Kültür

Hatay Hamamları

HATAY HAMAMLARI

İnsanlık tarihinin beşiğinde yer alan Hatay’da bulunan kalıntılar M.Ö 100.000 yıllara dayandığını gösteriyor. Yamhad krallığından Osmanlılara kadar birçok  imparatorluklar bu kentte hakimiyet sürmüştür. Kentin tarih kokan kokusuna ve tarihi dokulara ulaşmak isteyenler ise eski tarihlerde yapılan hamamları ziyarette bulunabilir. Hamamların eski oluşundan Duşakabinli tek kişilik hamamlar bulunmuyor Hatay’da.  Şehirde bulunan hamamları inceleyelim.

Meydan Hamamı

Habib-i Neccar Dağı manzaralı bu hamam Selçuklu motifleri işlenerek yapılmıştır. Hamamın küçük giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı’yı L şeklinde bir tünel takip etmekte ve bu tünelin sonu soyunma odalarına çıkmaktadır. Yıkanma odası, sıcaklık bölümü gibi alanlara ayrılır. Hamamı ziyaret etmek için  Haraparası mah. İstiklal cad. No:15 Antakya, Hatay’a gidebilir. 0326 216 11 08 no’lu telefonu arayarak uzaktan bilgi alabilirsiniz.

 

Hatay Meydan Hamamı

Meydan Hamamı’ndan Bir Kare

 

Saka Hamamı

yy’da Sokullu Mehmet Paşa tarafından onarıma alınmış hamamdır. Hamam ilk başta 1573 yılında vakıf görünümünde kayıtlara geçirilmiştir. Sıcaklık, iki ılıklık, soyunma bölümü, külhan bölümü, soğukluk ve havuz bulunur. Hamam Akbaba mah. Tayfur Sökmen cad. Antakya, Hatay’da bulunur. 0326 215 52 70 no’lu telefon ile ulaşılabilir.

Hatay Saka Hamamı

Saka Hamamı

 

Cindi Hamamı

1517 yılına dayanan, Yavuz Sultan Selim, Mısıra seferi sırasında askerlerin yıkanması için Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Soğukluk, soyunma bölümü, sıcaklık ve külhan bulunmaktadır. Bu tarihi hamam Zenginler mah. Kahraman sok. Antakya, Hatay’da yer alır. Hamama telefon yolu ile ulaşmak isteyenler için numarası 0326 215 10 81 ‘dir.

 

Cindi Hamamı

Cindi Hamamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir