Duşakabin

Duşakabin Profilleri

Yüzey boyasında kalite duşakabin profillerinde önemlidir.

Vücudumuzdaki iskelet, binamızdaki kolon veya çadırımızdaki direk… Bunları gözünüzde canlandırdığınızda, duşakabin için profillerin önemini de anlamış olacaksınız. Yani duşakabinin ayakta durmasını sağlayan, bu işlevini görürken onu sabit ve dağılmaz tutan, ayrıca duşakabindeki diğer armatürleri de taşıyan nesne duşakabinin profilidir.

Haliyle çok önemli bir görevi olan duşakabin profillerinin de aynı oranda kaliteli seçilmesi gerekmektedir. Çünkü kaliteli bir profili olmayan duşakabinlerin, geri kalan kısmı dünyanın en kaliteli ve pahalı parçalarından oluşsa da duşakabin ayakta duramayacak, ya da kısa süre sonra onlarca sıkıntı verecektir.

Duşakabin için profil seçiminde en çok yapılan yanlışlardan biri, profilin rengine aldanmaktır.  Kimi merdiven altı duşakabin üreticileri, hurda alüminyumdan üretilmiş, kalitesiz profilleri göz alıcı renklere boyanarak, satma yoluna giderler. Bu tarz yanlışlardan kaçınmak için aldığınız duşakabinin profilinin kaliteli ve güvenilir olduğundan emin olmak zorundasınız. Fakat alüminyum profillerin kaliteli olup olmadığını anlamak, teknik bilgi ve ustalık gerektirdiğinden, en doğru yol duşakabin firmasını seçerken, marka değeri bulunan bir firmayı tercih etmektir.

Profil boyalarından ve renklerinden bahsettik ancak, bir duşakabin profilinin güzel bir renkte olması elbette onun kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Bu sadece dikkat çekmek için bir öneridir. Elbette kaliteli duşakabin profillerinden istediğiniz renkte olanını beğenip, satın alabilirsiniz.

Genellikle ülkemizde kullanılan profil çeşitleri aşağıda ki gibidir.

  • Beyaz Profil
  • Mat Krom Profil
  • Parlak Krom Profil
  • Altın Sarısı Profil
  • Bronz Profil
Duşakabin Profil Renkleri

Duşakabin Profil Renkleri

Bu profil çeşitlerinin kendi aralarında avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Örneğin beyaz profil duşakabin sistemlerinde en sık karşılaşılan durumlardan biri çabuk oksitlenme yani paslanma yapmasıdır. Bu durum profilin öz niteliğinden kaynaklıdır ancak düzenli temizlik ve bakımla oksitlenme olması önemli sürelerde geciktirilebilir. Ayrıca beyaz profillerin boyalarında da kimi zaman kabarmalar meydana gelmektedir.

Duşakabin Profil Renkleri

En Çok Kullanılan Duşakabin Profil Renkleri

Mat krom profil çeşitlerinde ise herhangi bir zamanda bakım yapıyor olsanız da olmasanız da kesinlikle oksitlenme problemiyle karşılaşmazsınız. Ancak kimi zaman boyanın kabarması durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Parlak krom profil çeşitleri ise diğerlerine oranla çok daha iyi durumdadır ve yukarıda bahsettiğimiz sıkıntılardan herhangi birini kesinlikle yaşamazsınız.

Altın sarısı ve bronz profiller, tıpkı parlak krom profil gibi kalitelidir ve uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir