Duşakabin

Duşakabin Teknik Servisinin Hizmetleri

Duşakabin sistemlerinde de diğer tüm ev eşyaları gibi çeşitli arızalar zamanla baş gösterir, bunların bazılarını temizlik ve bakımla halledebilirsiniz, fakat bazen teknik servis ihtiyacı doğabilir. Duşakabin sektörünün son yıllarda en çok gelişen kısmı ise teknik servis firmalarıdır. Peki, zamanla karşınıza çıkacak ve firmayla iletişime geçtiğinizde, teknik servisin ilgilendiği duşakabin arızaları nelerdir?

Duşakabin sistemlerinde karşınıza ilk olarak montaj ve nakliye sırasında çeşitli sorunlar çıkabilir, düzgün nakledilmeyen temperlenmiş camlar ve profiller üzerinde gözle görülmeyecek büyüklükte bazı çatlaklar oluşabilir. Özellikle çerçevesiz modellerde bu ciddi sıkıntılar doğurur. Çatlaklar zamanla büyüyerek kendini gösterebilir, büyüyebilir veya camlar kırılabilir. Kısa süre içinde fark edip hemen firmaya bildirdiğiniz takdirde nakliye sebebiyle hasar gören parçalar hemen değiştirilir. Görmezden gelinen çatlak ve çizikler camın zamanla tamamen kullanışsız hale gelmesine sebep olacaktır. Duşakabin fiyatlarının içine genellikle montaj dahil değildir, bu sebeple bütçeden tasarruf etmek için merdiven altı firmalara montaj yaptırmak isteyebilirsiniz, fakat böyle durumlarda firma olası hasarı karşılamaz. Duşakabininizi, kendiniz veya satın aldığınız firma dışında bir firmaya monte ettirdiğiniz takdirde sızdırma sorunu, duşakabin modeline göre kapı eğriliği gibi arızalarla karşılaşabilirsiniz. En iyisi montaj ve nakliyeyi aradan çıkarabileceğiniz demonte kabinlerdir. Kısa sürede montajını yapabileceğiniz düzenek dilediğiniz güvenlikte olacaktır. Kapı ayarlarını, sızdırmazlık testini doğru yaptığınız sürece çok daha sağlam bile olabilir. Sızdırmazlığı sağlayacak silikon ve fitiller ıslak zemine uygulandığında veya özensiz yapıldığında boşluklardan su sızıntısı gerçekleşecektir. Islak veya pürüzlü kalan yüzeyler zamanla bakteri oluşumuna kapı açacaktır. Kararan ve kopan silikonlarınız için önceden önlem almalı veya mutlaka bakımını tamamlamalısınız.

Bir diğer duşakabin arızası, sürgülü kapılı modellerde karşımıza çıkan rulman arızalarıdır. Zamanla kir biriken veya oksitlenen rulmanlar sürgülü kapı işlevini yerine getirmemeye başlayacaktır. Kapıyı sürerken uygulanan fazla kuvvet veya darbeler duşakabininize ciddi zararlar verir. Menteşeli kapılardaysa aynı sorun oksitlenen menteşenin kırılması sebebiyle oluşur. Böyle durumlar kapı olarak kullanılan paneller düşebilir veya bölgesel basınçtan dolayı çatlayabilir. Bu iki durumda da arızanın önüne geçebilmek için ara sıra vida ayarlarını yenilemeniz, biriken kirleri rutin olarak temizlemeniz gerekebilir. Satın alma sırasında bunun tamamen önüne geçebilirsiniz. Sert eloksal veya krom kaplamalı ürünler uzun ömürlüdür ve kolay kolay oksitlenmez. Kaliteli kaplamlı ürünler kolay kırılmaz, bu sebeple satın alırken veya yedek parçaları yenilerken metal ve kaplamalı ürünler tercih etmeniz zararı en aza indirir. Kapıları sık sık kontrol etmeli, takılma veya tam açılmama durumunda teknik servisi aramalısınız.

Binanızın yaşına ve tesisat bakımına göre, sudaki kireç oranları yüksek olabilir, sık sık değişebilir. Böyle durumlarda camlarda kalan lekeler, giderlerde oluşan tıkanıklıklar ve duşakabinin kirlenme katsayısı artacaktır. Zemindeki eğrilik, giderdeki tıkanıklıklar ve kireçli su, duşa kabinlere ciddi zararlar verir. Eğer tesisatınızda gider veya akar su anlamında bir aksaklık varsa en yakın sıhhi tesisatçıyı çağırıp, su kaçağı testi, kireç testi ve zemin eğrilik testi yaptırmalısınız, aynı şekilde montaj veya bakım sırasında evde bulunan teknik servisleri de bu tip arızalarla ilgilenirler. Son olarak, en ciddi duşakabin sorunu kaygan zemin olarak bilinir. Kaygan zemin ev kazalarını ve dolayısıyla duşakabine gelecek darbeleri de artırır. Bu sebeple küvet, duş zemini veya mozaik, fayans ve mermer gibi duş zeminlerinizin zamanla kayganlaşıp kayganlaşmadığını duş öncesinde test edin. Küvet veya duş tekneleri için piyasada solvent içermeyen çok sayıda boya çeşidi vardır. Yeni bir zemin seçeneği için bütçeniz uygun değilse en yakın zamanda zemin bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Duş zeminlerinizi ya değiştirerek, ya teknik servise bakım yaptırarak, ya boyatarak ya da zemin bantlarıyla kaymaz hale getirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir