizilme gibi olumsuzluklara neden olmayarak, uzun yıllar kullanım sağlayacak bir ortam elde edilebilir.

Ahşap Desenli Bir Seramik Uygulama

Ahşap Desenli Bir Seramik Uygulama

Doğal bir görünüm ve seramik yüzeylerin kullanım avantajlarını ahşap desenli seramik yüzeyler ile  elde edebilirsiniz. Kolay temizlenebilen ve bakımları kolay yapılan seramiklerin maliyetleri de diğer ürünlere göre oldukça düşüktür. Boyut ve renk olarak zengin bir seçenek sunma kabiliyetleri vardır. Farklı döşeme şekilleriyle birlikte sanatçılığınızı sergileyebilmenize imkan sağlarlar.

Seramik karolar, kullanım avantajlarının yanında dekorasyonda farklı görünümler, sanatsal figürler oluşturmak ya da ahşabın sıcaklığını yakalamak için de tercih edilebilmektedirler. Siz de eğer, sanatçı yanınızı göstermek istiyorsanız, banyolarınızda bu tarz seramik desenleri kullanarak, kişiliğinize özgü bir tema oluşturabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir