Kültür

Denizli Hamamları

Denizli Hamamları

Ege’de yer alan ve 1 Milyon üzeri nüfusuyla, dünyaca  meşhur horozları ve Pamukkale travertenleri ile bilinmektedir. Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen travertenlere insanlar ve turistler akın akın gitmekte. Denizli için sermaye ve turizm kapsamında destek olur travertenler. Hazır travertenleri gezmeye gelmişken, hamamda terleyip dönmemek olmaz.  Moderne dayalı hamamları vardır Denizlinin fakat bu hamamlarda duşakabin bulunmamaktadır.  Sauna, buhar odası, jakuzi, kese gibi hizmetleri vermektedirler. Hangi hamamlar hangi hizmetleri verirler inceleyelim.

Germiyanoğulları Hamamı

Hamam/duş, sauna, buhar odası, havuz jakuzi, kese, vitamin bar, köpük masajı, göbektaşı hizmetleri veren bu hamam Altıntop (Çaybaşı) mah.  1603 Sokak. No: 3’te bulunur. Telefon numarası ile ulaşmak isteyip detaylı bilgi alacak kişiler, 262 37 67 no’lu numarayı çevirerek hamama ulaşabilir.

Denizli Germiyanoğulları Hamamı

Germiyanoğulları Hamamının Girişi

Vakıflar Hamamı

yy’da Osmanlı kültürü ile yapıldığı bilinen hamam, erkekler ve kadınlar hamamı olarak ayrılır. Ilıklık, soğukluk ve sıcaklık bölümleri vardır. Duvarlarda tuğla ve taş kullanılmıştır. Kubbe ve giriş kısmında ise tamamen tuğla kullanılmıştır. Hamam içerisinde ısıtma’da yer almaktadır. Hamamın soğukluk bölümleri 20. yy’da meydana gelen Denizli depremi nedeniyle yıkılmış ve sonradan onarılmıştır. Saraylar Mahallesi Merkezefendi İlçesi Denizli’de bulunur.

Denizli Vakıflar Hamamı

Vakıflar Hamamının Dış Görünümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir