Banyo

Duşakabinleriniz İçin Pratik Fikirler

Banyo dekorasyonunda verimlilik elde edebilmenin en sağlıklı yöntemlerinden biri de; banyo içerisinde bulunan eşyaların yerleşimi ve alanın en elverişli biçimde kullanılmasıdır. Banyonuzun tasarımında tercih etmiş olduğunuz renklerden tutun da, duşakabininizin yerleşimi ve modeline ve hatta dolap ve raf ünitelerine kadar tüm ayrıntılar, şık ve ferah bir banyo görünümü elde etmek için incelikli bir biçimde irdelenmeli, aynı zamanda hijyen açısından kalitelerine de önem verilmelidir.

Şık ve alandan tasarruf edilmiş banyolar yaratabilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Örneğin; duşakabininizin iç kısmında bulunan duvara gömme bir raf ve oturma alanı monte ederek hem sıra dışı bir görünüm elde edebilir hem de banyonuzdaki mevcut alanı genişletme şansı yakalayabilirsiniz. Oturma alanı fikri hoşunuza gitmediyse açılıp kapanma özelliğine sahip duş oturaklarından edinmeyi de deneyebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar, duşlarının zemininde ayrıca duş teknesi kullanmayı tercih ederken bazı kullanıcılar ise; banyo zemini ve duvarlarında bulunan seramikleri duşun içerisinde de devam ettirmeyi tercih edebiliyorlar. Seçim tamamıyla sizin zevklerinize ve bütçenize kalmış anca bu sayede uyumdan ödün vermeyeceğiniz gibi duşakabin teknesi edinme masrafından da kurtulabilirsiniz.

Eğer dar bir banyo yapısına sahipseniz; tamamıyla kapanan duşakabin modelleri yerine, yarı açık duşakabin modellerine yönelmenizi öneriyoruz. Bu yöntem, banyonuzun daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Temizlik için çok fazla vaktiniz bulunmuyorsa ya da duşakabin arasına giren lekelerle uğraşmak istemiyorsanız; raylı duşakabin modelleri yerine kapılı duşakabin modellerini seçmeniz ise sizin için daha yerinde olacaktır.

Duşakabininizi Koruyun

Ne kadar kaliteli olursa olsun, satın almış olduğumuz duş takımları bir süre sonra bizi sıkıntı yaratacak bazı problemlerle karşı karşıya getirebilmektedir. Su ile sürekli iç içe bulunan bu malzemelerin ömrünün de uzun olması için dikkat etmemiz gereken bir takım ayrıntılar bulunmaktadır.

Lekelere karşı daha uzun ömürlü ve daha pratik temizlenen bir duş başlığı istiyorsanız satın aldığınız duş başlığının krom veya saten nikel kaplama ile oluşturulduğundan emin olmanızı öneririz. Eğer duş başlığınızda su sızıntısı gibi sinir bozucu bir durum ortaya çıktı ise; yüksek ihtimalle bu problem, açma kapama kolunun arkasında bulunan kartuşun gevşemesine ya da yıpranmış olmasına dayanmaktadır. Bu kartuşu sıkıştırarak ya da bir yapı marketten yenisini alarak değiştirmeye yöntemi ile sinir bozucu su sızıntılarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Duş teknenizde bulunan gider tıkanma yapıyor ise; bu alanda biriken saçlara daha çok dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Bu problemi çözmek için; lavabo açıcı kullanabilirsiniz ancak sık sık bu raddeye gelmemeye dikkat etmenizi öneririz çünkü lavabo açıcıların sık kullanımı bir süre sonra borularınıza zarar verebilmektedir.

Duş zemininizde kullandığınız deterjanlar, aşırı derecede kimyasal madde içerdiğinden bu alanda zamanla çatlak oluşumlarına sebebiyet vermektedir. Bu tarz can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için; saf sirke ve karbonat karışımına ya da su ile karıştırdığınız bebe şampuanı kullanmaya yönelebilirsiniz. Bu maddeler daha az kimyasal içerdiğinden duş zemininizde çatlaklar oluşturmayacaktır.

Duş başlığınızdan gelen suyun basıncı az ise; problemin sebebi duş başlığının deliklerinde biriken kireç olabilir. Bir kireç çözücü yardımı ile bu problemi de ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir