Duşakabin

Duşakabinlerde Cam Çeşitleri ve Fiyatları

Duşakabin sektörü var olduğundan beri sürekli bir gelişim içerisindedir ve bu gelişim dayanıklılık formülleriyle birlikte görsel olarak hitabeti geniş modeller de üretmeye başlamıştır. Kuşku yok ki görsellik meselesinde eşik atlamayı sağlayan ilk gelişim duşakabin panellerinde pleksiglass yerine cam kullanılmaya başlanmış olmasıdır.

Duşakabinlerde cam kullanımının tarihi çok eski olmamakla birlikte ilk denemeler ne yazık ki olumsuzlukla sonuçlanmıştır. Çünkü doğrudan kullanılan cam paneller, ısı değişimlerine karşı dayanıksız oldukları için ani çatlamalara maruz kalmışlardır. Ayrıca sürgülü  veya menteşeli, kapı açılış ve kapanışlarında da istenmeyen sertliklerden ötürü yine kırılmalar meydana gelmiştir. Bu gelişmeler sonucunda ise camlara farklı işlemler uygulanmaya başlamış ve temperleme işlemi keşfedilmiştir.

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Temperleme işlemi sayesinde camlar ısı değişikliklerine ve darbelere karşı daha dayanıklı hale getirilmiştir. Duşakabinlerde genellikle 2mm’den 10 mm’ye kadar temperlenmiş cam kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde cam binaların yüzeyini oluşturan ve daha dayanıklı olan reflekte camlar da kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca reflekte camların kısmi ayna özelliği de bulunmaktadır bu da banyonun daha geniş görünmesine ve daha ferah bir ortam yaratmaya fayda sağlar.

Bronz Profilli Bronz Reflekte Camlı Duşakabin

Bronz Profilli Bronz Reflekte Camlı Duşakabin

Ne yazık ki reflekte camlar daha dayanıklı ve görsel açıdan daha iyi durmasına rağmen fiyat oranları oldukça yüksek olduğu için piyasada hak ettiği yeri alamamıştır. Bu ürünlerin ucuzlaması hem satıcı firmalar için hem de kullanıcılar için daha faydalı olacaktır.

4 ve 6 mm camlar kayar kapı olarak üretilirken, 8 ve 10  mm camlar kapı şeklinde, menteşeli olarak yapılırlar. Cam kalınlıklarının ve diğer malzeme cinslerinin etkilediği fiyat ortalaması aşağıdaki gibidir;

4 mm duşakabin camları: 450 – 550 TL

5 mm duşakabin camları: 500-650 TL

6 mm duşakabin camları: 550 – 750 TL

8 mm duşakabin camları: 650 – 950 TL

10 mm duşakabin camları: 900 – 1300 TL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir