Duşakabin

Duşakabin Camlarının Kırılması

Duşakabin Cam Kırılması

Çok sık rastlanmasa da, duşakabin sistemlerinde cam kırılması, kullanıcıların yaşadığı bir ev kazası ve servis hizmeti olarak karşımıza çıkar. Ucuz duşakabin firmaları veya kalitesiz malzemelerle seçilmiş bir duşakabin almanın olumsuz yanları, ilerde ilk olarak metal akşamlarda ve cam panellerde kendini gösterecektir. Rulmanların iç kısımlarında meydana gelen tutukluklar, çerçevelerin veya menteşelerin oksitlenmesi camların kırılmasından çok daha az tehlikeli ve uzun vadeli bir sorundur. Ama ya camlar veya mika paneller kısa zamanda çatlayacak, ya da tehlikeli kütleler halinde kırılarak tempersiz cam olduğu ortaya çıkacaktır. Aslında her bütçe için uygun duşakabin fiyatları olsa da, duşakabin ihtiyacı durumunda iyi bir piyasa araştırması yapılmaması yüzünden garantisiz ürünler seçilebiliyor.Kaliteli bir firmadan alınmış bir temperli cam söz konusuysa; yaşanan cam kırılmalarının genellikle yüzde yetmişinde kullanıcı hatası olduğu tespit edilmiştir.

Duşakabin Cam Kırılması

Duşakabin Cam Kırılması

Temperli camlar 600 ile 700 santigrat derecede ısıl işlemlerden geçerek güvenlik camı olarak da bilinmesini sağlayan temperleme işlemine tabi tutulur. Bu tür camlar, banyonun ve yüzeye çarpan suyun 50 derece’ ye kadar yükselmesi durumunda bile dayanıklılığını korur ve yabancı maddeler yüzünden kolay çizilmez. Yeni inşaattan çıkmış bir bina veya sorunlu bir su tesisatındaki yabancı madde içeren sular, camınızı çizebilir, bu durumu garantiye almak için; düzenli olarak su içerik kontrolü yaptırabilir veya filtre seçebilirsiniz. Fakat sivri uçlu ev eşyaları veya ciddi bir darbe, her camın kırılmasına sebep olacağından, duş tekneleri veya küvetler gibi banyo zeminlerinizi kaygan olmayan bir malzemeden seçmek, geniş bir duş alanı bırakmak cama gelecek darbeleri engellemek açısından oldukça önemlidir. Kırıldığı takdirde temperli camlar, mikron parçalara ayrılarak, zarar vermeden dağılır. Fakat ucuz bir cam, darbeye maruz kalmadan da kendi kendine kırılabilir; içeriğinde yanlışlıkla hava gözenekleri bırakılan kalitesiz temperli camlar zamanla ısı değişikliğinden çabuk etkilenir ve buna camın kendi kedine patlaması denir. Bu tarz durumlarda camın uzun süre neme maruz kalarak zayıflaması, temizleme esnasında ovarken kırılması ve kazalara sebep olması da söz konusu olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için, plastik karışımlı, esnek mika panelleri tercih edebilirsiniz. Ama garantili temperli camlar, tekrar yeniletmek gerekse dahi, kaza sırasında bedene hasar vermediğinden en çok tercih edilen cam çeşididir; bu sebeple duşakabin sektörünün yanı sıra, otomobil sanayi ve ev eşyaları için piyasada yaygın olarak kullanılır.

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Bunun dışında, duşakabinlerde nakliye ve montaj sırasında gözle görülmeyecek veya hareket halinde fark edilmeyecek kadar küçüklükteki çatlaklar oluşur. Bunlar firmaların sahiplendiği bir servis konusudur; kısa sürede çatlak büyüyecek ve daha yeni aldığınız duşakabin camlarınız kırılacaktır. Hangi duşakabin modeline ve cam desenine sahip olursanız olun, servis modelin aynısını tedarik edecektir. Bu durumda hemen firmaya haber verip, ölçümleri tam yapılan cam panellerinizin değişimini sağlayabilirsiniz. Eğer kırılma veya çatlama taşıma veya montaj sırasında olursa bu zararları yetkili servis garanti kapsamında karşılamakta. Yalnız servis montajı yaptıktan sonra kabin panellerini dikkatlice kontrol etmenizi tavsiye ederiz, mümkün olduğunca kullanmadan fark edilen çatlaklar, hayati bir önem taşımaktadır.

Duşakabin Cam Kırılmaları

Duşakabin Cam Kırılmaları

Bir diğer cam kırılma sebebi de, rulman ve kapı ayarlarının bozulmasıdır. İçlerinde kir ve tortu biriken rulmanlar, zamanla işlevsiz hale gelecek, ray sistemi üzerinde ilerlemeyecek ve açıp kaparken ayarsız güç kullanmanıza sebep olacaktır. Tam kapanmayan kapılar ve yüzey alana uygulanan dengesiz güç dağılımı, kapınızda bulunan cam panelin çatlamasına veya kırılmasına zemin hazırlar. Yine aynı şekilde, kullanıcının bunu fark etmemesi ve kapıyı açıp kaparken baskı uygulaması, kırılmalar için en temel sebeplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir