Duşakabin

Özelliklerine Göre Duşakabin Çeşitleri

Duşakabin Çeşitleri

İnsanlığın gelişime olan ihtiyacı ve belki de biraz da aç gözlülüğü sayesinde, bugün elimizin altında yaşamımıza kolaylık sağlayan binlerce ürünün varlığıyla hayatımızı pratikleştirmekteyiz. Neredeyse insanın ihtiyaç duyduğu her alanda karşısına çıkan bu ürünler, sadece varlıklarıyla değil çeşitlilikleriyle de insan hayatını kolaylaştırmakta ve kişiye veya yapıya özel üretim biçimleriyle hemen her insanın talep edebileceği bir noktada bulunmaktadırlar.

Duşakabin ve insan yaşamına katkıları da üstteki paragraftan farklı bir şekilde gelişmemiştir. Bin yıllar alan banyo kültürünün gelişimi, en azından günümüz için zirveye ulaşmış ve zirvede de duşakabin modelleri bulunmaktadır.

Belki klasik bir reklam söylemi olacak ama bugün gerçekten duşakabinler her eve, her bütçeye uygun ve dahası her zevke göre üretilebilmektedir. Fonksiyonel olarak, kendine verilen görevi yapmanın yanı sıra bir de daha “lüks” yaşamak isteyen kullanıcılar için farklı eklentiler sunabilmekte, bununla birlikte görsel değişkenliği sayesinde estetik açıdan hassas kullanıcılara da deva olabilmektedir.

Duşakabin çeşitlendirmesini panel türünden, profil kaplamasına birden farklı alanda inceleyerek yapacağız.

PANEL SEÇİMİNE GÖRE DUŞAKABİNLER

1-Mika Duşakabin

Halk arasındaki adı mika duşakabin olan ve polistren duşakabin olarak da anılan bu duşakabinler, esasında duşakabin denilince gözümüzde ilk canlanan duşakabin çeşitlerindendir. Plastik cam da denilen panelleri, fazla dayanıklı olmasa da duşakabinin ilk çıktığı dönemlerden beri kendini var ederek kanıtlamıştır. Duşakabin sektörünün en ucuz ürünleri bu klasmandan çıkmaktadır.

Mika Camlı Duşakabin

Mika Camlı Duşakabin

2-Cam Duşakabin

Mika duşakabinlerin geliştirilmesi ve camlara temperleme işlemi uygulanmasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan cam duşakabinler; dayanıklılığı, sağlamlığı ve estetikliğiyle uzun süre duşakabin dünyasının vazgeçilmezlerinden biri olacağa benziyor. Günümüzde en çok tercih edilen duşakabin çeşitleri cam modeller olmaktadır. Kalınlıklarına göre kendi içinde sınıflandırmaları olan cam duşakabinlerin genellikle 4mm ve 6mm kalınlıklarında olanları tercih edilmekle birlikte 2,8,10,12 mm kalınlıklarında olan panelleri de mevcuttur. Cam duşakabinlerin fiyatları, kalınlıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Cam Duşakabin Örnekleri

Cam Duşakabin Örnekleri

KAPI ÖZELLİKLERİNE GÖRE DUŞAKABİNLER

1-Sürgülü Duşakabin

Yine duşakabinin atası sayılan modellerde kullanılmaya başlayan sürgülü duşakabin modelleri, alandan tasarrufu sağlar. Raylara birer rulman vasıtasıyla oturtulan kapılar doğrusal olarak hareket eder ve örneğin 4 panel varsa 2 şer panel alanına denk düşerler. Rulmanları kaliteli olduğu sürece takılma ve benzeri şikâyetlerle karşılaşılmaz. Sürgülü kapılı modeller, çok tercih edilen duşakabin çeşitlerindendir.

Siyah Profilli Sürgülü Kapılı Duşakabin

Siyah Profilli Sürgülü Kapılı Duşakabin

2-Boy Menteşeli Duşakabin

Menteşe sistemlerini bilmeyenler için ayrıca bir belirtme yapmak gerekli. Kapılarımızı tutan, onların yatay bir doğrultuda hareket edip açılmalarını sağlayan parçaya menteşe denmektedir ve uzun süredir menteşe sistemi duşakabinlerde de kullanılmaktadır. Genellikle iki panel kapının diğer panellere tam boy menteşe yardımıyla tutturulması yordamıyla gerçekleşen boy menteşe sistemi, özel kaplaması sayesinde su almayarak veya sudan etkilenmeyerek işlevselliğini sürdürür. Özellikle oval duşakabin sistemlerinin gelişmesinde katkısı büyüktür.

3-Nokta Menteşeli Duşakabin

Boy Menteşeli Duşakabin Sistemlerinin bir üst modeli olarak görebileceğimiz nokta menteşeli duşakabinlerin farkı, menteşe sisteminin bütün panel boyunca değil de sadece belirli iki veya dört alanda bulunarak kapının aynı hareketi yapmasını sağlayabilmesidir. Özellikle, profilsiz sade cam panellerden duşakabinini yaptırmak isteyen kullanıcıların tercihi olan nokta menteşeli duşakabin sistemleri, dayanıklılık açısından diğer sistemlerle eşdeğer olsa da estetik açıdan bir tık öndedir. Ayrıca doğrudan duvara monte edilebilir olması da iki duvar arası duşakabin sistemleri için avantaj sağlamaktadır.

Menteşeli Duşakabin Örnekleri

Menteşeli Duşakabin Örnekleri

PROFİL KAPLAMALARINA GÖRE DUŞAKABİN SİSTEMLERİ

Duşakabinin ayakta ve sabit kalmasını sağlayan profiller, genel olarak standart üretime tabii tutulurlar ancak daha dayanıklı ve kullanışlı hale gelmesini sağlayan her daim kaplama şekilleridir ve duşakabin seçiminde oldukça önemlidir. Genel olarak kaplama şekilleri şu şekilde sıralanır;

1-Akımsız Nikel Kaplama

Sürtünme katsayısı düşük olan akımsız nikel kaplama özellikle sürgülü duşakabin sistemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca pürüzsüz bir yüzey görüntüsüne sahiptir.

2-Siyah Krom Kaplama

Daha çok dekoratif olarak kullanılan siyah krom kaplama tekniği sonucunda ortaya tercihe göre mat veya parlak olarak iki seçenek çıkmaktadır. Duşakabin sektöründe de kullanılmakta olan siyah krom kaplama, bununla birlikte silah sanayinde de kullanılmaktadır.

3-Sert Krom Kaplama

Aşınmaya karşı oldukça etkili olan sert krom kaplama tekniği, aynı zamanda paslanmanın da karşısında fazlasıyla etkili olduğu için duşakabin sektöründe uzun yıllardır kalıcı olarak kullanılmaktadır.

4-Eloksal Kaplama

Sert ve renkli olmak üzere ikiye ayrılan bu kaplama şekli aslında hali hazırda bulunan bir levhanın üzerine bir katman geçmez, sadece alüminyum üzerine oksitleme tekniğiyle yapılmaktadır. Ancak en az bir kaplama kadar dayanıklıdır. Renkli eloksal kaplama ise en iyi renklendirme yöntemi olarak kabul edilmektedir çünkü boyanın çıkması gibi bir durum söz konusu değildir.

ŞEKİLLERİNE GÖRE DUŞAKABİNLER

Duşakabin şekilleri, başta aynı duşakabinin farklı şekillerde üretilmiş hali olarak görülse de işlevsellikleri açısından çoğu zaman hayat kurtarır niteliktedir. Üzerinde bulundukları duş teknesi veya küvetin şekillerine göre anılırlar.

1-Dikdörtgen Duşakabin

80×120, 90×120, 80×130,90×130 gibi ölçülerde üretilen dikdörtgen duşakabin sistemleri, sipariş üzerine, banyonuzdaki bir alana tam oturacak şekilde de ölçülendirilerek üretilebilmektedir. Genellikle uzunlamasına alanı olan banyoların son kesimlerini doldurmak için kullanılır. Bu şekilde olmayan banyolarda ise fazla yer kapladığı için tercih edilmez.

Dikdörtgen Duşakabinler

Dikdörtgen Duşakabinler

2-Kare Duşakabin

80×80. 90×90. 100×100, 120×120 gibi banyonuzun alanına göre üretilebilen kare duşakabinler, duşakabin sektörünün başından bu yana üst sıralardaki yerini korumuştur. Mika duşakabinlerin neredeyse tamamı kare olarak üretilirken farklı panel ve menteşe seçenekleriyle de satışa sunulmaktadır.

Kare Duşakabinler

Kare Duşakabinler

3-Oval Duşakabin

Genellikle yer sorunu olan banyolarda kullanılmakla birlikte tercihe bağlı olarak görsel zenginliğinden dolayı bu sıkıntıyı yaşamayan kullanıcılar da tercih edebilmektedir. İki köşesi düz duvara dayandırılan oval duşakabinlerin ölçüleri de bu duvarlara göre alınır ve ölçüler birbiriyle eşdeğer olmalıdır. Bu sebeple 90×90 bir oval duşakabin yaptırabilirken 95×90 ölçülerinde bir oval duşakabin yaptıramazsınız.

Oval Duşakabinler

Oval Duşakabinler

4-Yuvarlak Duşakabin

Banyo içerisinde konumlandırılması zor olduğu için genellikle tercih edilmeyen yuvarlak duşakabinler, genellikle duşakabin arkasını da kullanmak isteyen kullanıcılar tarafından duvar teması olmadığı için tercih edilmektedir. Bununla birlikte toplu duş alanlarında da sık sık göze çarpmaktadır.

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

5-Beşgen Duşakabin

Duşakabin sektörünün gelişimiyle birlikte ortaya çıkan ve son zamanlarda tercih edilmeye başlanan beşgen duşakabinlerin kullanımındaki en büyük sebep, yer tasarrufudur. Tasarımcıların arı peteklerinden esinlendiği beşgen duşakabinleri, istenilen panel ve menteşe-sürgü seçenekleriyle de kullanabilirsiniz.

Beşgen duşakabin Örneği

Beşgen duşakabin Örneği

6-Asimetrik Duşakabin

Belirli ölçüleri olmayan ve şekilsiz banyolara şekil katmak amacıyla da kullanılan asimetrik duşakabinler, banyonuzdaki imar hatasından kaynaklı ortaya çıkan şekilsiz alanlara özel üretilen duşakabinlerdir. Fiyat olarak kullanıldığı malzeme kadar ölçü biçildiği için diğer duşakabinlere oranla fiyat farkı bulunmamaktadır.

Asimetrik Duşakabinler

Asimetrik Duşakabinler

KULLANIM ALANLARINA GÖRE DUŞAKABİN ÇEŞİTLERİ

Dairelerimizde kullandığımız bir çok duşakabinin içine girdiği ve kullanılan alanın özelliklerine göre adlandırılan duşakabinlerdir. Çoğu zaman banyodaki bir kusuru örtmekle adlandırılırlar. Kullanım alanlarına göre duşakabin çeşitleri ikiye ayrılabilir;

1-İki Duvar Arası Duşakabin

Banyonun ortasından geçen kirişlerde veya imar hatalarından kaynaklı sorunların çözümünde uygulanan iki duvar arası duşakabinler, kusurlu alanı kapatarak banyonuzda daha fazla alan kazanmanızı sağlamaktadır. Mimari yapıya göre, çok tercih edilen duşakabin çeşitlerindendir.

Siyah Profilli Karolajlı Camlı Duvar Arası Duşakabin

Siyah Profilli Karolajlı Camlı Duvar Arası Duşakabin

2-Köşe Duşakabin

Yine yer tasarrufu açısından kullanılan köşe duşakabinler, birçok dairede kullanılan duşakabin türüne örnektir. İki yanı köşede olan duşakabinleri adlandırmak için kullanılmaktadır. Ovalden, kareye kadar birçok duşakabin çeşitleri bu sınıfa tabi olabilir.

Köşe, Akrilik, Kare Duş Teknesi Üzeri Duşakabin

Köşe, Akrilik, Kare Duş Teknesi Üzeri Duşakabin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir