Banyo, Duşakabin

Duşakabinlerde Garanti ve Kapsamı

Duşakabinlerde Garanti ve Kapsamı

Duşakabinlerde Garanti

Duşakabinlerde garanti kapsamları, üreticiden üreticiye değişmektedir. Bu durumda tüketicilerin daha dikkatli davranmaları söz konusu olmaktadır. Banyolarımızda dekor ve tasarımın yanında, kullanılan duşakabin ve küvetlerimizin de kalitesine dikkat etmemiz gerekir.

Kaliteyi Belirleyen Unsurlar;

Duşakabinler için kullanılan malzemelerin kalitesi ne kadar yüksek olursa, ürününde, kendi içindeki garantisi o kadar yüksek olacaktır. İmalatta kullanılan camlar, tekerlekler ve rulmanların kalite ve garanti oluşmasında önemli bir yeri vardır.

Dikdörtgen Duşakabin Örneği

Duşakabinlerde Garanti Kullanılan Malzeme ile Doğru Orantılıdır

Camlar;

Tüketiciler bilindik satıcı ve markaları tercih etseler bile, bazı durumlarda sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Duşakabin malzemeleri içinde ana unsurlardan biri olan camlar, bir çok üretici ve satıcı için garanti kapsamında tutulmamaktadır. Bu durum ile ilgili internet ortamında bir çok sorun ile karşılaştık. Bu durumun oluşmasındaki en büyük etken, cam üreticilerinin hiç bir şekilde teslim edilen ürünlere garanti vermemeleridir. Bir çok neden kullanıcıya yüklenmekte ve camların tüketici tarafından oluşturduğu etkiler ile kırıldığı kabul edilmektedir.

Temperli camlar normal camlara göre 5 kat daha fazla dayanıklıdırlar. Özellikle yüzeyden aldıkları darbelere karşı dirençleri oldukça iyidir. Fakat köşelerinden aldıkları sert darbeler sonucu kırılabilmektedirler. Kırılma normal camlar gibi olmamakta çok küçük parçalar halinde kırılarak, kesme ve delme gibi etki yaratmasının önüne geçilmesi sağlanır. Bu şekildeki patlama ile insan bedeninde oluşabilecek ölümcül etkiler ortadan kaldırılmış  olur. Dolayısıyla hayati bir riske neden olmaz.

Temperli camlar, yüzeylerinde çok fazla noktasal gerilim oluştuğunda ya da zorlamalar fazla olursa patlayabilmektedirler. Yani sürekli ve ani noktasal darbeler, basınç, ani sıcaklık değişimleri ve  mekanik zorlamalar ( sivri uçlu eşyalar ) ile kırılma riski taşımaktadırlar. Tüm bu unsurlara rağmen temperli camlar bir çok alanda kullanım alanı bulmuşlardır. Çünkü günümüzde en dayanıklı camlardır. Otomobil camları, güneş paneli camları ve duşakabinlerimizin camları hep temperli camlarla imal edilmektedirler.

Profiller;

Duşakabinlerde garantiyi getiren unsurlardan bir diğeri de kullanılan profillerle ilgili olmaktadır. Duşakabin profilleri akrilik kaliteli malzemeden imal edildiklerinden dolayı ömür boyu paslanmazlık garantisi içerisindedirler. Bu durum duşakabinlerimizin garantisine doğrudan etki etmektedirler.

Duşakabinlerde garantiyi etkileyen bir diğer unsurda profil yapılarının nasıl olduğudur. Tekerler açık bir ortamda hareket ediyorlarsa çeşitli nedenlerle yerlerinden çıkmaları kaçınılmazdır. Ama kapalı bir ortam oluşturan profil rayları içinde hareket ediyorlarsa, yerinden çıkma gibi bir durum söz konusu olmayacak ve verilen garanti süresi daha uzun olabilecektir. Bunu anlamak için duşakabininizin içerisinden tekerleklerin hareket ettikleri yere bakabilirsiniz. Eğer tekerleklerin üst kısımları boşta ise açık bir sistem, kapalı bir ortamda ise, kapalı bir sistem kullanılmıştır. Duşakabinlerde garantili çalışmayı sağlayan kapalı sistemleri tercih etmenizi öneririz.

Tekerlekler ( Rulmanlar ) ;

Garanti unsurlarından bir diğeri de kullanılan tekerlekler ( rulamanlar ) olmaktadır. Eğer tekerlek yapısı plastik ise kolay kolay hiç bir üretici garanti veremeyecektir. Çünkü plastikler belli bir süre kullanıldıktan sonra deforme olmakta, çatlama ve kırılma gibi problemler oluşturmaktadırlar. Buda camların ağırlıklarından dolayı profil üzerindeki hareketini kısıtlamakta daha da kötüsü camın köşesinden darbe alıp kırılmasına neden olan etkileri meydana getirmektedir. Bu olumsuzlukları aşmak için artık metal yapılı tekerlekler kullanılmaktadır. Metal yapılı tekerlekler, garanti sürelerinde etkili bir rol oynamakta ve kaliteyi artırmaktadırlar.

Duşakabin Tekerlekleri

Duşakabin Tekerlekleri

Diğer ekipmalar;

Ayrıca, unutmamalıyız ki camlar, mıknatıslar ve suluk gibi duşakabin aksesurarları garanti dahilindeki ürünler değildirler. Mıknatıs ve sulukları arabalarımızın sileceklerine benzetebiliriz. Silecek lastikleri de garanti taşımayan yan ürünlerdir. Bu yüzden kullanımlarına dikkat edilmelidirler.

suluk-miknatis

Duşakabinlerde Suluk ve Mıknatıs Örneği

Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar;

Duşakabinlerde garanti kapsamında kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu durumlar hiç bir üretici tarafından tölere edilmeyecek tüketici sorumluluğunda kabul edilecek unsurlardır. Olumsuzluklarla karşılaşmamak için tüketici olarak, elimizde bir belge varsa baştan sona dikkatlice okumalı ve üreticinin belirtmiş olduğu unsurlara dikkat etmeliyiz.

Duşakabinlerde garantiyi malzeme kullanımı da etkilemektedir.

Duşakabinlerde garantiyi malzeme kullanımı da etkilemektedir.

Özellikle ilk montajdan sonra kurulan duşakabinlerimizi kontrol etmeli, olumsuz bir durum söz konusu ise en geç 15 gün içerisinde aldığımız yer ile görüşerek sorunumuzu bildirmeli ve çözüm sağlanmanı talep etmeliyiz. İlk teknik servis kurulumundan sonra sorun tespit edilemezse, genellikle sorun yaşanmamakta ve uzun süre rahat bir kullanım sağlanmaktadır.

Temizlik ve bakımları düzenli olarak yapmalıyız. Temizlik yaparken   asla aşındırıcı tozlar, aşındırıcı pedler, ağartıcı ve amonyak içeren ürünler kullanmayın. Bu güçlü kimyasallar, donanımınızı aşındırabilir ve silikon contaları tehlikeye atabilir. Bunlar yerine sıvı sabunlar ve ılık su ile temizlik yapılabilir.

Bulunduğumuz bölgedeki suyun kireç oranını göz önüne alın. Çok sert, kireçli sular tekerler ve yüzeylerde birikebilmekte ve zamanla sistemin çalışmasını engelleyebilecek kalıntılar oluşmasına neden olmaktadırlar. Bu gibi durumlarda doğal temizleyiciler kullanabilirsiniz.

Duşakabinlerinize asla asılmayınız ve yüklenmeyiniz. Kabinleriniz sizlerin ağırlığını taşıyacak ekipmanlar değillerdir. Bu gibi durumlarda gözle görülemeyecek hasarlar oluşabilir ve sistemin yapısı bozulabilir.

Duşakabininizde camlar, tekerler ve mıktanıs gibi ekipmanlarla ilgili sorununuz varsa teknis servisimizi arayabilir, iletişim kurarak gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Ankara Duşakabin Ekibi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu unutmayın!

One thought on “Duşakabinlerde Garanti ve Kapsamı

  1. Zila T. dedi ki:

    Kaliteli malzemeler garantiyi belirliyor demişsiniz. Ama tüketici olarak bizler bunu duşakabin almadan önce nasıl anlayabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir