Genel

Banyolar İçin Klozet Seçimi Nasıl Olmalı

Klozet Seçimi

Klozetler, banyolarımızda en çok kullandığımız ürünlerin başında gelir. Yeni bir banyo tasarlıyorsanız ya da yeni bir klozete ihtiyacınız varsa, Klozet Seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için bir araya getirdik. Doğru klozet seçimi kullanım kolaylığı ve sağlık açısından önemli bir konudur. Bu yüzden seçim sürecinin dikkatli yönetilmesi gerekir. Klozetler, her geçen gün alaturka tuvaletlerin yerini almakta ve gelişen teknoloji ile birlikte bir çok farklı model ile karşımıza çıkmaktalar.

Bir çok kişi, sıhhi tesisat ve banyo vitrifiye konularına yabancıdır. Bu yüzden klozet tercihi yapılırken, genellikle satıcıların söylediklerine inanmak zorunda kalırız. Fakat alacağınız klozetin marka, model ve yıkama tiplerinin yanında başka özelliklerine de dikkat etmek gerekir.

Gömme Rezarvuarlı Klozet Örneği

Gömme Rezarvuarlı Klozet Örneği

Klozet Seçiminde Ölçüler

Her teknik ve dekorasyon işleminde olduğu gibi işe yine ölçülerle başlamak gerekecektir. Klozetinizin yerleşeceği bölgede, ebatlar için ölçü almalısınız. Bu seçeceğiniz modelin banyonuza uygun olup olamadığını kontrol etmenizi, ayrıca kurulum sırasında zorluk çıkıp çıkmayacağını öngörmenizi sağlayacaktır.

Banyonuzun tesisat giderlerini de kontrol etmeniz gerekir. Klozetiniz yere monte edilebileceği gibi, duvara asılarak da kurulum yapılabildiğinden, banyo gider tipiniz seçiminizde önemli bir unsur olacaktır. Eğer banyonuzdaki gider zeminde ise, yere monte edilen modelleri seçmelisiniz. Pis su giderleri duvarda ise, arkadan çıkışlı asma modellerden seçim yapılması gerekir.

Ölçüler genellikle küçük, standart ve büyük ebatlarda sınıflandırılmıştır. Küçük ölçüler için, boy genellikle 54cm’yi ve en ölçüsü de 36cm’yi geçmeyen ebatlarla üretilmektedir. Standart ebatlarda ise, boy 54-60cm ve en 36-40 cm arasındadır. Büyük klozetlerde ise boy 70cm ve en 42cm’ye kadar üretilir. Yükseklik olarak da genellikle 35-36 cm karşımıza çıkar. Kullanımı ve yerinizi göz önüne alarak kabaca bir ölçü belirleyebilirsiniz. Eğer eski bir klozetiniz varsa, ölçünü alarak işlerinizi kolaylaştıra bilirsiniz.

Farklı Klozet Modelleri

Farklı Klozet Modelleri

Modelleri ve Montaj Şeklini İnceleyin

Klozet takımı modelleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bahsettiğimiz gibi iki ana grup söz konusudur. Birinci grup tabana monte edilenler olurken, ikinci grup duvara monte edilen asma klozet modelleridir. Bazı modeller ise Universal çıkışlı olarak adlandırılıp, hem yere hem de duvara monte edilebilmektedirler. Ama tavsiyemiz pis su giderine uygun bir model içinden seçim yapmanız yönünde olacaktır. Yer bağlantısı olmayan asma modeller, hijyen konusunda da öne çıkan ürünlerdir.

Renk tercihi

Genellikle beyaz renk ile piyasaya sürülen klozetler, bu sayede bir çok vitrifiye ürünle uyum sağlarlar. Fakat farklı tercihleriniz varsa bunları da değerlendirebilirsiniz. Banyonuzda açık renk seramik karo uygulaması yapılmışsa, renkli klozetler hoş bir görünüm oluşturabilir. Siyah, altın, bakır gibi bir çok farklı renk söz konusudur.

Kapak Çeşitleri

Bazı modeller kapakları ile birlikte satılırken, bazı modeller için kapak takımını sonradan almak gerekebilir. Kapak seçimi de klozet seçimi kadar önemlidir. Plastik kapaklar yerine, melamin kapakları tercih ediniz. Kapakların bağlantı aparatlarında da paslanmaz metal olmasına özen gösterin. Kapakların bir kısmı klasik yapıda bir kısmı ise yavaş kapanan özeliktedir. Kullanımınıza göre bir seçim yapabilirsiniz. Yavaş kapanan kapaklar, ses yapmayan kapak tiplerindendir.

Rezervuar Takımları

Rezervuarlar, genellikle klozetlerle birlikte satılan ürünler olsa da, bazen ayrı olarak da satılırlar. Tavsiyemiz rezervuarları ile birlikte gelen ürünleri seçmeniz yönünde olacaktır. Böylece marka bütünlüğü ile bir ürün sahibi olursunuz.

Bir Klozet Örneği

Dıştan Rezarvuarlı Bir Klozet Örneği

Bir diğer unsur da bazı modellerdeki su tasarrufu sağlayan özelliklerdir. Bu modeller sifon başına neredeyse %50 tasarruf imkanı verirler. Bu da ay sonunda faturalarınızın daha az canınızı yakacağı anlamını taşır. Ayrıca su tasarrufunun giderek önem taşıdığı unutulmamalı ve klozet seçiminde de göz önüne alınması gereken bir unsur olmalıdır.

Yıkama Sistemleri

Klozetler, kanallı ve kanalsız olarak üretilebilirler. Kanallı modellerde su, yıkama sırasında kanallar sayesinde, klozet içinde tüm yüzeylere ulaşarak, temizlik sağlar. Ayrıca suyun etrafa sıçramasına da engel olur. Kanalsız modellerde ise su, klozet çevresinden, farklı noktalardan bırakılır. Bu sayede yüzey temizliği sağlanmış olur.

Klozet Yıkama Sistemleri Örneği

Klozet Yıkama Sistemleri Örneği

Çevre yıkama özelliği olan, klozet seçimi, hijyen olarak avantaj sunar. Bu modellerde su, iç kanallar yardımı ile tüm yüzeylere ulaşır ve tam bir temizlik sağlar.

Sertifikalar

Toplum olarak biz pek önemsemek de, aldığınız ürünün, üretici sertifikalarını sorabilirsiniz. Sertifika sahibi ürünler, sıradan ürünlere göre daha garantili ve arge çalışmaları yapılmış ürünler olacaktır. Dünyada bir çok ülkede belli standartlar sertifikalar üzerinden kontrol edilmektedir. Klozet seçimi yaparken sertifikalarını mutlaka inceleyin.

Doğru Kurulum

Klozet seçimi kadar, düzgün monte edilmesi de önemli bir konudur. İleride problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız, kurulum doğru yapılması gerekir. Eksik ya da düzgün monte edilmeyen bir klozet ve aparat sistemi, su sızmaları, sık tıkanıklık oluşturması gibi can sıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bu tarz olumsuz durumlarla karşılaşmamak için işini bilen, profesyonel kişilerle çalışmalısınız.

Banyo dekorasyonu, duşakabin, banyo dolapları ve seramik yüzeylerle ilgili ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi için bizimle “İletişim Sayfamız” üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Uzman ekibimiz ve ustalarımızla sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

Kaynaklar

https://www.build.com/how-to-choose-a-toilet/a13

https://www.americanstandard-us.com/learn/about-toilets/how-to-choose-a-toilet

https://www.sustainablesolutions.com/insider-tips/2020-12-16/should-i-buy-a-toilet-with-a-round-front-or-elongated-bowl-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir