Banyo

Kendi Banyonuzu Tasarlayın

Kendi Banyonu Tasarla

BANYO ALIŞVERİŞİ

Banyo yenilemeye karar verdiyseniz, buna başlamadan önce kesinlikle bir ön araştırma yapmanız gerekmektedir. Doğrudan mağazaları dolaşarak fikir sahibi olmak zamanınızı boşa harcamaktan başka bir kapıya çıkmaz. Ki bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen internet üzerinden bir araştırmaya koyulmuşsunuz demektir, tebrik ederiz doğru yoldasınız.

Kimi zaman internet üzerinden yaptığınız araştırmalar da yeterli olmayabilir. Bu sebeple ufak çaplı araştırmalardan sonra alışverişe çıkmadan önce mağaza broşürlerine de bir göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Tabii bu araştırmalardan sonra gözünüze birçok seçenek çok güzel görünecektir ve seçim yapmakta zorlanacaksınız. Bu sebeple doğru bir alışveriş için önce bir ihtiyaç listesi yapın. Ve ihtiyaçlarınıza göre seçeceğiniz ürünlerin hangi fiyat aralığında olması gerektiğini cebinize göre hesaplayın ve ona göre ürünlere göz gezdirin. Emin olun tüm banyo için ayırdığınız bütçenin tamamını tek bir ürüne vererek ortada kalmak istemezsiniz. Ayrıca seçeceğiniz ürünlerde arayacağınız bir özellik görsel olarak iyi olmasıysa diğer bir özellik de kalıcı yani uzun ömürlü bir ürün olmasıdır. Bu da sizi ilerde harcayacağınız paralardan kurtarır.

Banyo alışverişine başlamadan önce eğer yapabiliyorsanız banyonuzun kaba taslak bir çizimini yapın ve şu anki halini basit çizgilerle ifade edin. Bu hem sizin değişiklikleri nasıl yapacağınız konusunda bir kılavuz görevi görecektir hem de beğendiğiniz ürünün banyonuza uygun olup olmadığı konusunda mağaza sahiplerine bilgi verecektir.

Genellikle banyo değişimi yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle duşakabinseramiklavabo ve tuvalet bölümlerini değiştirmek isterler. Bir sonraki aşamada ise küçük ama etkili armatürler yani sabunluk, tuvalet kağıdı asacağı, ayna veya havlu askısı bulunur.

Hepsini alıp tek tek uygulamaya geçmeden önce neyi nereye koyacağınıza karar vermelisiniz aksi taktirde çok bir şey yok gibi görünen banyolarınızda örneğin havlu asacağına yer kalmaz. Bu gibi durumlar da her şeyi sil baştan yapmanızı gerektirebilir ya da aksak bir düzenle banyonuzu kullanmanıza yol açabilir.

Banyo tasarlama

Banyo tasarlama

TASARLAMAYA BAŞLAYALIM

Öncelikle karşılaşabileceğimiz en büyük banyo problemlerini değerlendirmemiz gerekir. Bu konuda kullanıcıların internette veya bizzat müşteri hizmetlerimize en çok danıştığı konuları değerlendireceğiz.

Genellikle kullanıcıların en çok sıkıntı duyduğu alanlar banyo parçalarının olumsuz düzenleme şekilleridir. Buna örnek olarak tuvaletin kapının hemen yanına konulması gibi durumları gözlemleyebiliriz. Bir diğer problem duş alanının fazla dar olması yani yeterli duş kabini olmamasıdır. Küçük banyolar için ise en büyük problemlerden biri havalandırma problemidir. Havalandırması olmayan bir banyoda nem ve ısı uzun süre banyonun içinde kalacaktır, bu da banyonun içerisindeki bütün parçaların, özellikle banyo dolaplarının çok kısa sürede nemden çürümesine ve yıpranmasına yol açacaktır.

Banyolarımızın hayati önem taşıyan bir diğer noktası da elektrik sistemlerinde topraklama olmasıdır. Özellikle eski tip binalarda sık rastladığımız bu durum ortaya çok açık bir kaçak gerçeğini ortaya koyar. Özellikle günümüzde banyomuzda elektrikle çalışan birçok ürün bulunması,  bu tehlikeyi daha da büyütmektedir bu sebeple banyonuzda topraklama sistemi olup olmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Banyo tasarımında dikkat etmemiz gereken önemli hususlardan biri de havlu ve tuvalet kağıdı asacağı. Başta küçük bir detay olarak görülen bu eklentiler genellikle banyo tasarımının en sonuna bırakılır ve kimi durumlarda asılacak yer kalmaz. Bunun önüne geçebilmek için eklentileri en başından monte etmeseniz dahi montaj yapılacak yerleri belirleyip tasarımı ona göre hayata geçirebilirsiniz.

Banyo tasarımında en önemli noktalardan biri de mekanik öğelerin yerleştirilmesidir. Kullanıcılara en büyük tavsiyemiz bu ekipmanların tek bir duvar üzerinde toplanmasıdır. Elbette bu ancak yeterli genişlik var ise mümkün olacaktır. Şöyle ki eğer çamaşır makinesi, lavabo, tuvalet gibi ekipmanları tek bir duvarda sıralayabilirseniz bu hem sıhhı tesisatın tek bir yerden geçeceği anlamına gelir, hem de sıhhı tesisatın geçtiği duvar dışındaki duvarların zede görmeyeceği anlamına gelir. Bu duvarlara ıslak duvar da denmektedir.

Banyonuzda, yapı marketlerden nalburlara kadar rahatlıkla bulabileceğiniz bir akım kesici olması da elektrik tesisatınızın güvenilir çalışması açısından önemlidir.

Son olarak önerimiz ise eğer sıfırdan bir banyo tasarlıyorsanız kesinlikle tuvaleti kapının yanına koymamanızdır. Hem misafirleriniz hem de sizin için bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Otantik görünümlü bir banyo dolabı.

Otantik görünümlü bir banyo dolabı.

BANYO TASARIMLARINDA EKONOMİK YÖNTEMLER

Banyolarımız bugüne kadar hep diğer odalara göre arka plana itilmiş, hep daha dar olmuş hatta hep daha karanlık olmuştur. Günümüzde ise teknolojinin sunduğu farklılıklarla çok daha fazla seçenek banyolarımız için kullanlılabilir hale gelmiştir.

Banyo için kullanılan yeni çözümlerin bir çoğu yüksek maliyetlere sebep olabilir. Ama şimdi sizlere çok düşük maliyetlerle banyonuzu nasıl baştan yaratabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle dar olan bir banyoyu ele alalım. Her kullanıcı banyonun genişlemesini ister. Ancak duvarları yıkmak ya da yeni bir eve taşınmak oldukça maliyetli bir iştir. Bu durumdan dolaylı da olsa kurtulmanız için çok basit bir yol var; banyoya bir camlı kabin eklenmesi.

Şayet banyo duvarının arkasında bir boşluk kalıyorsa da bu boşluğa raf eklenerek banyo içerisinde kullanacağınız malzemelerin hem gizli hem de düzenli tutulması sağlanabilir.

Bununla birlikte tuvaletin üzerine veya arkasına mümkünse 3 boyutlu bir tablo asarak alanın daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Banyo mobilyalarınızda ise yapmanız gereken sıradanlıktan kaçmaktır. Mesela çekmecelerden birini farklı bir renge boyamanız hem banyonuzu daha ferah bir ortam olarak gösterecek hem de dokuyu tamamen değiştirecektir.

İşte bunlar küçük dokunuşlarla banyo içerisinde yapabileceğiniz lokal değişiklikler. Bunların bir tık üzerine çıkmak istiyorsanız biraz daha emek sarf etmeniz gerekecek. Gelin şimdi de onlara bir göz atalım;

Banyolar için genellikle kullanılan renk beyaz veya fildişidir. Bu banyoların daha geniş bir yer gibi gösterilmesinde hiçbir işe yaramaz. Ayrıca açık renkler çok çabuk kararma eğilimi göstereceğinden siz fark etmeden zamanla basık bir hal almaya başlar. Yine de bu renklerden vazgeçmek istemeyen kullanıcılar yeni nesil banyolar için üretilen duvar kağıtlarından ya da farklı banyo desenlerinden faydalanabilirler.

Banyo içerisindeki en büyük görünüm aracı birçoğumuz fark etmese de ışıktır. Işık aslında sadece banyoda değil hayatımızın her alanında çok etkilidir. Örneğin sinema filmlerinin çekiminde farklı duyguları yaşatabilmek için farklı ışık teknikleri kullanılmaktadır. Öte yandan güneşli bir günle kapalı bir günün vücut kimyamız üzerindeki etkisi de görmezden gelinemez. Yani ışık bir mekanın anlaşılabilirliğinde en önemli etkenlerden biridir. Bu sebeple ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Birçok kişi büyük bir hata yaptığının farkında olmadan klasik bir duy üzerine beyaz bir ışık asar ve banyoyu öylece bırakır.

Yeni nesil banyo tasarımlarında da çok dikkat edilen ışık armatürlerini daha özenle ve ışık kaynağının en az iki yerden çıkması gerekliliğine özen göstererek seçmeniz gerekir. Ayrıca beyaz ışık yerine kullanılacak sarı ışık banyo için sıradanlığı azaltacak ve banyonuza daha sıcak bir görünüm katacaktır. Tabii ki burada sarı ışıktan kastımız, klasik sarı ampüller değil,  yeni nesil banyo aydınlatma tekniğine sahip ışık kaynaklarıdır. Blogumuzda bir banyonun aydınlatmasının nasıl yapılabileceğiyle ilgili daha fazla yazı okuyabilirsiniz.

Işıklandırma sorununu da hallettikten sonra gelelim diğer sorunumuz aynalara. Birçok insan banyosunun daha geniş görünmesi için karşılıklı ayna yerleştirir ancak bu durum bir döngü içerisinde kayboluyor hissiyatını verir. Yani geniş görünür evet ama o genişlik insan psikolojisi açısından çok da hayra alamet bir genişlik değildir. Aksine daraltır. Bu sebeple karşılıklı ayna koymak yerine ayna karşısına bir sanat eseri koymak hem banyonuzu geniş göstermekte yardımcı olacak hem de çok daha estetik duracaktır. 21. Yy banyo kültürü genel olarak bu düzlemde gelişmektedir.

Son olarak şayet banyo paspası kullanmıyorsanız hemen kullanmanızı öneriyoruz. Piyasada 20 liradan başlayan bu paspaslar hem oldukça kullanışlı hem de görsellik açısından banyonuza mutlaka artı katacaktır.

 

KÜÇÜK BANYOLAR İÇİN ÖZEL TAVSİYELER

Ülkemizde genellikle eski yapılı evlerin büyük çoğunluğu küçük banyoludur. Yeni yapılan evlerde de maliyeti düşürmek için bir kısmı düşük hacimli yapılır ve bu da doğal olarak banyonun da küçük olacağı anlamına gelir. Yani sonuç olarak toplumumuzun büyük bir bölümünün yaşadığı evlerin banyoları ortalama standartların altındadır.

Peki küçük banyolarda kullanım alanını genişletmek için ne gibi çözümler üretebiliriz? Evi yıkıp yerine yeni ve büyük banyolu bir ev yapamayacağımıza göre gelin bu sorunun çözümlerini inceleyelim…

Öncelikle banyonuzun standart bir kullanım şekli varsa bu noktada ufak değişikliklere gidilebilir. Örneğin duşakabininizi küçültmeyi, eğer yoksa küçük bir duşakabin almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca duşakabininizi konumlandırdığınız yer de bu noktada çok önemli. Banyonuzun kullanılmayan ve ayak altı olmayan bir bölümüne kurmanız gerekir. Su bataryanız farklı bir yerdeyse gerekirse tesisatçı yardımıyla değiştirebilirsiniz.

Ayrıca alacağınız duşakabinin modelide önemli. Yuvarlak veya oval duşakabin modelleri bu konuda size yardımcı olabilecek modellerdir.

Küvetler genellikle mekanı daralttığı için küçük banyolar için tavsiye etmemekteyiz. Ancak kişisel bir durumdan kaynaklı mutlaka küvet almanız gerekiyorsa kısa ve sığ yani derin olmayan küvetleri tercih etmeniz gerekir. Derin olmamasının sebebi daralma hissiyatının önüne geçmektir. Nitekim kısa ve derin bir duşakabinin içinde kendinizi bir hücrede hissedebilirsiniz.

Eğer kaloriferli bir dairede oturuyorsanız ve banyonuzda bulunan radyatör oda seviyesindeyse radyatörü yukarı bir yere almanız gerekir. Hatta yapabiliyorsanız havlu askısı şeklinde olan radyatörlerden alıp onu yukarı taşımanız gerekir.

Tuvalet seçiminde banyonuza göre ama sizin de rahat edebileceğiniz bir klozet seçmeniz gerekir.

Bunlar yapabileceğiniz yapısal işlemler. Şimdi gelelim göze hitaben banyonuzu nasıl daha ferah bir alana dönüştürebileceğinize.

Bu konuda yapmanız gereken ilk şey banyo seramiklerindeki hassasiyettir. Kesinlikle koyu renklerden kaçımanız gerekir ve seramik işlemi kısmi uygulanmamalıdır. Yani duvarın bir kısmında seramik kaplıyken bir kısmında olmaması ya da bir duvarın seramikli diğer duvarın boş olması banyonuzu görsel açıdan kaosa sürükler.

Seramik-fayans seçiminde kullanacağınız karoların boyları da etkilidir. Eğer geniş karolar kullanırsanız bu banyonuzdaki  genişlik hissini de arttıracaktır.

Ayna kullanımı banyoyu geniş göstermekte sık kullanılan yöntemlerden biridir ancak bu noktada da dikkat edilmesi gereken durumlar elbette var. Örneğin karşılıklı ayna kullanılması gibi durumların görsel olarak darlık hissi verdiği unutulmamalı. Bu yüzden sık ayna kullanımından kaçınılmalıdır.

Raflarınızı tuvaletin üzerinde tutmanız sizin için büyük kolaylık sağlar öte yandan imkanı varsa banyo dolaplarının duvara asılı durması da aynı şekilde size ciddi yer tasarrufu sağlayacaktır.

Kapının banyonun içine doğru açılması da yine aynı şekilde yer kaplamasına sebep olacaktır. Bu sebeple yana doğru açılan sürgülü kapılar tercih edilmelidir. Eğer standart kapınızı kullanmaya devam edecekseniz havlu veya bornoz asımı için de bu kapının arkasını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir