Kültür

Burdur Hamamları

Tarihi Burdur Hamamları

Anadolu’da yıkanma kültüründen duşakabin sistemlerine kadar giden süreçte, onlarca uygarlığın geçiş noktası olarak nam salan, göller yöresinin otantik ili Burdur, küçük yüz ölçümü ve kent merkezine rağmen büyük bir tarihi mirası taşıyor.

Öyle ki Burdur’un tarihi neolotik çağa kadar dayanmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla elde edilen bulgular Burdur ilinin tarihsel önemini arttırmıştır.

Burdur’un en önemli tarihi yapılarından biri Kibyra Antik Kenti’dir. Adı geçen kentte süren çalışmalarda da bizi yakından ilgilendirebilecek bir bilgi daha ortaya çıktı; 1800 yıllık bir hamam.

Üstelik hamamı önemli kılan sadece Anadolu’nun en eski hamamlarından birisi olması değil aynı zamanda en büyüklerinden biri olması. Tam 5400 metrekare genişliğinde olan bu hamamın, dönemin teknolojisiyle geliştirildiği, hamamın zeminini kaplayan mermerlerin alttan ısıtmalı olduğu tespit edildi.

Tarihi Burdur Hamamları; Kibyra Kalıntıları

Tarihi Burdur Hamamları; Kibyra Kalıntıları

Antik kentin zamanında bir gladyatör kenti olduğu da düşünüldüğünde, eski gladyatörlerin bu hamamda yıkandığını düşünmek heyecan verici olsa gerek.

Burdur Hamamları

Elbette Burdur denilince akla gelen ilk hamam antik kentin içindeki değil, zira yerin altında yıllardır gömülü olan hamamı kent sakinlerinin bilmesi de mümkün değil. Ancak hala yaşayan tarihi hamamları da bulunmaktadır. Şimdi bu hamamları inceleyeceğiz.

Tabak Hamamı;

Hacı Mahmut Camisinin yanında yer alan Tabak hamamı, tarihi kayıtlara göre 1523 yılında yaptırılmıştır ve hamamın maddi külfetini Şeyhülislam Bedayi Efendi üstlenmiştir. Tarihçilere ve mimarlara göre tam bir geleneksel taşra hamamı olarak nitelendirilmektedir. Burdur Hamamlarından olan Tabak Hamamı tarihi olarak önemli bir yere sahiptir.

 

Baltaoğlu Hamamı;

Yine Osmanlı dönemine ait olan yapı, Çeşmedamı Mah. Çingir Sok. Burdur Merkez, Burdur adresinde bulunmaktadır. Dileyenler 0248 233 21 11 numaralı telefondan ulaşarak, hamamın çalışma saatleri ve özellikleriyle ilgili daha fazla bilgi alabilirler.

Hoca Bali Hamamı;

Burdur Hamamları’ nın en eskilerinden olan, Osmanlı yapılarından Hoca Bali Hamamı, Burdur merkezde Oluklaraltı caddesinde bulunmaktadır.

Burdur Hacı Bali Hamamı

Burdur Hacı Bali Hamamı

Selçuklu Hamamı;

Adından da anlaşılacağı üzere Selçuklu döneminde yapılan, yine Burdur’un önemli tarihi yapılarından biri olan hamam, Ağlasun ilçesinde bulunmaktadır.

Yeni Hamam;

İsmi sizi şaşırtmasın çünkü ilk yapıldığı dönemde yeni ismini almasına rağmen, Osmanlı döneminde yapılan önemli hamamlardan biridir. Pazar Mah. Yeni Hamam Cad. Merkez Burdur, adresinde bulunan hamama 0248 233 25 39 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Metindeki hamamlardan da anlaşılacağı üzere, engin bir yıkanma tarihi olan Burdur’un yıkanma ihtiyacını günümüzde elbette hamamlardan çok modern duşakabin sistemleri karşılamaktadır. Yapılan araştırmalara göre nüfusunun %40ı hala duşakabin kullanmayan Burdurluların kaçıramayacağı bir fırsat öneriyoruz.

Firmamızın başlatmış olduğu online duşakabin alışverişi sistemi sayesinde, Ankaralıların yıllardır faydalandığı uygun fiyat ve yüksek kalite avantajlarından siz de faydalanabileceksiniz.

Burdur il merkezi başta olmak üzere, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni, Yeşilova ilçelerinin herhangi birinden yapacağınız siparişle siz de ucuz duşakabin fiyatları üzerinden yeni ve modern duşakabin modellerine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir