Duşakabin

Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri ve Önemi

Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri

Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri, modelden modele, üreticiden üreticiye farklılıklar gösterse de belli standartları olan, önemli bir bileşen olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekerlekler, kabin kapılarının açılıp kapanmasında önemli rolü olan aksesuarlardır. Menteşeli duşakabin modelleri ve seperatör ( walk-in) kabinler haricinde hemen hemen bütün kabinlerde kullanılır.

Menteşeli duşakabin modellerinde kapı hareketini menteşeler sağlar. Bu modellerde kapı oda kapısı şeklinde çalışır. Seperatör (walk-in) kabinlerde ise bir panel cam vardır ve hareket eden parça içermezler. Ama bunların dışındaki duşakabin modellerinde tipi farklı da olsa tekerlek kullanılmaktadır.

Rulman Nedir?

Rulman, iç ve dış bilezikler arasında yuvarlanan elemanlar (bilye ya da makara sistemi) vasıtası ile minimum sürtünmeyi hedefleyen, döner hareket yaparak, dönüşü olan aşağı yukarı her türlü araçta kullanılan, boyutuna ve biçimine göre farklı yükler taşıyan küçük tekerlerdir. Rulmanların kullanım alanları oldukça fazladır, duşakabinlerden fanlara,  patenlerden uçaklara, trenlerden dişçilere, kamyonlardan telespoklara, rüzgar santrallerinden pompalara ve dahası bir çok yerde karşımıza çıkar, hayatımızı kolaylaştırır.

Duşakabinlerde tekerlekler oldukça önemlidir. Zira kapının sisteme bağlanmasını sağlayan büyük etkenlerden olduğu gibi kapı ya da kapıların rahat bir şekilde açılmasını sağlar. Bakımı yapılmadığında, bozulduğunda ya da kırıldığında duşakabinin çalışmasını aksatacaktır. Bu gibi durumlar duşakabinin camının patlaması gibi bir sonucu da doğurabilir. Bu yüzden doğru tekerlek seçimi ve düzenli duşakabin bakımları, duşakabininizin ömrünü uzatacaktır.

Duşakabin Plastik Teker Örneği

Duşakabin Plastik Teker Örneği

 

Sürgülü Kapılı Duşakabinlerde Tekerlek Çeşitleri

Bu tip duşakabinlerde tekerlek çeşitlerini dört tipe ayırabiliriz. Bunlar;

Metal Tekerlekler

Gövde ve tekerlek millerinin tamamen metalden yapıldığı tekerleklerdir. Bu tip tekerleklerde dikkat edilmesi gereken en önemli etken metal içeriğidir. Metal yapının paslanmaz özellikli malzemeden olması gerekir. Aksi takdirde nem ve suya sürekli maruz kalan tekerlekler pas yapacak ve zamanla hem görünümü kötüleştirecek hem de kullanımı bozacaktır. Metal gövde suya dayanıklı, paslanmaz malzeme olduğunda bu durum ortadan kalkacaktır. Metal tekerlekler daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu da onların, özellikle büyük ölçülü kabin kapılarını taşıyabilme yeteneği verir. Bu modeller sıklıkla tercih edilmektedir.

Farklı Renklerde Duşakabin Metal Tekerlek Örnekleri

Farklı Renklerde Duşakabin Metal Tekerlek Örnekleri

Yarı Metal Tekerlekler

Gövde kısmının bir bölümü ve tekerlek millerinin metal olduğu modellerdir. Genel olarak metal modellere benzer özellikler taşırlar. Yapılarında bulunan plastik bölümler, paslanma yapmadığı için, kaliteli olan tipleri piyasada sürekli rağbet görmektedir. Maliyetleri metal tekerleklere göre düşüktür. Duşakabinlerde tekerlek çeşitleri içinde tercih edilmelerinde bu durum önem kazanmaktadır.

Plastik Tekerlekler

Tekerlek tutucu kısımlar haricinde kalan bölümleri plastik yapıda olan modellerdir. Taşıma yetenekleri daha düşük olsa da yarı metal tekerleklerden daha iyi randıman verdiği görülür. Yapısında paslanma yapabilecek metal aksam neredeyse yoktur. Bu da modelin korozyonlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Farklı Plastik Duşakabin Tekerlekleri

Farklı Plastik Duşakabin Tekerlekleri

Mika Tekerlekler

Plastik ve sert plastik yapıları vardır. Taşıyıcı kesimler plastik mika karışımıdır. Küçük ölçülü kabin kapılarında tercih edilebilirler. Paslanma yapmasalar da mika kısımlarda zamanla deformasyon ve çatlak oluşabilmektedir. Genellikle uzak doğulu ürünlerde karşımıza çıkmaktadırlar.

Mika Camlı (Bella) Kabin Tekerlekleri

Duşakabinlerde tekerlek çeşitleri bakımından, “Bella” adı ile de tanınan, mika cam panelli duşakabin tekerlekleri, yapı olarak sürgülü kapılı kabinlerden farklıdır. Bu modellerde tekerlekler dışarıdan görünmezler. Bir mil üzerinde hareket eden bu tekerlekler, alüminyum profiller içinde kalır ve dışarıdan fark edilmezler. Görevleri aynıdır. Kabin kapılarının hareketini sağlarlar.

Bella (mika) Kabin Tekerleği

Bella (mika) Kabin Tekerleği

Özel Tasarım Kabin Tekerlekleri

Uzak doğudan ( özellikle Çin’ den ) ithal edilen, farklı tipte ve ebatlardaki kabinler ile bazı markaların özel kabinlerinde kullandıkları tekerleklerdir. Genel olarak sürgülü kapılı duşakabinlerde tekerlek çeşitleri başlığında incelediğimiz tekerlekler ile aynı özellikleri taşırlar. Fakat ebatları ve gövde yapıları farklılıklar gösterebilir. Bazıları ince gövdeli tek tekerlekli olabilirken, bazıları ise klasik iki tekerlekli ve geniş gövdeli olmaktadır. Bu tarz bir kabin kullanılıyorsa, ileride oluşabilecek tekerlek problemleri sorun olabilmektedir. Çünkü markanın üretimi son bulduğunda, ürün temini de zorlaşmakta hatta hiç bulunamaya bilmektedir.  Bu durum Çin malı duşakabinlerde de karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden ilk satın alma sırasında göz önünde bulundurulması gerekir.

Farklı Tipte Duşakabin Tekerlekleri

Farklı Tipte Duşakabin Tekerlek Örnekleri

Tekerlek Seçimi

Hali hazırda kullandığınız kabin için bir tekerleğe ihtiyacınız varsa, pek fazla seçim şansınız olmayacaktır. İhtiyacınız olan tekerlek standart tipte yaygın olarak kullanılan modellerdense bunu piyasadan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ama özel bir kabin kullanıyorsanız, bozulan ya da kırılan tekerlekleriniz için piyasada araştırma yapmak ve kabininize uygun tipte bir tekerlek bulmak zorunda kalabilirsiniz.

Yeni bir kabin alacaksanız, alacağınız ürünün tekerlek tipini ve özelliklerini satıcınızdan isteyebilirsiniz. Özellikle seçtiğiniz bir model varsa, bu modele uygun seçeneklerinizi ve isteklerinizi satıcınızla görüşmenizde fayda olacaktır.

Duşakabinlerde tekerlek çeşitleri içinden seçim yapmakta zorlanıyorsanız ya da teknik özelliklere ve bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Ankara Duşakabin olarak sizlere hizmet vermek görevimizdir. Bize telefon numaramız üzerinden ya da “İletişim Sayfamız” üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir