Banyo

Malzemelerine Göre Küvet Çeşitleri

Küvet Çeşitleri

Küvet, birçok kişinin duş keyfini çıkarabilmek için aldığı en önemli ürünlerden biri. Küvet sayesinde suyun içerisinde geçirilen onlarca dakika, kişinin tüm yorgunluğunu ve stresini alabiliyor. Bununla birlikte eğer küvette jakuzi, spa, masaj gibi özellikler bulunuyorsa, küvet sizi dünyanın en şanslı insanlarından biri haline dönüştürebiliyor.

Malzemelerine göre küvet çeşitleri nelerdir ve evinize küvet alacağınız zaman hangi malzemeleri seçmeniz gerekiyor? Özellikle çıplak ten temasının yapılmasından kaynaklı sağlıklı bir seçim yapmanın uzun vadede size ve çocuklarınıza kazandıracakları aşikar.

Malzemelerine göre küvet çeşitleri;

Akrilik, mermer, döküm, kompozit,  porselen, fiberglas ve ABS malzemelerden üretilerek çeşitlenmektedirler. Bu açıdan fiyatları da etkilenmektedir.

Akrilik Küvetin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde piyasada, malzemelerine göre küvet çeşitleri içinde en çok tercih edilen hammadde akriliktir ve bunun için birçok olumlu sebep bulunmaktadır. Kimyasal birtakım işlemlerden geçen plastik, akrilik olarak üretilmeye başlanır.

Akrilik küvetler oldukça dayanıklı oldukları için, sert darbeler sonucunda bile kırılma, çizilme gibi sorunlar barındırmazlar. İnsan sağlığını kesinlikle tehdit etmeyen akrilik, aynı zamanda kir tutmayan yapısıyla hijyenik bir ürün olma özelliği sunar.

Oldukça hafif bir ürün olan akrilik küvet, taşıma veya montaj sırasında da kolaylık sağlar.

Akriliğin kullanıcılar açısından en önemli özelliklerinden biri, renginin solmamasıdır. Özellikle çeşitli kimyasallardan oluşan deterjan, şampuan gibi ürünlerle su birleşince yüzeyler için yıpratıcı bir özellik kazanır ancak akrilik bu gibi sorunlardan etkilenmez. Nihayetinde birçok banyoda karşımıza çıkan sararma, rengin solması gibi durumlar akrilik küvette başınıza gelmez.

akrilik-kuvet-beyaz

Akrilik Küvet Örneği

Mermer Küvetler;

Hammaddeleri mermer olan küvetlerdir. Parçalı yada yekpare üretilenleri mevcut olmakla birlikte çatlama ve kırılma riskleri yüzünden  günümüzde pek tercih edilmemektedirler.

Malzemelerine Göre Küvet Çeşitleri: Mermer Bir Küvet

Malzemelerine Göre Küvet Çeşitleri: Mermer Bir Küvet

Döküm Küvetler;

Dökme demirden üretilen küvet modelleridir. Emaye ile kaplanırlar. Çok dayanıklı yapıları vardır. Darbelere karşı dirençlidirler ve kolay kolay yıpranmazlar. Bir kez ısındıklarında suyu çok uzun süre sıcak tutma özellikleri vardır. En büyük dezavantajları ise çok ağır olmalarıdır. Bu sebeple üst katlara taşımak ve kurmak çok zorlaşır. Yakın zamana kadar malzemelerine göre küvet çeşitleri içinde çok kullanılan modellerden biriydiler.

gomme-dokum-kuvet

Gömme Döküm Küvet

Kompozit Küvetler;

Yapılarından kaynaklı olarak dayanıklı, hafif ve esnektirler. Tüm ölçülerde seçenek sunarlar. Değişik renk seçenekleri vardır.

Porselen Küvetler;

Porselen küvetler genellikle gömme küvetlerde kullanılırlar. Yapıları porselen emaye kaplı, çelik küvetlerdir. Ağırlıkları akrilik küvetlerin 2 katına kadar çıkabilir. Değişik yapıda, ebatlarda ve jakuzi tarzı üretimlerde de kullanılmaktadırlar.

porselen-kuvet

Porselen Küvet

Fiberglas Küvetler;

Tahmin edildiği üzere hammaddeleri fiberglas malzemelerdir. Uygun fiyatlı olmaları tercih edilmelerindeki ana unsurdur. Darbelere karşı dayanıklı ve hafif bir yapıları vardır. Değişik boyut ve ebatlardaki üretimleri ile birçok farklı model sunmaktadırlar.

ABS Küvetin Özellikleri Nelerdir?

ABS de tıpkı Akrilik gibi, plastiğin farklı kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle oluşturulan bir üründür. Akriliğe göre daha dayanıklı bir plastik olan ABS, aynı zamanda hijyen standartları açısından da Akrilik küvetlere yakın bir üründür.

Daha çok metal ve ahşap ürünlere alternatif oluşturabilecek bir yapısı bulunan ABS, sert darbelere karşı oldukça dayanıklıyken, ağır yük işlerinin altında dahi kullanılabilir. İlk olarak 2. Dünya Savaşı Sırasında keşfedilen ABS plastik, 1950’li yıllardan sonra ticari olarak kullanılmaya başladı ve son 30 yıldır da küvet yapımında kullanılıyor.

Küvet Seçimi;

Küvet seçimi yaparken ilk dikkat edilecek etmen ölçü olmalıdır. Banyo alanınıza uyum sağlayacak, size en konforlu kullanımı sunacak olan küvetinizi alırken doğru ölçüleri tercih etmeniz gerekir. Küçük bir banyoya büyük bir küvet yapmak sorunlara neden olabilir. Küvet ölçüleri, banyonuzla uyumlu olmalıdır.

Seçim yaparken, malzemelerine göre küvet çeşitleri önemli bir unsur oluşturmaktadır. Fiyatlandırmaya doğrudan etki etmesi nedeniyle, maliyeti oluşturan ana etmen olmaktadır.

Küvetinizde konforlu zaman geçirmek istiyorsanız vücut ölçülerinize uyumlu bir küvet seçmelisiniz. Ayrıca, evinizde çocuk ve yaşlılar da küveti kullanacaksa, yüksekliği düşük olan küvetleri tercih etmeniz kullanımı kolaylaştıracaktır.

İşlevsel amaçların dışında dekoratif olarak da banyonuza renk ve uyum sağlayacak modelleri incelemeli ve kararınızı öyle vermenizi tavsiye ederiz.

Küvet Fiyatları;

Küvet fiyatları, imalatında kullanılan malzemeye ve ebatlara göre değişiklik göstermektedir. Estetik görünümleri açısında da pirinç görünümde ve ahşap malzemeler ile desteklenmiş küvet modelleri yüksek fiyatlar ile karşımıza çıkabilmektedirler. Bu tarz küvetler işlevselliklerinin yanında dekoratif amaçlara da hitap edebiliyorlar.

Duşakabinler ve Küvetler;

Anlatılan tüm küvet çeşitleri için sitemizden duşakabin seçimi yapabilirsiniz. Duşakabin modellerimizin hemen hemen hepsi küvet modelleri ile uygulanabilmektedir. Seçtiğiniz duşakabinlerin küvetinize uygun ölçülerde imalatı yapılarak montajı yapılabilir.

 

KAYNAKLAR:

  • https://www.homedit.com/freestanding-or-built-in-tub/
  • https://www.remodelista.com/posts/built-in-vs-freestanding-bathtubs-pros-and-cons-remodeling-101/
  • https://www.build.com/freestanding-vs-built-in-bathtub-which-one-is-best/a19655
  • https:// www.laurysenkitchens.com/blog/freestanding-vs-built-in-bathtubs-pros-and-cons/
  • https://www.hurriyet.com.tr/aile/kuvetiniz-ya-da-dusunuz-size-uygun-mu-416086

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir