Duşakabin

Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri ve Önemi

Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri

Merhabalar değerli okuyucularımız. Bugün, duşakabin alırken ya da aldıktan sonra duşakabin parçaları içerisinde önemi oldukça büyük olan Duşakabin Tekerlekleri’ni inceleyeceğiz.

Öncelikle gelin rulman nedir bir göz atalım. Rulman, iç ve dış bilezikler arasında yuvarlanan elemanlar (bilye ya da makara sistemi) vasıtası ile minimum sürtünmeyi hedefleyen, döner hareket yaparak, dönüşü olan aşağı yukarı her türlü araçta kullanılan, boyutuna ve biçimine göre farklı yükler taşıyan küçük tekerlerdir. Rulmanların kullanım alanları oldukça fazladır, duşakabinlerden fanlara,  patenlerden uçaklara, trenlerden dişçilere, kamyonlardan telespoklara, rüzgar santrallerinden pompalara ve dahası bir çok yerde karşımıza çıkar, hayatımızı kolaylaştırır.

Duşakabinlerde tekerlekler oldukça önemlidir. Zira kapının sisteme bağlanmasını sağlayan büyük etkenlerden olduğu gibi kapı ya da kapıların rahat bir şekilde açılmasını sağlar. Bakımı yapılmadığında, bozulduğunda ya da kırıldığında duşakabinin çalışmasını aksatacaktır. Bu gibi durumlar duşakabinin camının patlaması gibi bir sonucu da doğurabilir. Bu yüzden doğru tekerlek seçimi ve düzenli duşakabin bakımları, duşakabininizin ömrünü uzatacaktır.

Duşakabin Plastik Teker Örneği

Duşakabin Plastik Teker Örneği

Rulmanların yapıldığı malzemeye göre de bir çok çeşidi vardır. Ayrıca kullanım alanlarına göre de farklılık gösteren rulmanlar plastik, metal, seramik üretim şeklinde hayatımızda yer edinirler. Duşakabinlerde en sık kullanılan rulman türleriyse 3 farklı şekildedir.

%100 Metal Teker,

%50 Plastik, %50 sadece ayakları Metal Teker

%100 Plastik Teker olmak üzere bu başlıca üç rulmanlar duşakabinlerimizin kapılarının hareketlerine yardımcı olmaktadır.

%100 Metal Rulmanlar rulmanlar arasında dayanıklılıkta birinci sıradadır. Metal rulmanlar dayanıklılığından ötürü 4, 6, 8 ve 10 mm cam kalınlıklarına sahip duşakabinlerde kullanılabilirler.

%50 Plastik, %50 sadece ayakları Metal Tekerler ise 4,6,8 mm cam kalınlıklarında kullanılabileceğinden ziyade hem dayanıklılık olarak plastik rulmandan daha iyidir, hem de estetik olarak bazı duşakabinlerde diğer tekerlerlerden daha uyumlu durmaktadır.

%100 Plastik rulmanlar ise rulmanlar arasında dayanınıklık açısından en az yapıya sahip olan rulmanlardır. Bu rulmanların 4 mm kalınlığındaki duşakabinlerden farklı herhangi bir daha fazla kalınlığa sahip duşakabin türünde kullanılmasını Ankara Duşakabin olarak önermemekteyiz.

 

Umarım bu yazımızla sizlere teker seçiminizde yardımcı olabilmişizdir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir