Kültür

Ordu Hamamları

Ordu Hamamları

Ordu, muhteşem güzelliği, harika doğası ve doğal insanları ile kendinden söz ettiren ve herkesin en az bir kere ziyaret etmek istediği bir şehir. Doğa ile mavinin buluştuğu bu güzel şehirde, bütün bu güzellikleri izlemek için merkezde bulunan teleferiğe binip Boztepe’ye doğru yol alıp, her yükselişte harika güzelliklere tanıklık edebilirsiniz.

Yolculuğunuzun bitişinde, dinlenmek için birçok yer vardır Ordu’da. Sahiller bunların başında gelir. Lakin, sahiller kadar güzel ve yorgunluğunuzu alan yerlerde mevcuttur. Hamamlar. Yorgunluğunuzu atmanızı ve sakinleşmenizi, bütün günün sonunda sizi en iyi hissettiren yerler. Eski tarihten bu zamana gelen hamamlar meşhurdur bu güzel şehirde. Tarihi yaşatan ve yorgunluğunuzu atmanızı sağlayan, rahatlarken kültür kokusunu içinize çekeceğiniz hamamlar bulunur. Hamamlar eski tarihli olduğu için modern hamamlarda bulunan duşakabin alanları bu hamamlarda yer almıyor. Bu hamamlar nelerdir bunlara bakalım

 

Ordu Saray Hamamı

Ordu Merkez’de bulunan  ortasında büyük, çevresinde üç küçük kubbeden oluşmuş taş bir yapıdır. Herkesin kolayca ulaşabileceği bu hamam, Selimiye Mahallesi Hükümet Caddesi No:67 Merkez, Ordu’da bulunur. 0452 666 87 88 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ordu Saray Hamamı

Ordu Saray Hamamı

 

Eskipazar Büyük Hamamı

  1. yy’dan bu yana Ordu’da bulunan eski tarihi yapılardan biridir. Günümüze harap şekilde gelmiş, restore edilerek kullanıma açılmıştır. Eskipazar Mahallesi  Altınordu, Ordu’ da bulunur.
Eskipazar Büyük Hamam

Eskipazar Büyük Hamam

Ünye Saray Hamamı

Tarihi 1800’lü yıllara dayanan, Ermeni taş ustaları tarafından Ünye’de inşa edilen bir yapıdır. İsmine ‘Saray Hamamı’ denmesi de, yine o tarihlerde Süleyman Paşa’nın bu hamamı saray halkına ve saray misafirleri için yapmasıdır. Kaledere Mahallesi Ünye, Orduda bulunur.

Ünyesaray Hamamı

Ünyesaray Hamamından Bir Görünüm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir