Duşakabin

Menteşeli Duşakabinler

Menteşeli Duşakabinler

Duşakabinin tarihsel gelişimine baktığımızda ilk önce sürgülü duşakabinler piyasaya sürülmüştür. Bunun sebebi duşakabinin ilk çıktığı zamanlarda, banyo alanlarının oldukça dar olmaları ve fazladan yer kaplamayan bir aygıt ihtiyacının gereksinimiydi.

Ancak duşakabinler ilgi görmeye başladıkça, gelişti ve artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Duşakabinlerin farklı türleri piyasaya sürüldü.

Duşakabin sektörünün bir eşik atlamasında en etkili faktör menteşeli duşakabin sistemleridir desek herhalde yanılıyor olmayız. Özellikle son on yıldır kullanımı giderek artan bu sistemler sayesinde duşakabinlerimiz hem daha işlevsel hem de görsel açıdan daha iyi duruma getirildi. Gelin şimdi bu soluğu hep birlikte inceleyelim;
Menteşeli duşakabin sistemlerini anlamamız için öncelikle menteşenin ne olduğunu anlamamız gerekir. Menteşe en sabit tabiriyle bir kapının veya panelin içe-dışa doğru yani açılır-kapanır şekilde hareket etmesini sağlayan aparattır. Dairelerimizde veya hayatımızın birçok yerinde kullandığımız kapıların büyük bir çoğunluğu menteşeli kapılardan oluşmaktadır. Yani menteşeli duşakabinler sayesinde, bir odaya girer gibi duşakabinlere girebilmektesiniz.
Duşakabin sektörü içerisinde menteşeli duşakabinler Boy Menteşeli ve Nokta Menteşeli olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunları ayrı ayrı inceleyeceğiz;

BOY MENTEŞELİ DUŞAKABİNLER

Boy menteşeli duşakabinler, standart kapılarımızda olduğu gibi değil de, panelin tamamını kapsayan menteşelerden oluşmaktadır. Su geçirmez olan bu menteşe sistemleri genellikle, kalın profillerle birlikte kullanılarak, sağlamlaştırılır ve ortaya sağlam bir kabin çıkmış olur.

Bronz Profilli Boy Menteşeli Duşakabin

Bronz Profilli Boy Menteşeli Duşakabin

Oval duşakabinlerde de kullanılabilen boy menteşeli duşakabin sistemleri aynı zamanda kare, dikdörtgen veya yuvarlak sistemlerde de kullanılabilmektedir. Kompakt duşakabin sistemlerinin ise vazgeçilmezi durumundadır.
Özellikle küvetle birlikte kullanıldığında ve profil boyu ve rengi uyumlu seçildiğinde hem işlevsel, hem dayanıklı, hem de görsel olarak banyolarımızı güzelleştirecektir.

NOKTA MENTEŞELİ DUŞAKABİNLER

Duşakabin için nokta menteşe örneği

Duşakabin için nokta menteşe örneği

Nokta menteşeli duşakabinler, günlük hayatta kullandığımız kapılar gibi, duşakabin panellerinin her birinin bir veya iki noktasından diğer bir panele sabitlenmesi suretiyle üretilirler. Kapandığı taktirde su geçirmez olan bu menteşe sistemleri, sadece cam panellerle birlikte kullanılmaktadır.

Çoğu zaman kullanıcıların profilsiz olarak kullandıkları nokta menteşeli duşakabin sistemleri, dayanıklı olmasının yanı sıra, dış müdahalelere ve darbelere karşı biraz daha hassas olmayı gerektirir. Özellikle görsellik açısından oldukça tatmin edici olan nokta menteşeli duşakabinler için önerimiz 6 mm kalınlığındaki camlardır. Böylelikle hem menteşelere gereğinden fazla yük binmez, hem de kaliteli bir duşakabin elde edilmiş olur.

Nokta Menteşe İç Kısım Görüntüsü

Nokta Menteşe İç Kısım Görüntüsü

Oval duşakabin modellerine uygulanamayan nokta menteşeler, diğer duşakabin sistemlerine uygulanabilmektedir. Özellikle, iki duvar arası alanlarda kullanılan nokta menteşeli duşakabin sistemleri, duvarlara konumlandırılan menteşeler sayesinde işlevli bir şekilde ve daha az yer kaplayarak sizleri mutlu edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir