Banyo, Temizlik

Çocuğunuz İçin Banyo Önerileri

Çocuğunuz için banyo önerileri

Çocuğunuz İçin Banyo Önerileri

Evlerinde ebeveyn banyosunun dışında çocukları için de banyosu olan anne babalar, bu alanı onların da sevebileceği biçimde; eğlenceli ve işlevsel bir banyo hâline getirebilirler. Kullandığı banyonun kendine ait olduğunu hisseden bir çocuğa banyoyu sevdirmek de daha kolay olacaktır.

Çocuk banyosunda çok fazla eşya bulundurmanız gerekmemektedir. Çocukların eşyadan çok, onların hayal gücüne hitap edebilecek renklere ve aksesuar kombinasyonlarına ihtiyacı vardır.

Duvarlarda çocuğunuzun sevebileceği renkler kullanabilirsiniz. Örneğin; hemen hemen tüm çocuklar, turkuaz, turuncu, limon sarısı gibi eğlendirici renklerden hoşlanmaktadır. Duvarlarda kullanacağınız renge karar verdikten sonra, bunu çocuğunuzun sevdiği kahramanların ya da desenlerin motifleri ile kombine edebilirsiniz. Küçük balıklar, deniz kızları, arabalar, çizgi dizi kahramanları, deniz yıldızları çocuğunuzun banyo duvarında kullanabileceğiniz yardımcı desenlere verebileceğimiz örneklerden birkaçı ancak çocuğunuzun banyosunun dekorasyonunu elden geçirirken mutlaka çocuğunuzdan da fikir almanızı öneririz. Banyonun kendine ait olduğunu hissedebilmesi için; yalnızca çocuklara göre tasarlanmış bir banyo oluşturmanız yeterli gelmeyecektir, bu noktada onun fikirlerine danışmanız da oldukça önemli.

Duvar desenlerini oluştururken sticker kullanmanızı öneririz. Bildiğiniz üzere bir süre sonra büyüyen çocuğunuz için banyosunda bulunan bazı desenler artık ona çocukça gelmeye başlayabilir. İşler bunu noktaya geldiğinde kolaylıkla söküp yerine başka desenler koyabilmeniz için banyo sticker’larının daha sağlıklı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

Banyo yapan mutlu bir çocuk

Banyo yapan mutlu bir çocuk

Çocuğunuzun lavabo ve klozete ulaşırken zorlanmaması için banyosunda küçük ve basamaklı bir tabure bulundurabilirsiniz. Klozet için basmalı sifon sistemi kullanmanız sürekli arızalarla uğraşmak durumunda kalmamanız açısından daha sağlıklı olacaktır.

En önemlisi de çocuğunuz için yaratmış olduğunuz banyoda bulunan elektrik prizlerinin su ile temas etmesini engelleyecek çözümler üretmenizdir.

Çocuğunuzun banyosunda duşakabin kullanmanız onun ve sizin için çok daha makul olacaktır. Islanmayan yerler sayesinde çocuğunuzun kayıp düşmesinin önünü alabilirsiniz. Üstelik duşakabinin renk ve desenleri ile de çocuğunuz için cazip bir alan yaratma şansı yakalayabilirsiniz.

Çocuklar için renkli banyolar

Çocuklar için renkli banyolar

Çocuğunuzla İletişim Yöntemleri

Çocukların 1,5 yaş dönemleri civarından itibaren; alışkanlık edinmesi gereken her konuda itiraz göstermesi normaldir. Bu itirazların altında yatan esas etken, çocuğun bağımsızlık isteğini ortaya koyma ihtiyacıdır. Duş alma ve banyo alışkanlığı edindirilmek isteyen çocukların buna itiraz göstermeleri hatta zaman zaman ağlama krizlerinin eşiğine kadar gelmeleri, anne ve babaların en sık karşılaştığı problemlerden biridir ancak bu durum çözümsüz olmadığı gibi; anne ve babalar çocuklarına duş almayı kolaylıkla sevdirebilir ve çocukların bunu bir alışkanlık hâline getirmesini rahatlıkla sağlayabilirler.

Duş esnasında çocuğunuz için almış olduğunuz bazı emniyet tedbirlerini kaldırmaya çalışın. Bu yöntem, sizin için biraz zorlayıcı bir durum olacak ve çocuğunuzun fark etmeyeceği bir biçimde normalin iki katı tetikte beklemenizi gerektirebilecek ancak çocuğunuza özgürleşmeye başladığını ve bir birey olmaya yaklaştığını da hissettirme olasılığı söz konusu olduğundan aniden durum onun duş almaktan keyif almasına dönüşebilir.

Duş esnasında işin için biraz oyun katmanıza hiçbir çocuk, “Hayır!” diyemeyecektir. Banyonuzda uygun bir küvet ve duşakabin bulunuyorsa; banyo köpükleri ve suda yüzdürülebilen oyuncaklar, hatta çocuğunuzla birlikte hazırladığınız kağıttan bir gemi bile işe yarayabilir. Unutmayın, oyun ebeveynlerin çocukların dünyasına girebilecekleri en ideal kapılardan biridir ve çocuğunuzla aynı dili konuşmak istiyorsanız onunla oyun oynamayı da ihmal etmemeniz gerekir. Köpükler ve hayal gücünün sınırının olmadığı, oyuncakların etrafta yüzdüğü ve bol sohbetli bir duş keyfi; yalnızca çocuğunuz için değil,sizin için de oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Çocuklar için banyo oyuncakları

Çocuklar için banyo oyuncakları

Rutin duş saatlerinizi, ani bir değişime uğratarak çocuğunuzun hazırlıklı bir biçimde beklediği karşı koyma gücünü minimuma indirme fırsatı elde edebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzdan duş almasını istediğiniz saatlerin, onun kafasındaki planlarla da örtüşmesi gerekmektedir. Örneğin; çocuğunuz için elzem olan oyun saati, hobi saati gibi zaman dilimlerinden ondan yalnızca duş almasını değil, neyi isterseniz isteyin ayak dirediğini ve yapmak istemediğini görürsünüz.

Son olarak; denediğiniz her şeye rağmen çocuğunuz hâla duş almaktan hoşlanmıyorsa daha fazla çocuğunuzun üzerine gitmemenizi ve bu alışkanlığı zamanla kendi tayin ettiği sürede kazanmasına izin vermenizi öneriyoruz. Bu yaşlarda, farkında olmadan çocuklarımızın üzerine gittiğimiz herhangi bir konu ileride onun antipati ile yaklaştığı konulardan birine dönüşebilmektedir. Bu sebeple, tüm çabalara rağmen duş almaktan hoşlanmayan bir çocuk ile karşı karşıyaysanız; o uygun zamanı bulana kadar beklemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir