Banyo

Banyonuz İçin Pratik Öneriler

Banyonuz İçin Pratik Öneriler

Evlerde stil hakimiyetinin olduğu son yıllarda, evvelki yıllarda evin pek de önemsenmeyen bölümlerinden olan banyolar da nasibini aldı. Artık her banyoda ev sahiplerinin kendine özgü ufak ya da büyük dokunuşlarını görmek mümkün. Peki ama size en uygun banyo seçeneğini nasıl belirleyebiliriz?

Bu soruya cevap verebilmek için; öncelikle bir banyoda en çok neye dikkat ettiğinize karar vermemiz gerekmektedir. Sizi en çok cezbeden şey; teknolojik ve işlevsel bir yapı mı yoksa banyonuzda alan kazanmanıza yardımcı olan üniteler mi? Ya da evinizin dekorasyonu ile tam anlamıyla uygun bir banyo mu  isterdiniz? Size bu konuda fikir verebileceğine inandığımız bazı önerilerimizi aşağıda sıraladık, umarız işinize yarar.

Banyonuz gereğinden fazla dar ise; lavabo üzerine yerleştireceğiniz geniş bir ayna yardımı ile banyonuzu olduğundan çok daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz. Bunun dışında; dar banyolar için önerdiğimiz bir diğer seçenek de çekmeceli dolaplara yönelmenizdir. Etrafta ne kadar çok malzeme görünürse dar bir banyo da o kadar kalabalık ve dağınık görünecektir. Bu olumsuz görüntüyü ortadan kaldırmak ve daha ferah bir ortam yaratmak için genelde dolap çekmeceleri en iyi yardımcılardan biri olarak kullanılmaktadır. Hatta imkanlar dahilinde gömme dolap yaptırılabiliyorsa bu aynı zamanda yerden de tasarruf edebilceğinizi gösterir.

Banyonuzda renkleri kullanmaktan kaçınmamanızı öneririz. Banyo seramikleriniz ile bir araya gelen renkler, ortamda oldukça ışıltılı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Üstelik küçük bir çocuğunuzvarsa  ona banyoyu sevdirmeniz için de renklere başvurmanız ya da onun için küçük bir lavabo köşesi oluşturmanız oldukça başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Banyonuz elverişli ise; aydınlatma açısından doğal ışık kullanmanız, banyoda bulunan makyaj ve kişisel bakım alanınız içinse; lavabo aynasının her iki yanına ya da ayna üzerine tercih edebileceğiniz ışıklandırma yöntemlerini tercih etmeniz kullanımınızı pratikleştirmek adına oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

Ayna kullanımı ve ufak bir gece lambası ile banyonuza şık bir hareket getirebileceğiniz gibi; banyonuzun alanının daha ferah görünmesini de sağlayabilirsiniz. Gömme dolaplar, duvara monte raflar, banyonuzda bulunan köşe alanları değerlendirmenize yaracak olan köşe ünite rafları ve katlanabilir kapılar da yine aynı şekilde banyonuzdan alan tasarrufunda bulunabilmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden bazıları olabilir.

Banyonuzda yaratmak istediğiniz stil için; banyo seramiği seçeneklerinden faydalanmanızın yanı sıra sabunluk, diş fırçalık vb. gibi aksesuarlardan da yardım alabilirsiniz.

Banyonuzu düzenlerken unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri ise; banyonuzun ne kadar ışık aldığını tespit etmek ve buna uygun çözümler üretmektir. Çoğu zaman banyolar, ışıktan yoksun alanlar olduklarından banyo ışığını mümkün mertebe yükseltebilmek için banyonuzda yoğun olarak kullandığınız renk seçeneklerinin açık renklerden oluşmasına dikkat etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir