Banyo

Küvet İle Duş Teknesi’nin Farkı Nedir?

Tekne Küvet Örnekleri

Duş Teknesi İle  Küvet Arasındaki Fark

Halihazırda duşakabin kullanan veya kullanmaya yeni başlayacak olan kullanıcılarımızın bizlere sık yönelttiği sorulardan biri de “Duş Teknesi” ile “Küvet” arasındaki farklar. Eğer siz de bu farkı bilmiyorsanız, duşakabin almadan önce mutlaka yazımızı okuyarak, doğru tercihi yapabilirsiniz.

En basit tabiriyle duş tekneleri size düz bir zemin sunarken, küvetlerin içi çukurdur ve size daha geniş bir alan sağlar. Ancak tabii ki bu iki ürün arasındaki fark sadece düzlük ve çukurluk farkı değildir.

Kapısız Duş Tekneli Duşakabin

Kapısız Duş Tekneli Duşakabin

Tekneler, banyosunda duşakabin için fazla yeri olmayanlar ve küvet kullanmak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilip, birçok farklı tipi bulunsa da genel olarak üç ana başlıkta değerlendirilebilecek ürünlerdir. Bunlar;

  • Monoblok tekneler
  • Düz Tekneler
  • Flat Tekneler’ dir

 

Duşakabinli ve Küvetli Banyo

Duşakabinli ve Küvetli Banyo

Tekne tercih edenlerin bir diğer sebebi ise, dikdörtgen ve kare ürünlerin olduğu gibi aynı zamanda ovalbeşgen veya asimetrik ölçülerde de modellerin bulunabilmesidir.

Küvet sistemleri ise, duş teknelerinden farklı olarak daha fazla fonksiyonel özelliklere sahiptir. Örneğin küvet içerisinde su biriktirip dinlenebilir, eğer eklentiniz varsa küvetinizin masaj özellikleriyle rahatlayabilirsiniz. Oval, köşedikdörtgen şekillerinde edinebileceğiniz küvetler, duş teknelerine oranla biraz daha maliyetlidir.

Küvet Mi Duş Teknesi Mi?

Duş alma alışkanlıklarınız  küvet ve duş teknesi arasındaki tercihinizi netleştirecek olan önemli faktörlerden biridir. Şimdi siz küvet insanı mısınız yoksa duş teknesi insanı mı bunu inceleyelim?

Mono Blok Duş Teknesi Örneği

Mono Blok Duş Teknesi Örneği

1-Banyoda Geçirilen Süre

Kimileri için duş almak dakikalarca süren bir keyif iken kimileri için de günün yorgunluğunu ve kirini bir an önce atmaya yarayan bir araç. Eğer siz, banyonuzu bir keyif alanına dönüştürüp hızlıca çıkma peşinde değilseniz küvet tamamen size göre. Üstelik teknolojinin getirdiği eklentilerle küvetinize birkaç özellik ekleyip, aynı zamanda jakuzi, masaj gibi keyifleri aynı anda yaşayabilirsiniz.

Bunlar benden uzak olsun, zaten suyu sevmem diyorsanız ise duş tekneleri tam olarak aradığınız tercih.

Dikdörtgen Oturmalı Küvet

Dikdörtgen Oturmalı Küvet

2- Banyonuzun Genişliği

Evin her köşesi için genişlik meselesi can sıkmakta. Salonunuza alacağınız oturma grubundan, mutfağınıza alacağınız buzdolabına kadar her ürün, yer/boyut sorunuyla karşı karşıya geliyor ve aynı durum duş teknesi mi küvet mi sorusunda da karşımıza çıkıyor.

Özellikle 2000 öncesinde yapılan evlerin birçoğunda bulunan banyolar, duş teknolojileri gelişmediği için çok dar alanlar olarak karşımıza çıkıyor ve bu evlerden birinde oturuyorsanız duş teknesi almaktan başka çareniz yok gibi görünüyor.

Ferah ve genişliğe sahip bir banyoya sahip iseniz, işler sizin için biraz daha kolay. Duş teknesi veya küvet seçimini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Banyo Fayans Örneği

Banyo Fayans Örneği

3-Farklı Tasarımlar

Kimi insanlar, dekorasyon ve stille ilgili şeyleri pek önemsemezken, kimi insanlar ise özel karakterini evindeki eşyalarda da yaşatmak ister ve farklı modeller konusunda takıntıldır.

Duş tekneleri, sabit ve stabil bir yapıya sahip oldukları için çeşitlilikleri sadece üretilen malzemeden doğru oluşur. Yani duş teknesi çeşitleri dendiğinde akrilik mi yoksa plastik mi gibi seçenekler önünüze sürülür. Bununla birlikte duş teknesinin geometrik biçimi de tercih yapacağınız ikinci seçenek skalasıdır. Ancak küvetlerde yine durum biraz değişiyor.

Küvetlerdeki çeşitlilik, üretim malzemesinde başlarken küvetin geometrik şeklinde bitmiyor. Örneğin yuvarlak bir küvet alacaksanız birbirinden farklı onlarca tasarım arasından seçim yapmakta zorlanacaksınız demektir ve bu durum diğer tüm küvet şekillerinde de değişmiyor.

Küvetlerin biçimsel özelliklerinin yanı sıra kullanmak isteyebileceğiniz teknolojik eklentileri de cabası.

4- Ekonomik Durum

Listemizin belki de en başında bulunması gereken ekonomiyle hemen canınızı sıkmamak için bu maddeyi sona koyalım istedik. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ekonomi, elbette küvet mi duş teknesi mi? Sorusunda da karşımıza çıkıyor.

Her iki ürünün de kendi içerisinde farklı ücret aralıkları bulunmakla birlikte genel olarak küvetler, duş teknelerine göre daha pahalıdır. Hem yapısı, hem de kullanılan malzemenin daha fazla olması, küvetleri duş teknelerine göre daha pahalı yapan en önemli etkendir.

Kısıtlı bir bütçeyle alışveriş yapmak istiyorsanız ve kaliteli bir duş teknesi mi yoksa ortalama bir küvet mi sorusuyla karşı karşıya kaldıysanız size duş teknesini öneriyoruz çünkü düşük maliyetle üretilmiş bir küvet, birkaç yıl içerisinde size sararma, kırılma gibi problemlerle geri dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir