Banyo, Duşakabin

Duşa Kabin Seçimi

Duşa Kabin Seçimi

Banyonuz  için  bir  duşakabin  almaya karar verdiniz.  Peki,  binlerce  model arasından nasıl bir seçim yapacaksınız?  Hangi modeli seçecek  ya da  nelere dikkat edeceksiniz? Bu yazımızda sizlere yol göstermesi için duşakabin alırken, neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini anlatacağız.

ALANINIZI GÖZ ÖNÜNDE TUTUN

Görselliğin önemli olduğunu hepimiz kabul ederiz. Ama banyolarımızı düşündüğümüzde, görsellik yanında kullanışlı ve pratik olması da önem teşkil edecektir. Bunun için ilk olarak banyomuzdaki alanın ölçülerini dikkate almamız gerekir. Küçük bir alanda büyük bir duşakabin seçmek, alanımızı daraltacağı gibi kullanımı da zorlaştıracaktır. Tersi bir durumda ise, atıl alanlar oluşmasına sebep olup banyomuzdan yeterince faydalanmamış oluruz. Bunun için ilk önce duşakabinimizin banyo içindeki yerini belirlemeli ve ölçülerimizi netleştirmeliyiz.

Duşakabinli Bir Banyo Örneği

Duşakabinli Bir Banyo Örneği

DUŞAKABİN KAPI SEÇENEKLERİ        

Ölçümüz belirlenince, yine alanımızı incelemeli ve duşakabin kapımızın nasıl olması gerektiğini seçmemiz gerekir. Alanımızın durumuna göre kapımız sağa mı açılacak yoksa sola mı açılacağını göz önüne almamız gerekir. Duşakabin kapılarına bir göz atarsak, değişik tipte ve şekillerde ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik bir çok seçenek olduğunu görebiliriz. Başlıca seçeneklere bir göz atalım;

Menteşeli Kapılar; ev kapısı şeklinde açılabilen kapılardır. Farklı tipte menteşe seçenekleri bulunur.

Sürgülü Kapılar; kapının sağa ya da sola çekilerek açıldığı sistemlerdir.

Oval Kapılar; özünde sürgülü sitem kapılardır. Farkları ise kapı şeklinin oval yapıda olmasıdır.

Katlanır Sistem Kapılar; sürgülü olarak çalışan, kapının katlanabildiği sistemlerdir.

Yürü-Gir (Walk-in) Paneller;   tek bir camın zemin ya da küvete sabitlenerek oluşturulduğu sistemlerdir. Bu yapının kullanışlı olması için kabinin yeterli büyüklükte olması gerekir.

DUŞ TEKNESİ YA DA SERAMİK ZEMİN

Duşakabinimizin zeminini belirlememiz de, bize kabin seçiminde yol gösterecektir. Eğer zeminde duş teknesi kullanılacak ise duşakabinimizinde tekneye uyumlu olması gereklidir. Aksi takdirde montaj anında sorunlarla karşılaşabileceğimiz gibi ileride de bir takım olumsuzluklar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Duşakabinankaram olarak edindiğimiz tecrübelere dayanarak, sizlere modern görünümden uzak kalan duş teknelerini tavsiye edemeyeceğiz. Çünkü duş teknelerinin montajı yapılırken, duvarla birleştiği noktalarda silikon kullanılarak sızdırmazlık sağlanır. Kullanılan temizlik malzemelerinin etkisi ve uzun süreli kullanımdan sonra geçen zaman içinde silikon sararmakta ve kötü bir görünümün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Seramik zemin üzerine monte edilen duşakabinler, yapıları bakımından daha estetik ve zarif bir görünüm oluşturmaktadırlar. Her türlü mekanda kullanılabilen seramikler, duşakabinlerimizin içine de uyum sağlamaktadırlar. Sızdırmazlık önlemleri alınarak uygulanan seramik yapılar modern duşakabinlerimiz için en uygun çözümleri oluştururlar.

İki duvar arası teknesiz duşakabin

DUŞAKABİN CAMLARI

Temel olarak cam ve mika  malzemeden oluşan iki seçenek ile karşılaşırız. Mika yapıdaki malzemeler fiyat bakımından uygun olsalar da gerek temizlik gerek dayanıklılık gerekse estetik açıdan temperlenmiş camlar kadar randıman vermezler. Çünkü cam yapısı gereği kolay temizlenebilirken, mika kireç tutmakta ve zor temizlenmektedir. Temperlenmiş camlar darbelere karşı dayanıklı olurken mika malzemeler çatlamakta ve zamanla su sızdırmaya başlamaktadırlar. Ayrıca güvenlik göz önüne alındığında temperli camlar vücudumuza zarar vermeden kırılabilirlerken, mika yapılar kırılma ile zararlı ve keskin şekiller oluşturabilmektedirler. Ayrıca temperli camlara kumlama yapılarak çok çeşitli motifler elde edilebilmektedir. Kumlama cam örnekleri için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Camlar duşa kabinimizin ilk göze gelen kısımları olacaktır. Bunun için cam seçimi yapılırken banyomuzun bütününü göz önüne almalı ve ortamla ile bütünleşebilen bir seçim yapmalıyız.

Ahşap Tekneli Duşakabin

Ahşap Tekneli Duşakabin

KULLANILAN MALZEMELERİN KALİTESİ

Duşakabinlerimizin dayanıklı ve kullanışlı olması için kaliteli ekipmanlarla kurulması gerekir. Ufak  karlar elde etmek için ekipmanların kalitesinden vazgeçmek pek mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

Dusakabinankaram olarak sizlere sorun yaşatmayan yardımcı ekipmanlarla kurulum yaparak, uzun yıllar güven içinde kullanabileceğiniz duşakabin modellleri sunuyoruz.

KULLANIMI HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK ÜRÜNLER SEÇİN

Duşakabinlerinizin şıklığı kadar, hayatınızı kolaylaştıracak özelliklerde olmasına önem verin. Kullanılan malzemelerin dayanıklılığı, kabinlerinizin kolay temizlenmesi ve su sızdırmazlıkları her kullanımda karşınıza çıkacak etkenlerden olacaklardır. Duşakabinlerimiz yapıları gereği kolay monte edilip kolay temizlenen malzemelerden oluşmaktadır.

Duşakabinankaram olarak sizlere kolay açılıp kapanan mıknatıslı kapıları, alüminyum kaplama profilleri ile yıllarca dayanacak ve şık görünümünü koruyacak yüzlerce ürünü ayağınıza getiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir