Kültür

Çankırı Hamamları

Çankırı Hamamlarından; Çarşı Hamamı

Anadolu’nun her noktası gibi tarih kokan bir kent olan Çankırı, Selçuklular döneminde de Osmanlılar döneminde de İstanbul’a yakınlığı ve geçiş güzergahında olmasından kaynaklı bir cazibe merkezi olmuştur. Öyle ki Çankırı üzerinden geçen Pontus, Galatia gibi devletler de düşünüldüğünde; tarihte günümüzdekinden daha önemli bir yerleşim yeri olduğu anlaşılabilir.

Bu denli tarih kokan kentlerin, tarihi yapıları da kente kendini hatırlatmaktadır ancak ne yazık ki yüzyıllar boyunca tüm eserlerin korunması olanaksızdır.

Çankırı Hamamları

Çankırı hamamları da zamanında adından bolca söz ettirmiş ancak günümüze tarihin miras bıraktığı 4 hamam kalmıştır.

Her ilde olduğu gibi bu hamamlardan en önemlisi Çarşı Hamamı’dır.

 

ÇARŞI HAMAMI

Çankırı içerisinde Ebcet Hamamı olarak da bilinen bu hamam, geçmişte Buğday Pazarı Hamamı olarak da adlandırılmıştır. Tarihi 1800’lü yıllara kadar dayanan bu hamam, dönemin Çankırı Mutasarrıfı Said Efendi tarafından yaptırılmıştır. Çifte hamam olarak inşa edilmiş olan hamam günümüzde de bu şekilde hizmet vermektedir.

 

MURAT HAMAMI

Çankırı, sadece şehir merkezleriyle değil aynı zamanda ilçe merkezleriyle de tarihin dokusunu günümüze kadar tutabilen kentlerimizden biridir. Murat Hamamı ise Çankırı Merkez’de değil, onun ilçesi olan Çerkeş ilçesinde inşa edilmiştir. Tarihi 17. Yüzyıl başlarına kadar dayanan hamamın Osmanlı Padişahı 4.Murat tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Çankırı Murat Hamamı

Çankırı Murat Hamamı

ILGAZ HAMAMI

Çankırı Hamamlarından Ilgaz’ın ilçe merkezinde bulunan Ilgaz Hamamı’nın yapılan tüm araştırmalara rağmen yapım yılı bulunamamıştır ancak eldeki veriler 18. Veya 19. Yüzyılda yapıldığını göstermektedir. Soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin yanı sıra, kubbeli halvetleri de bulunmaktadır.

Çankırı Ilgaz Hamamı

Çankırı Ilgaz Hamamı

KURŞUNLU HAMAMI

Çankırı Hamamlarından, Kurşunlu ilçesinden bulunan hamamın kaderi, Ilgaz hamamıyla benzerdir. Yapım yılı ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen hamam, moloz taştan inşa edildiği için 17. Yüzyıla kadar dayandırılabilir. Tonozu bir soyunma yeri barındıran hamam, tek kubbelidir ve sıcaklık bölümü bulunmaktadır.

Çankırı Karataş Hamamı

Çankırı Karataş Hamamı

Günümüzde çevresindeki illere göre daha küçük kalmış olan Çankırı’nın sadece hamamları bile esasında ne kadar değerli bir kent olduğunu göstermektedir. Kentin yeni teknolojilere olan ihtiyacını ve bu teknolojilerin büyük şehirdekilerle aynı fiyatlar üzerinden karşılanması gerekliliği, Çankırı’nın gelişimini hedefleyen birçok sempozyumda belirlenen maddelerden biridir.

dusakabinankaram.com ailesi olarak, Çankırı’nın gelişim yolculuğuna bir destek de biz sağlayarak, en gelişmiş duşakabin modellerini, Ankara, İstanbul ve İzmir’de satış gören fiyatlarla evinize kadar getirme sorumluluğunu üstleniyoruz. Boy Menteşeli duşakabinlerin yanı sıra, nokta menteşeli, duş tekneli ve teknolojik eklentilerle dolu kompakt duşakabinleri, garantili servis ağımız yardımıyla rahatlıkla kullanabilir ve üstün duş konforundan siz de yararlanabilirsiniz.

Duşakabinlerimize ve servis ağımıza Çankırı Merkez’den ulaşabileceğiniz gibi, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Şabanözü, Yapraklı ilçelerinin herhangi birinden de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir