Banyo

Sade ve İşlevsel Modern Banyo Dekorasyonu

Modern Banyo Dekorasyonu

Banyo tasarımının modern çizgiler taşıyabilmesi için, rahat, temiz ve ferah bir görünüm taşıması, göz yormayan sade çizgiler taşıması ve özellikle pratik ve işlevsel kullanım sunmasıdır. Modern banyo dekorasyonunun olmazsa olmazlarını sizin için bir araya getirdik.

Modern tasarımdaki ana fikir, görünümün işlevselliği korumasıdır. Kısaca, tüm eşya ve dekoratif özelikler bir temada birleşmeli, ortak bir görünüm sunmalı, bütüne fayda sağlamıyorlarsa kullanılmamalıdır. Bu tarzın amacı, sade, derli toplu ve temiz bir ortam sağlamak olmalıdır. Sadeliği sevenlerin ilk tercihi olmaktadır.

Modern Banyo Dekorasyonu

Modern banyo dekorasyonunda minimalist, doğal ya da endüstriyel gibi tarzlar  bulunmaktadır. Bu tarzlar, birbirlerinden tamamen zıt ve ayrı birer stil taşımaktadırlar. Minimalist stil daha kompakt yapı taşırken, doğallığın ön planda olduğu stil, yeşil ve ahşap görünümleri kullanmaktadır. Endüstriyel stil de ise tema tamamen kendine has bir hava taşımaktadır.

Yeni Nesil Banyo Tasarımları

Yeni Nesil Banyo Tasarımları

Modern banyo dekorasyonunda öne çıkan özellikleri, ayrımın yapmaksızın şu şekilde listeleyebiliriz;

Renk Seçimleri;

Modern banyo dekorasyonunda, renklerin birbirini tamamlayan ya da izleyen bir yapısı olmalıdır. Örneğin siyah beyaz gibi konstratlar, bej kahverengi gibi natürellik, yeşil gri ve koyu yeşil gibi doğayı yansıtan renk paletleri olabilir. Bu skalalar seçilirken illa ki dingin ve durağan gruplar olmak zorunda değildir. Çok canlı iç ısıtan renklerde tercih edilebilir. Önemli olan renklerin bir birini tamamlayıcı tonda olmalarıdır. Renklere karar verdikten sonra, bunları yüzeylerde ve mobilyalarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Aksesuarlar ve tekstillerin de size bu konuda yardımı dokunacaktır.

Alanların Kullanımı;

Modern banyo dekorasyonu denilince, akla gelen unsurlardan biride, alanın işlevsel ve çözüm sağlayıcı olmasıdır. Küçük alanlara sahipseniz; seramik kaplamalarda dikdörtgen formları tercih edebilir, ve ince yapılı büyük aynalarla ortamı daha geniş gösterebilirsiniz. Depolama alanları için farklı ve pratik fikirler uygulayabilirsiniz. Bu sizi dağınıklıktan kurtaracak ve sistematik bir düzen sağlayacaktır.

İhtiyaçlar ve Tasarım

Banyo tasarımınızda, ihtiyaçlarınızı ve gündelik işlerinizi göz önüne alarak planlama yapmalısınız. Sadece görsellik değil, ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyum sağlayan bir banyo tasarlamalısınız. Kaç kişinin kullanacağı, yoğun trafikli saatlerde nasıl kullanılacağı önemlidir.

Tasarımında banyo eşyalarınızı bir duvarda toplaya bileceğiniz gibi, yeterli alanınız varsa her bir duvara bir istasyon kurulabilir. Böylelikle banyo içinde duşakabin, klozet ve lavabo gibi ekipmanlar orantılı olarak dağılacaktır. Tabi bunun için yeterli alanınızın olması ve sıhhi tesisat, elektrik tesisatı ve su hatlarının düzenlenmesi gerekebilir.

Geometrik Formlar

Modern banyo dekorasyonunun, geometrik şekillerle bütünleşen yapısı vardır. Gösterişli çizgiler yerine sade yapıları severler. Mobilyalarda, seramik döşemelerde, kareler, dikdörtgenler ve yuvarlak hatlar günümüzü yansıtan çizgiler taşımaktalar. Bunlara ek olarak üçgen, beşgen ve altıgen yapılar da tasarımlarda boy gösteren formlar olarak kullanılmaktalar. Doğal ve minimal stillerdeki banyolara organik şekillerde uyum sağlamaktadır. Mesela, doğal taştan yapılmış, lavabolar, minimalist banyolara yumuşak bir hava katabilir. Ama genel olarak geometri prensibine sadık kalınmalıdır. Asimetrik raflar ya da balıksırtı yer döşemeleri banyonuza hareket katan unsurlar içerecektir.

Bir Banyo Tasarım Örneği

Bir Banyo Tasarım Örneği

Sadelik

Renkler ve desenler nasıl bir araya gelirse gelsin sadelik elden bırakılmamalıdır. Modern banyonun temel unsurlarından biri sade yapısı ve kullanışlı ortamıdır. Seçtiğiniz mobilya ve eşyalarda, gereksiz kullanımdan kaçınmalı ve sadeliği elden bırakmamalısınız.

Sıcak Temalar

Modern banyo dekorasyonu, hijyen ve soğuk hissettiren bir banyo tasarlamak değildir. Ortamı yumuşatmak için, doğal çiçekler, kullanılabilir. Çerçeveler ve fotoğraf da ortama sıcak bir hava katan temalar içerebilirler. Tasarımla bütünleşen, süs eşyaları da soğukluğu örtmenize yardımcı olacaktır. Deniz kabukları, kokulu ve renkli mumlar bu amaçla kullanılabilirler.

Seramik Uygulanmış Banyo Örneği

Seramik Uygulanmış Banyo Örneği

Doğal Işık ve Aydınlatma Kullanımı

Günümüz banyoları eskisi gibi arkalara köşelere saklanmıyorlar. Bu da onların ön planda daha ışıklı ve aydınlık ortamlar olmalarını getiriyor. Gerçekten de bazı banyolar, geniş pencerelerinden gün ışığını yüksek miktarda alabiliyorlar. Bazıları ise doğal ışıktan faydalanamaya bilirler. Fakat her iki durumda da doğru ışık düzeni önemlidir. Doğal ışık sayesinde küf gibi oluşumlar engellenebilir. Ama yapay ışıklandırma mekana derinlik hissi katar. Doğal ışık sansınız yoksa, vurgu ve ambiyans sağlayan seçeneklerin seçimi yerinde olacaktır.

Doğal Işıklandırma ve Banyo Renkleri

Doğal Işıklandırma ve Banyo Renkleri

Tasarımda Tutarlılık

Modern banyo yapısının ve görselinin, bünyesinde barındırdığı duşakabin, küvet, lavabo ve klozet gibi ana eşyaların yanında, armatür, batarya ve duş başlığı gibi tamamlayıcı ürünlerin malzeme, form, renk ve yapıları birbiriyle tutarlı olmalıdır. Örneğin bakır renkli bir armatür seçilmiş ise, bu seçim duşakabin veya küvetinizde de devam etmelidir.

Banyo dekorasyonu, hakkında malzeme çeşidi ve fiyat bilgisi gibi ihtiyaçlarınız olursa bize “İletişim” sayfamızdan yazabilirsiniz, ihtiyacınız olan bilgileri sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir