Kültür

Bayburt Hamamları

Tarihi Bayburt Hamamları

Eski adı Baybert olan Bayburt ili bu isme 1930 yılında kavuşmuştur. Uzun süre Ermenilerin yaşadığı şehir daha öncesinde ise Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde yer almıştır. Doğu Karadeniz dağlarının güneyinde yer alan Bayburt’un kuzeyinde Rize ve Trabzon gibi Karadeniz illleri bulunurken, doğusu ve güneyinde ise Erzurum ve Erzincan gibi Doğu Anadolu illeri bulunmaktadır. Bu konumu dolayısıyla bir geçiş güzergahı olagelmiştir.

Bayburt Hamamları

Tarih boyunca birçok topluluğun akın merkezlerinden biri olan Bayburt, bu sebeple çoğu zaman kalıntılarını yitirse de günümüze kadar gelmiş eserler hala bulunmaktadır. Bu tarihi dokulardan, hamam içerikli olanları makalemizde inceleyeceğiz.

Bayburt Hamamlarından Çarşı Hamamı

Bayburt Hamamlarından Çarşı Hamamı

Çarşı Hamamı;

Şehir merkezindeki saat kulesinin çok yakınında bulunan Çarşı Hamamı, Osmanlı dönemi, Kadı Mahmut Çelebi’nin yaptırdığı bir hamamdır. Birçok eski Osmanlı hamamı gibi, yanlış restorasyona kurban giderek orijinal özelliklerini kaybetse de tarihi kokusunu hala verebilmektedir. Ayrıca bu hamam, Erken Osmanlı mimarisi örneklerinden sayılmaktadır.

Camiikebir Mah. Kuyubaşı Cad. 3 Kasaplar Çrş. Bayburt Merkez, Bayburt adresinde bulunan hamama, 0458 211 29 10 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bent Hamamı;

Akkoyunlular zamanında Ferahşat Bey tarafından yaptırılmış olan hamamın yapılış tarihi net olarak bilinmemektedir. Hamamın iç kısmı neredeyse aslını tamamen korurken, dış kısmında yapılan onarımlar, dokusunu bozmuştur. Hamam günümüzde işletilmemektedir.

Bayburt Duşakabin Alışverişi;

Coğrafi konumu sebebiyle, tarımın dahi zor yapıldığı Bayburt’ta ana geçim kaynağı duşakabin olagelmiştir. Türkiye’nin gelişmekte olan illeri arasında gösterilen Bayburt, bu gelişimi sanayi ve ticaretin yanında lüks alanında da yaşamaya başlamıştır.

Kendinize sunabileceğiniz en uygun fiyatlı ve en iyi lüks kullanım gereçlerinden biri de duşakabindir. Size kendinizi iyi hissettircek duşakabin modelleri, sitemiz aracılığıyla, fabrika satış fiyatları üzerinden evinize teslim edilmektedir.

Bayburt il merkezi başta olmak üzere, Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinin de her birine aynı şekilde servis ağımız bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir