Kültür

Hatay Hamamları

Hatay Hamamlarından Belen Kurtuluş Hamamı

İnsanlık tarihinin beşiğinde yer alan Hatay’da bulunan kalıntılar M.Ö 100.000 yıllara dayandığını gösteriyor. Yamhad krallığından Osmanlılara kadar birçok  imparatorluklar bu kentte hakimiyet sürmüştür. Kentin tarih kokan kokusuna ve dokusuna ulaşmak isteyenler ise, Tarihi Hatay Hamamlarını ziyaret edebilir. Hatay Hamamlarının eski oluşundan dolayı duşakabinli tek kişilik bölümler yerine halvet bölümleri bulunur.

Hatay Hamamları

Tarihi Hatay Hamamlarını şu şekilde sayabiliriz;

Meydan Hamamı

Habib-i Neccar Dağı manzaralı bu hamam Selçuklu motifleri işlenerek yapılmıştır. Hamamın küçük giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı’yı L şeklinde bir tünel takip etmekte ve bu tünelin sonu soyunma odalarına çıkmaktadır. Yıkanma odası, sıcaklık bölümü gibi alanlara ayrılır. Hamamı ziyaret etmek için  Haraparası mah. İstiklal cad. No:15 Antakya, Hatay’a gidebilir. 0326 216 11 08 no’lu telefonu arayarak uzaktan bilgi alabilirsiniz.

 

Hatay Meydan Hamamı

Meydan Hamamı’ndan Bir Kare

Saka Hamamı

Hatay Hamamlarından, Saka Hamamı 16. yüzyıla ait eserlerden biridir. Sokullu Mehmet Paşa tarafından onarıma alınmış hamamdır. Kemerli bir kapıdan girilir. Tonoz yapılı bir koridora sahiptir. Koridor, soyunmalık bölümüne bağlıdır. Zemini kesme taş ve mermer ile inşa edilmiştir.

Hamam ilk başta 1573 yılında vakıf görünümünde kayıtlara geçirilmiştir. Sıcaklık, iki ılıklık, soyunma bölümü, külhan bölümü, soğukluk ve havuz bulunur. Hamam Akbaba mah. Tayfur Sökmen cad. Antakya, Hatay’da bulunur. 0326 215 52 70 no’lu telefon ile ulaşılabilir.

Hatay Saka Hamamı

Saka Hamamı

Cindi Hamamı

1517 yılına dayanan, Yavuz Sultan Selim’in, Mısır seferi sırasında askerlerin yıkanması için, Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Soğukluk, soyunma bölümü, sıcaklık ve külhan bulunmaktadır. Bu tarihi hamam, Zenginler mah. Kahraman sok. Antakya, Hatay’da yer alır. Telefon yolu ile ulaşmak isteyenler için numarası 0326 215 10 81 ‘dir.

 

Cindi Hamamı

Cindi Hamamı

Belen Kurtuluş Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Belen’de yaptırılmış bir Hatay Hamamıdır. Son inşa edilen tarihi eserlerden biridir. Günümüzde hala ayakta kalan eserlerdendir.

Kubbesinde, göz şeklinde motifler yer almaktadır. Bunlar aydınlatmayı da sağlamaktadırlar. Soğukluk bölümü havlet kısımlarına ve günümüzde boş olan bir odaya bağlanmaktadır. Burada elips şeklinde bir kubbe mevcuttur. Havlet kısmı beşik tonoz yapıdadır. Ortada kalan ana mekanın üzeri kubbe ile örülmüştür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir