Duşakabin

Menteşeli Duşa Kabinin Özellikleri

Menteşeli Duşakabin Örnekleri

Duş kapısının dışarı doğru iki veya daha fazla menteşe vasıtasıyla açıldığı, tek veya çift kapılı kabinlere menteşeli duşa kabinler denir. Duşa kabin kapınızı dışarı doğru açacaksanız banyonuzda duşa kabin alanı dışında kapı için fazladan 80 cm ile 100 cm arasında bir boşluk olmalıdır. Fakat banyoda kalan alan buna müsait değilse içeri doğru açılan, tek panelli sürgülü veya zikzak şekilde iki veya dört sürgülü kapılıları tercih etmenizde fayda vardır. Genelde sıradan bir duş teknesi veya fayans, granit, mermer gibi sabit duş zemini üzerine monte edilirler. Fakat şık bir küvet ya da jakuziyle birleştirmek de mümkündür. Bu durumda duşa kabin panelleri yüksek bir küvet üzerinden açılacaktır.

Nokta Menteşeli Cm Duşakabin

Nokta Menteşeli Cm Duşakabin

Şık bir çerçeve veya profil eklenerek kullanılabildikleri gibi, çerçevesiz olarak da tercih edilirler. Sade ve minimal tasarım seven kullanıcılar için çerçevesiz ve menteşeli duşa kabinler bir numaralı tercihtir, sadece tek yüzey cam paneli tutan oldukça zarif bir menteşe, banyonuzdaki diğer dekorasyonu kapatmayacaktır, aksine ortaya bile çıkarabilir. Her ikisinde de cam paneller ağır olacağından temperlenmiş güvenlik camları önerilir. Menteşeli bir kapıyı dar bir banyoya sığdırmaya çalıştığınızda diğer eşyalarınızla temas etmesi, çarpması yüzünden çizilmeler veya kırılmalar görülebilir. Temperlenmiş cam veya mika malzeme kullanarak dar banyolarda da tehlike riskini azaltarak menteşeli kabin kullanabilirsiniz. Sıradan camlar veya sahte temperli camlar, oldukça kısa bir sürede menteşe kısımlarından kırılacak veya çatlayacaktır. 600 ile 700 derecede ısıtılarak temperlenen camlar, kolay kırılmazlar ve kırıldıkları zaman ev kazalarına izin vermezler. 2 mm ile 16 mm arasındaki tüm temperli camlar için uygun menteşeler vardır.

Şeffaf Camlı Boy Menteşeli Duşakabin

Şeffaf Camlı Boy Menteşeli Duşakabin

Fakat temperli cam veya mika tercihi kadar menteşelerin yapıldıkları malzemeler de önemlidir. Menteşeli duşa kabinlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey bağlantı noktalarının eskimesini sağlamaktır. Paslanan, eskiyen ve eğrilen menteşeler nemli ortamın etkisinde giderek zayıflayarak kırılma eğilimi gösterebilir. Özelliklede açıp kapama esnasında kapının devrilmesi gibi tehlikeli bir durumla karşılaşmamak adına, menteşelerde gözlemlenen her hangi bir eskime halinde yetkili servisinize derhal başvurmanız hayati önem taşır. Bunun önünü alabilmek içinse en baştan iyi bir piyasa araştırmasıyla en doğru seçimi yapmalısınız. Plastik veya sert plastikle yapılmış menteşeler vardır, iç kısımlarının pirinç olmasına özen gösterseniz dahi plastik kısa sürede bozulmaya başlayacaktır. Metal menteşeler çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Çelik ya da alüminyum malzemenin krom ve eloksal kaplamayla sertleştirilmesi sonucu, uzun yıllar kullanım için dayanıklı hale getirilir. Bu yüzden temperlenmiş panellerin ağırlığını dahi sorunsuzca kaldırabilirler. Çelik ve alüminyum menteşelerin yüzeyleri sert ve gözeneksiz olduğu için eğilme, çizilme ve yıpranmadan dolayı korozyon olmaz ve bakteri oluşumunu önler. Menteşeli kabinlerin temizliği, sürgülü duşa kabinlere göre çok daha kolay yapılır.Sürgülü kabinlerde profil içleri ve kenarları, profillerin silikonla kapatılan köşeleri ve köşelerin camla birleştiği noktaların kir biriktirmesi işten bile değil. Diğer taraftan çerçevesiz, menteşeli bir duş kapısı seçerseniz bir çek pasla basitçe çekerek temizlemeniz mümkün. Duşa kabin sistemlerindeki cam ve panel kapılarında kullanılan metal menteşeler, işlev olarak aynı amaca hizmet etseler de, çok çeşitli doku ve renklere sahiptirler; metalik, altın, mat krom veya siyah krom görünümüne sahip boy ve nokta menteşeler bunlardan bazılarıdır.

Boy menteşe, tıpkı bir çerçeve gibi kapının panelle tutunduğu kısmı boydan boya sarar ve var olan çerçevelerle uyumlu hale gelir. İçerisinde çok sayıda menteşeyi ve vidayı barındıran sistem, en kalın temperli camın ağırlığından bile etkilenmez. Veya daha minimal bir menteşe seçimi için; 2, 4 veya 6 nokta menteşeyi eşit aralıklarla yerleştirerek sağlam ve sade bir görünüm sağlayabilirsiniz. Temizliği en kolay olan ve en uygun fiyata alabileceğiniz menteşe çeşididir. Her ikisi de sürgülü kapıya nazaran daha modern bir tasarım sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir