Kültür

Bartın Hamamları

Amasra' dan bir görünüm

1991 yılında Zonguldak’tan ayrılarak il olan Bartın, Türkiye’nin küçük ama bir o kadar da tarihi ve doğal güzellikleriyle dolu bir başka ili. Tarihi milatta öncesine kadar dayanan Bartın’ın ismi ise, içinden geçen Parthenios ırmağının zamanla değişmesiyle meydana gelmiştir.

Küre Dağları Milli Parkı gibi, doğanın içerisinde neredeyse doğaüstü bir oluşum gibi bir alana sahip olan Bartın’ın bir diğer göz bebeği ise Amasra’dır.

Tarih boyunca birçok medeniyetin uğrak yeri olan Bartın, Osmanlı döneminde de gelişmiş merkezlerden biri olarak gösteriliyordu. Bu dönemde yapılan çalışmaların kimi kalıntıları hala bulunmaktadır. Özellikle yapılan hamamların biri hala işler durumdadır.

Eski Bir Bartın Hamamı

Eski Bir Bartın Hamamı

Bartın Şehir Hamamı;

1747 yılında Bartın Valisi Çalıkoğlu tarafından yaptırılan Şehir Hamamı, iki katlı soyunma yeri içerir. Ortasında şadırvan bulunan hamamın biri büyük diğer üçü küçük olmak üzere toplamda 4 kubbesi bulunmaktadır.

Kırtepe Mah. Hamam Sok. 8 Bartın Merkez, Bartın adresinde bulunan hamama 0378 227 72 57 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Somaklıoğlu Hamamı;

1883 yılında adını aldığı Somaklıoğlu Hacı Mustafa Bey tarafından yaptırılan hamamın günümüze kadar ne yazık ki kalıntıları ulaşabilmiştir.

Amasra Hamamı;

  1. yüzyılda yapıldığı düşünülen Amasra hamamı, Anadolu Beylikleri döneminin özelliklerini yansıtmaktadır. Günümüzde kullanılmamaktadır.

Bartın Duşakabin Alışverişi

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön planda olan Bartın, çevresindeki gelişmiş iller ve coğrafi yapısı sebebiyle ticaret ve sanayi anlamında pek gelişememiştir. Bu durum Bartın’da yaşayan vatandaşların, ülke içinde üretilen ürünleri bile, daha fazla ücret ödeyerek almasına sebep olmaktadır.

Firmamızın başlattığı online duşakabin satışı sayesinde, Türkiye’nin her yerine, fabrika satış fiyatları üzerinden istenilen her duşakabin modelini göndermekteyiz.

Bartın Merkez başta olmak üzere; Amasra, Kurucaşile ve Ulus ilçelerine de aynı şekilde hizmet vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir