Banyo

Özellik ve Şekillerine Göre Jakuzi Çeşitleri

jakuzi çeşitleri

Jakuzi, kısaca bir hidroterapi aracıdır. Su ile vücudu rahatlatmak için kullanılır. Jetler ile hareketlendirilen su, bölgesel olarak masaj etkisi oluşturur. Böylelikle hidroterapi sağlanmış olur. Hidroterapinin vücuda bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Jakuzi çeşitleri bir çok farklı hidroterapi etki sağlayabilmektedirler.

Jakuzi aslında lisanlı bir marka adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar bu tarz cihazlara genel anlamda jakuzi desek bile, ürünlere ismini vermiş bir marka söz konusudur. 1956 yılında Jakuzi Kardeşle, artrit hastalarının ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanabilecekleri bir su altı pompası icat ettiler. Bu icatları sayesinde hidroterapi banyosunu oluşturmuş oldular. On yıl sonra Jakuzi, dünyanın ilk entegre jet jakuzili banyosunu satışa çıkardı ve hemen ardından birden çok kişinin kullanabileceği büyük, kapalı, jetli küvetler icat etti. Bu tarz tüm ürünlere günümüzde jakuzi diyoruz.[¹]

Büyük otellerden, villalara kadar bir çok yerde tercih edilen jakuziler, artık ev kullanıcıları içinde tercihler sunmaya başladı. Bir çok farklı form ve ebattaki ürünler, evlere de kolaylıkla monte edilebilen yapılara sahip hale geldiler.

Jakuzi ile Küvet Arasındaki Fark

Küvetler ve jakuziler ortak bir amaca hitap ediyor gibi görünse de aralarında büyük bir fark vardır. Klasik küvetlerde sıcak su durağan haldedir. Vücudumuz suya gömülür ve sıcak sayesinde bir rahatlama sağlanır. Jakuzilerde ise, su jetleri sayesinde hareket sağlanır ve bu su hareketi vucuda masaj etkisi verir.

Jakuzileri de küvetler ve duşakabinler gibi bir çok açıdan sınıflandırmak mümkündür. Bu sınıflandırma kullanım amacına, şekline ve bulundukları yere göre yapılabilir.

Özelliklerine Göre Jakuzi Çeşitleri

Taşınabilir Jakuziler;

Bir çok boyut seçeneği sunan, farklı renkleri olan, uygun bir alana kurulumu sağlanan tiplerdir. Dünyada en çok tercih edilen modellerdendir. Bir çok ürüne göre ekonomik oldukları rahatlıkla söylenebilir. Dayanıklı ve kullanışlıdır. Daha az enerji tüketimi sağlamakla birlikte, portatif olmalarına karşın taşınmaları zor olabilir.[²]

Döner Kalıplı Jakuziler;

Maliyeti düşük olan ürünlerdendir. İşlevsel ve dayanıklı ürünlerdir. Konturlu, rahat oturma alanı sağlamaları ile çok tercih edilirler. Ağırlıkları çok fazla olmamaktadır. Görünümleri plastik gibidir. Kalıplanarak yapıldıkları için bir çok ortama uyum sağlayan ebat ve şekilde üretile bilirler.[²]

Döner Kalıplı Bir Jakuzi

Döner Kalıplı Bir Jakuzi

Yüzme ya da Egzersiz Jakuzileri;

İlk iki modele göre daha fazla alana ihtiyaç duyan kurulumları söz konusudur. İçerisinde egzersiz ve basit şekilde yüzme hareketleri yapılabilir. Forma girmek için tercih edilen modellerdendir. Fiyatları oldukça yüksektir. Çok alan kapladıkları ve kurulum için özel alanlara ihtiyaç duyan ürünlerdir.[²]

SPA jakuzi modeli

SPA jakuzi modeli

Ahşap Jakuziler;

En eski küvet modellerinden olan ahşap yapıdaki bu ürünler, günümüzde jakuzi modellerine uygulanmaları ile hala kullanılmaktadırlar. Bir moda ürünü olarak görülebilirler. Ahşap modeller farklı ısıtıcı tipleri ile birlikte satışa sunulmuşlardır. Elektrikli, gazlı ya da odun ateşi ile ısıtıla bilirler. Taşınmaları ya da yer değiştirmeleri söz konusu olmayan ürünlerdir. Günümüz modern ürünleri gibi çok fazla seçenek sunmazlar.[³]

Gömme Jakuziler;

Zemine, gömülerek kurulumu yapılan ürünlerdir. Kullanıcının isteğine göre şekillenebilir ve tasarlanabilirler. Maliyetleri, kurulacakları yere göre değişebilir. Dış mekanlarda havuz yanına kurulan tipleri sıkça tercih edilenlerdendir. Havuz yapımı ile tasarlanması maliyeti düşüren bir unsurdur.

Soft Sided (yumuşak yüzeyli) Jakuziler;

Şişme jakuzilere benzerler ve bu görünümleri ile bir çok kişiyi yanıltırlar. Şebeke elektriği ile bağlantı kurularak kullanılabilirler. Diğer modeller gibi konforlu değillerdir. [²]

Şişme Jakuziler;

Portatif özellikli ürünlerdendir. Jet barındırmalarına rağmen aynı anda hem ısıtma hem de su hareketi sağlayamazlar. Fiyat olarak avantajlı ürünler arasında yer almaktadırlar.

Odun Ateşli Jakuziler;

Kullanımları oldukça zahmetli ürünlerdir. Isıtma sistemlerinde odun ya da pelet benzeri yakıt kullanılır. Dış mekanlarda kullanılan ürünler arsında yer alırlar. Suyun soğumasına karşı yakıt ilavesine ihtiyaç duyulabilir.[²]

Tüm bu modeller genellikle dış mekanlar için ürünler sunsalar bile, artık teknoloji ve tasarım destekli modellerle, ev kullanımı içinde tercihler oldukça yaygın hale geldi. Ev kullanımı için genellikle küvet benzeri modeller söz konusu olmaktadır. Bu açıdan bakılınca özelliklerinin yanında şekil ve ebatlar ön plana çıkan türler bir çok tercih oluşturabilmektedir.

Jakuzi Şekillerinin Yaygın Türleri

Özelliklerinin yanında şekilleri ile de sınıflandırılabilen jakuzi çeşitleri, klasik ev kullanıcılarının en çok baktıkları tipleri içermektedirler. Başlıca jakuzi çeşitlerini şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Dairesel Jakuziler;

Jakuzi çeşitleri içinde alan tasarrufu sağlamak amacıyla tercih edilen modellerdendir. Özel kullanım için iyi bir seçenek sağlarlar. Küçük alanlarda ideal bir jakuzi imkanı verirler. Genellikle bir ya da iki kişilik tipleri yaygındır.

dairesel jakuzi

Dairesel bir dış mekan jakuzisi

Kare Jakuziler;

En eski ve en çok tercih edilen şekillerden biridir. Bir çok konumdaki köşe ve duvar arasına yerleştirilip kullanılabilirler. Günümüzde bir çok eve giren çeşidi barındıran kare yapılı modeller, piyasada da değişik ölçülerle seçenek sunmaktadırlar.

Dikdörtgen Jakuziler;

Kare şekilli modeller bazen yeterli uzunluk sağlayamayabilirler. Bu gibi durumlarda karşımıza dikdörtgen yapılı seçenekler çıkar. Uzanıp yatmaya imkan veren ölçülerle küvetlerin tüm özelliklerini bünyelerinde bulunduran modellerdir. Jakuzi çeşitlerinden dikdörtgen jakuziler, ülkemizde sıklıkla tercih edilen çeşitlerinden biridir.

Dikdörtgen Jakuzi

Dikdörtgen Jakuzi

Üçgen Jakuziler;

Çok tercih edilmeseler de, kısıtlı alanı olan kullanıcılar için iyi birer seçenektir. Oturma alanı sağlayan tipleri mevcuttur. Jakuzi çeşitlerinden üçgen jakuziler, özel bir yere sahiptirler ve uygun bir köşeye kurulumu yapılabilir.

Üçgen Bir Dış Mekan Jakuzisi

Üçgen Bir Dış Mekan Jakuzisi

Oval Jakuziler;

Jakuzi çeşitlerinden olan oval jakuziler, üçgen jakuzilere benzerler. Fakat üçgen gibi düz değil oval yapıları vardır. Piyasada çok kolay temin edilebilen çeşitlerdir. Yaygın olarak kullanılan bir jakuzi çeşididir.

Oval Jakuziler

Oval Jakuzi

Enerji İhtiyacı

Jakuziler, su jetlerini çalıştırmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duyan ürünlerdir. Bu yüzden kurulum yapılırken gerekli olan elektrik uzatmaları ya da girişleri yapılmalıdır. Bir küvet gibi yerine konularak, montaj sırasında elektrik bağlantıları yapılmalıdır. Normal ev elektriği ile çalışabilirler fakat yurt dışından bir ürün alınıyorsa voltaj farkı göz önünde tutulmalıdır. Keza 110 volt veya 220 volt ile çalışan modeller söz konusudur.

Çoklu Kullanım

Eğer, jakuziyi aynı anda birden fazla kişi kullanacaksa, ebatları buna göre belirlenmelidir. Tek kişilik ürünler günümüz koşullarında piyasada en çok tercih edilen modeller arasında bulunsa da, yeri olan kullanıcılar için çoklu kullanım sağlayan 2-3 hatta 4 kişilik modellerde mevcuttur.

Kurulum Yerleri

Genellikle dış mekanlarla özdeşleştirilen jakuziler artık, iç mekanlarda, banyolarımızda da sık sık karşımıza çıkan  ürünler oldular. Duşakabin ve küvetler gibi bir çok seçenek sunmalarının bunda büyük katkısı var. Ev içinde, banyolarda kullanılan jakuzilerde malzeme tiplerini de göz önüne alarak tercih yapılması önemlidir. En iyi sonucu akrilik malzemelerin verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu konu ile ilgili olarak “Malzemelerine Göre Küvet Çeşitleri” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Jakuzi çeşitleri, bir çok seçenek sunarak ve gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan ürünler olarak, artık sadece dış mekanlarda değil, evlerimizde de sıkça kullanılan ürünler arasına girmeye hak kazanmıştır. Sizde mekanınıza ve bütçenize uygun bir ürün tercih ederek, bu eşsiz ürünlerin keyfini sürebilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

  1. https://www.thespruce.com/jacuzzi-vs-hot-tub-vs-spa-5192479
  2. https://www.architecturelab.net/types-of-hot-tubs/
  3. https://www.maramani.com/blogs/home-design-ideas/types-hot-tubs
Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir