Duşakabin

Duşakabin Çeşitleri Nelerdir?

Duşakabin Çeşitleri

Gün geçtikçe hayatımızdaki yeri daha çok artan duşakabin sistemlerinin belki de yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Standart duşakabinlere bir parça eklenmesi veya çıkarılması onu farklı bir çeşit haline getirmektedir.

Kullanılan malzemeden, şekline, profil tipinden, menteşe modeline, camlarına kadar duşakabin çeşitlerini etkileyen faktör bulunmaktadır.

Karolaj Duşakabinler

Karolaj Duşakabinler

İlk inceleyeceğimiz duşakabin çeşidi mika duşakabinlerdir. Görmeye alışık olduğumuz ve duşakabin dünyasının ilk göz bebeği olarak kabul edilen bu duşakabinler, kendi içerisinde profil rengine göre klasik beyaz seri, mat krom seri ve parlak krom seri olarak üçe ayrılır. Bu duşakabinler, piyasada ki en ekonomik duşa kabinlerdir.

Kare Duşakabinler

Kare Duşakabinler

Şekillerine göre duşakabinler de sıralanmaktadır. Bunlar;

Kare Duşakabin,

Oval Duşakabin,

Yuvarlak Duşakabin,

Dikdörtgen Duşakabin,

İki Duvar Arası Duşakabin,

Kompakt Duşakabin olarak 6 ya ayrılırlar.

Oval Duşakabinler

Oval Duşakabinler

Geometrik şekillerinden anlamını çıkarabileceğiniz duşakabinlerin dışında, kompakt duşakabinler de kompozit panelleri ve ölçüleri bulunan ve masaj, bronzlaştırma, müzik dinleme gibi birçok lüks eklenti taşıyabilen duşakabinlerdir.

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

Yuvarlak Yapılı Duşakabinler

Bir diğer ayrım ise kapı şekillerinde ortaya çıkmaktadır. Kapı şekillerine göre duşakabinler ise şu şekilde ayrılır;

Boy Menteşeli Duşakabin,

Nokta Menteşeli Duşakabin,

Sürgülü Duşakabin.

Boy menteşeli duşakabinler, adından da anlaşıldığı gibi kapı boydan tam menteşelidir ve açılır kapanır moddadır. Nokta menteşelilerde ise yine kapı açılır kapanır durumdadır ancak, bunu sağlayan menteşeler çok daha küçüktür ve genellikle kapıyı iki noktadan tutar.

Menteşeli Duşakabin Örnekleri

Menteşeli Duşakabin Örnekleri

Sürgülü duşakabin modellerinde ise, duşakabin kapıları profile rulman yardımıyla oturtulur ve kapı kayarak açılır. En sık kullanılan kapı şekli sürgülü kapılardır.

Bunların dışında duşakabinler cam çeşitlerine göre de ayrılmaktadır. Klasik duşakabinlerde gördüğümüz mika camlar kullanıldığı gibi son zamanlarda daha çok 4-6-8 mm kalınlıklarında bulunan temperlenmiş camlar da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir