Banyo, Duşakabin

DUŞAKABİN ZEMİNİ NASIL OLMALI?

Duşakabin Zemini

DUŞAKABİN ZEMİNİ

Kullanım kolaylıkları ve çok farklı modelleri ile duşakabinler, günümüzde  banyolarımızda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyorlar. Sağladıkları kullanım avantajları, kolay monte edilmeleri ve bir çok farklı zeminde kullanılabilmeleri, duşakabinleri ön plana çıkarmaktadır. Duşakabin zeminleri farklı kullanımlara hitap etmesi ile bir çok seçeneği de beraberinde getirmektedir.

Duşakabinler küvet üstü, tekne üstü ya da zemin üstüne kurulabilirler. Şimdi sırası ile duşakabin zemini  olan yapıları inceleyelim.

– Küvetler ve Jakuziler;

Küvet ölçü ve modeli nasıl olursa olsun,  üzerine duşakabin kurulumu yapılabilir. Bu sayede duş alma anında suların saçılması önlenir ve banyo zeminlerinin kuru kalması sağlanır. Duşakabin zemini olarak küvet yapıları genellikle duş tekneleri ile benzerlik göstermektedir. Çok eski küvetlerde döküm malzeme kullanılırken, günümüzde ise maliyet düşürmek ve kullanımı kolaylaştırmak amacıyla kimyasal malzemelerle üretilen ürünler ön plana çıkmıştır.

– Duş Tekneleri;

Duş tekneleri mono blok olarak üretilmekte olup, piyasada bir çok ölçü seçeneği mevcuttur. Standart olarak 90X90cm ölçü baz alınsa da, 70X80 ‘e kadar düşen ve 100X140, hatta daha büyük ölçülerde de bulunabilen modelleri mevcuttur.

Ölçülerin yanında duşakabin zemini olarak duş tekneleri farklı malzeme içerikleri ile üretilmektedir. Başlıca tipleri akrilik, fiberglas  ve kompozit olanlarıdır.

Akrilik aslında bir plastik çeşidi olsa da görümü camı andırır. Fakat camdan daha esnek ve dayanıklıdır. Maliyet açısından biraz yüksek kalmaktadır. Ayrıca alev anında yanabilmekte ve erimektedir.

Bir diğer duş teknesi tipi ise fiberglas duş tekneleridir. Dayanıklı yapıları vardır. Akrilik yapıdaki teknelere nazaran daha ucuz maliyetlidirler. Fiyat avantajı sunmaları ile çok tercih edilmektedirler.

Kompozit ise iki farklı bileşenin bir araya gelerek oluşturdukları bir bileşim malzemesidir. Kompozit  malzemelerle üretilen tekneler tarz olarak akrilik ve fiberglaslara benzerlik göstermektedir.

Tekne Çeşitleri

Soldan sağa; Akrilik, Fiberglas ve Kompozit Tekne Çeşitleri

Zemin üzerine kurulan duşakabinler;

Çok tercih edilen, zemin üstüne kurulan duşakabinler kullanımda ve kurulumda birçok avantaj sunmaktadırlar. Uygun şekilde döşenen seramik, fayans ya da mermer zemin üzerine kurulabilen duşakabinler, model bakımında da daha geniş bir skalaya sahiptirler. Temizlik ve özellikle temperli cam yapıları ile bakımları diğer kabinlere göre daha kolaydır. Zira, küvetler ve tekneler temizlik malzemeleri ile zaman içinde deformasyon yaşamakta, oluşan çizikler arasında sabun ve temizlik malzemesi atıkları birikmesine neden olmaktadırlar.  Zemin üstüne kurulan duşakabinler de ise bu tarz sorunlar yaşanmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken, zemin düzenlenirken su giderinin gerektiği şekilde eğiminin verilmesi ve su birikiminin önüne geçmek için uygun yapıda süzgeç kullanılmasıdır. Süzgeç yapısı olarak küçük yuvarlak eski süzgeçler yerine duş kabini içinde uzanan yatay süzgeçler çok daha verimli olmaktadır. Ayrıca döşeme malzemelerinden önce uygulanacak yalıtımında unutulmaması gerekir. Bu sayede izalasyon  sağlanacak ve alt kata su kaçmasının önüne geçilecektir.

Duşakabin içi seramik uygulama

Duşakabin içi seramik uygulama

Küvet ve teknenizi değiştirmek istiyorsanız, karşınıza çıkacak en uygun çözümleri yine zemin üzerine uygulanan duşakabinlerle sağlamanız mümkündür. Duş teknenizi ya da küvetinizi sökerek, zemine uygun döşeme işlemini ve gider eğimini sağlayarak, üzerine istediğiniz duşakabin modelini kurabilirsiniz.  Duşakabin Ankara olarak sizlere birçok farklı ürün sunmaktayız. Modellerimize göz atmak için ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kaydırmazlık sağlamak için ahşap ya da epoksi içerikli malzemeleri tercih edip, duşakabin zeminine döşeme yapabilirsiniz. Epoksi malzemeler bir çok seçenek sunarken, ahşap zeminler ise ortama farklı ve otantik bir hava katmaktadırlar.

Ahşap Kaplama Duşakabin Zemini

Ahşap Kaplama Duşakabin Zemini

KAYNAKLAR:

  • www.hunker.com/13400934/acrylic-vs-fiberglass-shower-pans
  • bestbath.com/types-shower-pans/
  • eblogin.com/pros-cons-mosaic-tile-flooring/
  • www.builddirect.com/learning-center/flooring/what-are-the-best-shower-flooring-options/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir