Temizlik

Duş İçin Öneriler

Duş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimimiz için muazzam bir rahatlama aracı, kimimiz içinse bir zaruriyet. Zevk alsak da almasak da yaşamımızın vazgeçilmez bir aktivitesi olan duş almak, genellikle fazla bilinmeyen yönleriyle bize zarar verebiliyor. Zarar vermese dahi birçok insan duş alırken nelere dikkat etmek gerektiğini bilmeden sadece temizlenmek amacıyla duşa giriyor.

“Duş İçin Öneriler” başlıklı bu yazımızda duş alırken yapmamız gerekenleri A’dan Z’ye inceleyeceğiz.

Erkeklerde Duş ve Sonrasında Saç Bakımı

Duş için önerilerimize erkeklerle başlayalım. Erkeklerin büyük bir kısmı, duş esnasında ve sonrasında saçlarına yanlış bakım uyguladığından ya da hiç bakım uygulamamayı tercih ettiklerinden saç dökülmesi problemleri ile normalden daha sık karşı karşıya gelmektedirler.

Erkeklerin bu problemle baş edebilmeleri için ilk yapmaları gereken; duş esnasında ve sonrasında saç kremleri ile saçlarının nem oranını desteklemeleri olacaktır. Çünkü erkeklerin saç tipleri kadınların saçlarına oranla daha kuru ve dolayısıyla dökülmeye daha yatkındır. Saçtaki nem oranını dengelemek, kurumanın önünü alacağından dökülme problemleri ile baş etmede de kullanabilecek olan yöntemlerden biri olacaktır.

Erkek Saç Bakımı

Erkek Saç Bakımı

Duştan sonra, erkeklerin saçları ile ilgili düştüğü yanlışlardan bir diğeri de yüksek seviyede ısı veren bir saç kurutma makinesi yardımı ile saçlarını kurutmalarıdır. Saç kurutma makineleri, vermiş olduğu yüksek ısı sebebiyle saç köklerinin kurumasına ve zayıflamasına sebep olmaktadır. Duştan sonra saç kurutma makinesi kullanmak yerine bir havlu yardımı ile saçın nemini alarak, doğal yöntemlerle kurumasını beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Duştan sonra saça jöle ya da şekillendirici sprey gibi maddeler sürmek yerine şekillendirici saç bakım kremleri sürmeyi tercih etmek, saç derisinde bulunan gözeneklerin kapanmasına engel olarak saçın nem dengesini korumasına ve dolayısıyla daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Duştan Sonra Nemlendirici Kullanmalı mıyız?

Duş ve duş esnasında kullanmış olduğumuz temizleyici ürünler, cildimizde aşırı kuruluk gibi bir problem oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Kuru bir cilt ise; daha kolay çatlayan ve pul pul dökülmeye elverişli olan bir cilt demektir.

Cildimizin neme ihtiyacı bulunmaktadır ve kuru hava barındıran yaşam alanları ile kış  aylarında cildimizde bulunan nem oranı normalden daha düşük bir seviyeye inmektedir. Cildimizde su ve nem kaybını ortaya çıkartan en önemli etmenlerden biri ise; sıcak su ile yıkanma ve duş esnasında kullanmayı tercih ettiğimiz ürünlerdir. Eğer duştan sonra kaybettiğimiz nem oranını dengeleyebilmemize yarayacak bir nemlendirici kullanmazsak; cildimiz normalde olduğunda daha kuru bir hâle gelerek; kurumaya, pul pul dökülmeye ve gerilmeye daha yatkın bir hâle gelir.

Cilt Nemlendiricisi Uygulanması

Cilt Nemlendiricisi Uygulanması

Bunun önünü alabilmek için duştan sonra mutlaka nemlendirici kullanılması gerekliliğinin yanı sıra; eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz iki günde bir duş almaya, duş sürenizi biraz daha kısa tutmaya, duş esnasında sıcak su yerine ılık su kullanmaya ve sabun yerine nemlendiricili duş jellerini tercih etmeye özen göstermenizi öneririz.

Duş Jeli mi Sabun mu Tercih Etmeliyiz?

Duş için önerilerimizin bu bölümü sabun mu duş jeli sorusuna yanıt arıyor.  Duşta kullanabileceğimiz temizlik ve nemlendirici ürünlerinin sayısı arttıkça, çoğumuz artık sabun kullanımından uzaklaşmaya ve hoş kokulu, aromalı duş jellerine yönelmeye başladık ancak sabun yerine cildimiz için duş jelini tercih etmemiz doğru mu? Öncelikle bu konuda dikkat etmemiz ve seçim yaparken göz önüne almamız gereken durum; cilt tipimize uygun ürünü tercih etmemiz gerektiğidir.

Duş Jeli ve Sabun Kullanılması

Duş Jeli ve Sabun Kullanılması

Bu tarz durumlarda ilk olarak belirlemiş olmanız gereken şey, cildinizin yağlı mı, kuru mu yoksa hassas mı olduğudur. İçeriğinde sabun bulundurmayan duş jelleri kuru cilt tipine sahip kullanıcılar için uygun olandır. Hassas cilt tipine sahip olan kullanıcılar ise duş esnasında pH değeri 5,5 olan sabunları tercih etmelidirler.

İnsanların büyük bir kısmı, en iyi temizleyicinin sabun olduğuna kanaat getirmiş olsa da sabun, cildi kurutarak yaşlanmasına ve gergin bir his vermesine sebep olmaktadır. Eğer zaten kuru bir cilt tipine sahipseniz, duş esnasında sabun kullanmaktan kaçınmalı, bunun yerine içeriğinde nemlendirici formüller barındıran duş jellerine yönelmelisiniz. Cildiniz yağlı ise sabun kullanmanız herhangi bir sıkıntıya yol açmayacaktır.

Duş Esnasında Kulaklarımızı Korumalı mıyız?

Duş için önerilerimize kulaklarımızla devam ediyoruz. Duş esnasında dikkat etmemiz gereken durumlardan biri de kulaklarımıza su kaçmaması için önlem almak olmalıdır. Bazı insanlar bu konuda büyük bir sorunla karşı karşıya gelmezken bazı insanlar, kulak yapıları sebebiyle duş ve buna benzer ortamlarda sık sık kulaklarına su kaçması durumu sebebiyle çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmekteler.

Bu tip sorunlarla daha sık karşılaşmakta ve sonrasında acısını çekmekte iseniz; duşa girmeden önce kulaklarınızı tıkamanın önlemini de almanız gerekmektedir. Eğer duşa girmeden önce önlem almadıysanız ve kulağınıza su kaçtı ise; kulaklarınızı pamuklu çubuklar yardımı ile temizleyerek ya da tek ayak üzerinde su kaçmış olan kulağınıza doğru kafanızı eğip zıplama yöntemi ile suyu çıkartma yoluna gidebilirsiniz.

Kulaç Tıkacı

Kulaç Tıkacı

Duş alırken kullanmış olduğumuz suda bulunan klor, kulağa zarar verme riski yüksek olan bir madde olduğundan, kulak uğultusu, bakteri oluşumu gibi problemlere sebep olabilmektedir. Bu sebeple duştan önce kulak tıkacı kullanmanızı öneririz. Pek çok eczanede kolaylıkla bulabileceğiniz kulak tıkaçları duş esnasında kulağınıza su girişini engelleme görevlerinin yanı sıra sesleri duymanıza da izin verir.

Eğer herhangi bir önlem almadığınız için duş esnasında kulağınıza su kaçtı ise ve kendi yöntemleriniz ile sorunun üstesinden gelemediyseniz ve kulağınızda uzun süredir, ağrı, uğultu gibi problemler bulunmakta ise en kısa sürede doktora başvurmanızı öneririz.

Hamilelik Döneminde Duş

Duş için önerilerimizin bu bölümü anne adaylarını ele alıyor. Sıcak bir duş, günün tüm stresini atmaya ve rahatlamaya alabildiğine yardımcı olan aktivitelerden biridir ancak hamilelik esnasında en dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de aşırı derecede sıcak alanlar ve sıcak duş uygulamalardan anne adaylarının kaçınması gerektiğidir.

Hamilelik öncesi dönemlerde aşırı sıcak su ile duş almak gibi bir alışkanlığı olan, zaman zaman hamam, sauna gibi alanlarda bulunmaktan hoşlanan anne adayları, hamilelik sonrasında bu alışkanlıklarını devam ettirip ettirmemek konusunda tereddüde düşebilmekteler ve aslında tereddüde düşmekte de oldukça haklı sayılırlar.

Aşırı derecede sıcak su ile duş almak, hamilelikte ve özellikle de hamilelik döneminin ilk üç ayında bebeğin organlarının gelişiminde yarattığı yahut yaratabileceği olumsuz etkiler sebebi ile anne adaylarına önerilmeyen durumlardan biridir.

Anne adaylarına, hamilelik döneminde ılık su ile duş almalarını ve aşırı buhar yoğunluğu bulunan alanlardan kesinlikle kaçınmalarını öneriyoruz. Sıcak bir duş güzeldir, ancak sıcaklığın artması gibi durumlar sebebi ile anne adaylarının bayılması ya da bu tip olumsuz etkiler sebebi ile hem bebeğin hem de anne adaylarının sağlığının olumsuz yönde etkilemesi sıcak bir duş keyfinden olmaktan çok daha can sıkıcı bir durum olacağından, ılık bir duşla duş keyfine varmak anne adaylarının duş esnasında uygulayabileceği en ideal yöntemlerden biri olacaktır.

Soğuk Duş ve Faydaları

Duş için önerilerimizin bu bölümünde soğuk duşu ele alacağız. Literatürde hidroterapi yöntemi olarak geçen soğuk duş, alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak 1920’li yıllardan beri kullanılmaktadır.

Soğuk duşun insan vücuduna pek çok faydalı etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin; nezle, grip ve buna benzer enfeksiyon risklerine karşı soğuk duş, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve bakterilerin vücuttan atılmasına önemli bir etki sağlamaktadır. Soğuk duş karşısında kendini ısıtmak isteyen vücut, metabolizma hızını arttırarak bağışıklık sistemini çalışır hâle getirmekte ve bunun sonucunda, nezle, grip ve kanser hücreleri oluşumu gibi risk taşıyan hastalıklardan korunmamızı sağlamaktadır.

Soğuk Su ile Duş

Soğuk Su ile Duş

Soğuk duş alan insanlarda kan dolaşımının hızlanması neticesinde, yüksek tansiyon bulunmamakla birlikte, vücut daha sıkı ve diri bir görünüm kazanabilmektedir. Ayrıca; sürekli bir biçimde el ve ayaklarının soğuk olmasından şikayet edenlere de kesinlikle soğuk duş almayı denemelerini öneriyoruz.

Kilo vermek isteyenlerin başvurması gereken yöntemlerden biri de soğuk duştur. Soğuk su ile temas, yağ hücreleri ile vücutta bulunan fazla enerjinin yakılmasına sebep olduğundan  soğuk duş; metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı ve hızlı bir biçimde kilo vermeye sebep olur.

Elbette aniden soğuk su ile duş almak pek çok insan için zor olacaktır. Bu yüzden; soğuk duşa geçmek isteyenlere bu işlemi kademe kademe gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Böylelikle bir süre sonra vücudunuz soğuk suya alışacak ve soğuk duş almak sizin için bir problem olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir