Banyo, Duşakabin, Temizlik

Duşakabin Temizliği

Rahatlamamız ve stres atmamız için duş alırken bizim en büyük yardımcımız olan duşakabinler, evimizin her yeri gibi bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyan alanlardır. Duşakabin temizliği hem sizin rahatça duşalmanızı sağlar hem de sağlınız açısından sizi herhangi bir zorlukla karşı karşıya bırakmaz.

Peki, neden duşakabin temizliği yapmalıyız? Bunun çok önemli iki sebebi bulunmaktadır. En önemli sebebi elbette sağlıktır. Sıcak ortamlarda üreyen bakteriler, duşakabin temizliği düzenli olarak yapılmadığı sürece çıplak tenle girdiğimiz Duşakabinlerimizde de ürerler ve sağlık açısından tehdit oluşturabilirler.

Bir diğer önemli sebep ise duşakabinimizin uzun yıllar dayanıklı kalabilmesidir. Özellikle şebeke suyu kireçli olan bölgelerde bu kireç kabinimize bağlı kaldığı sürece ona zarar vermeye, çürütmeye başlayacaktır. Düzenli temizliği ve bakımı yapılan duşakabinler, yapılmayan duşakabinlere göre çok daha sağlıklı, dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.

Duşakabin temizliği sanıldığının aksine çok fazla zaman gerektirmez ve oldukça ekonomik bir şekilde çözülebilir. Ekstra bir masrafı olmamasının yanı sıra evinizin hemen her yerinde bulunan malzemeleri kullanarak rahatça duşakabin temizliğinizi yapabilirsiniz.

Duşakabin Temizliği İçin Gereken Malzemeler

Kireç Çözücü

Fırça

Biraz Çamaşır Suyu (Cif tercih edilirse daha iyi sonuç alınır)

Fayans Temizleyici

Cam-Sil

Cam Kazıma Aparatı

1 Adet Bulaşık Teli

Pamuklu bez

Hemen her evde bulunan bu malzemeler, duşakabin temizliğinizi yapmanız için yeterli olacaktır.

Temizlik İşlemi

Duşakabininizin kireçlenen bölgelerinden ve duş sonrasında kalan su lekelerinden kurtulmak için kireç sökücüyü bölgeye sıkın ve biraz bekleyin.

Aradan az bir zaman geçtikten sonra cam kazıma aparatınız ve bulaşık teliniz yardımıyla kazıma işlemi yapın. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu bu işlemi yavaş ve yumuşak bir şekilde yapmanız gerekli. Eğer bu şekilde yaparsanız hasarsız bir şekilde lekeleri temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Kazıma işleminden sonra lekeler çözülecektir, pamuklu bez yardımıyla çözülen kısmı silin. Cam Sil yardımıyla tekrar lekeleri sildiğiniz yerin üstünden geçerek tamamen lekelerden kurtulun.

BUHAR MAKİNESİ KULLANARAK;

Duşakabinlerimizin ulaşamadığımız fayans ve duş teknesi ile eklem kısımlarında kalan yerlerini temizlemek konusunda hepimiz zaman zaman çıldırtıcı noktalara ulaşmışızdır. Güzel bir temizlik sonrasında duşakabinimizi rahat bir biçimde kullanacağımıza ney yapsak da bir türlük çıkmak bilmeyen ve o arada kalan lekeleri dert edinir dururuz. Maalesef hem mikrop barındırmaları hem de görsel açıdan hoş gözükmemesi gibi sebeplerle duşakabinlerimizin ara kısımlarında yer eden bu lekeler kafamıza takılmayacak gibi de değildir.

Bu dertlerden muzdarip olanları sevindirecek bir ürün geliştirilmiş; buharlı temizlik seti. Pek çok markada ürünü bulabileceğiniz gibi yalnızca duşakabin sistemlerinizde değil, banyo fayansları, mutfak ve halılarınızda da bu teknolojiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ürünün içerisinde mevcut olan cam silme aparatları sayesinde yalnız duşakabinlerinizin ara kısımlarını temizlemekle kalmayıp duşakabin camlarınızı da leke ve iz bırakmadan profesyonel bir biçimde temizleme imkânı yakalayabilirsiniz.

Hijyeni ve içinizi rahat hissettirecek bir duşakabin temizliğinden yana iseniz; bu buharlı temizlik setlerinden faydalanmanızı kesinlikle öneririz.

DOĞAL TEMİZLİK YÖNTEMİ;

Eğer deterjan ve kimyasal madde kullanımına karşı iseniz ve duşakabininizin temizliğinde doğal maddeler kullanmayı tercih ediyorsanız; size önerebileceğimiz en doğal temizlik kaynağı sirkedir. Yalnızca duşakabin temizliği değil, evin pek çok yüzey alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz sirke için duşakabin temizliğinizde kullanırken dikkat etmeniz gereken tek şey; kullanmış olduğunuz sirkenin saf(beyaz) sirke olmasıdır. Ayrıca, sirkeyi karbonat ile karıştırarak da oldukça ideal sonuçlar elde edebilirsiniz.

Back to list

2 thoughts on “Duşakabin Temizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir