Banyo

Banyo Yer Kaplamaları

Son dönem banyo modelleriyle birlikte hayatımıza eklenen yeni bir özellik de banyolar için yer kaplamaları. Birçok kullanıcının belki haberinin bile olmadığı bu uygulama kullanıcılara büyük avantajlar sunmakla birlikte, çeşitli ürün seçenekleriyle birlikte evimize kadar gelmekte.

Elbette banyo yer kaplamalarınız için yapacağınız seçimleri farklı alanlarda değerlendirerek de tasarlayabilirsiniz. Yani önceliklerinizi belirleyebilirsiniz. Bu öncelikler kaplamanın ömür uzunluğunu, çocukların yaratacağı yüksek tahribata dayanıklılığı, fiyat aralıklarını, görsel farklılıklarını ve çıplak ayakla basımda oluşabilecek iyi veya kötü duyguları içerir. Yani salonunuza parke seçmekten çok da farkı yoktur.

Şimdi ülkemizde yaygın olarak kullanılan banyo yer kaplama şekillerini inceleyerek doğru sonuca ulaşmanızda yardımcı olmanızı sağlayacağız.

Ülkemizde sık kullanılan, ama ne yazık ki banyolar için çok kötü bir tercih olan kaplama şekillerinden ilki halı.

Kimi zaman blok halı olmakla birlikte kimi yapılarda halıfileks olarak da gördüğümüz bu uygulama banyolar için hatalı uygulamaların başında gelir. Neredeyse tek avantajı çıplak ayakla basıldığında rahatlık hissi vermesidir ancak banyolarımız ıslak ortamlar oldukları için, dokuma ürünler çok çabuk eskir ve yıpranır. Ayrıca şu da önemli bir faktördür ki halının ıslandıktan sonra kuruması oldukça zaman alır ve aynı şekilde çıplak ayakla basıldığında insana kötü bir his verir. Size tavsiyemiz banyo zemininiz taş bile olsa halı kullanmamanız.

Sık kullanılan kaplama çeşitlerinden biri de sert ağaç kaplamalar. Halı seçimine göre çok daha iyi olan bu kaplama şekli fiyat olarak da fazla can yakmayan bir aralığa sahiptir. Ayrıca klasik görünümüyle banyo dekorasyonunu da buna göre sağlarsanız ortaya çok güzel ve rahat bir banyo çıkarabilirsiniz. Ne yazık ki sert ağaç kaplamaların en büyük sıkıntısı, nemden çok çabuk etkilenmeleri ve hızlı çürüme yapmalarıdır. Gerekli önlemler alınmadığı sürece hızlıca çürüyecek bir kaplamaya sahip olmak istemezsiniz.

Ortalama tercihlerden biri de laminat kaplamalardır. Birçok insanın salonlarında da kullandığı bu uygulama temizlenmesinin kolaylığıyla da göze çarpmaktadır. Neme karşı da dayanıklı olan bu kaplama şekli, yoğun miktarda su uygulandığında ahşap olduğu için kabarma yapmaktadır. Eğer bir kabarcıklanma görürseniz ne yazık ki bunun tek çözümü o parkeyi sökmek ve yenisini eklemektir. Bu da eskimiş parkenizle renk farkına sebep olabilir. Bu sebeple laminant parke seçmeden önce bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Banyo kaplamalarında en sık kullanılan ikinci kaplama şekli vinildir. Oldukça kolay olan uygulama seçenekleri sayesinde, kullanıcıların kendisinin dahi rahatlıkla kaplamayı yapabileceği bir ortam sağlar. Ayrıca binlerce farklı stiliyle de istediğiniz banyo şeklini oluşturmakta size fazlasıyla yardımcı olur. Ne yazık ki her güzel şeyin de dezavantajları vardır. Vinil zaman içerisinde suyla temas etse de etmese de yukarı doğru kalkar ve banyonuzda dengesiz bir görüntü oluşturur. Buna çözüm olarak ise vinil levhaları geliştirilmiştir ancak bu levhaların da uygulanışları oldukça sıkıntılıdır ve zordur. Vinil kaplama seçenekleri her ne kadar ucuz ve çeşitli olsa da bir süre sonra bu ucuzluğunu hissettirecektir.

Gelelim ülkemizde en sık kullanılan kaplama çeşidine; Seramik. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın her yerinde en çok kullanılan seramik, sert dokusu sayesinde neredeyse taşı andırır. Ayrıca bir doluluk hissi verir ve bu hisle birlikte mekana ağırlık da katar. O da aynı vinil kaplama sistemleri gibi su geçirmez ve ahşap uygulamalara göre ucuzdur. Ve yine vinil gibi binlerce şekilde renkte veya tarzda üretilebilir. Aynı taş gibi görünen seramikler de vardır ahşap gibi görünenleri de. Ayrıca kaplaması sırasında kullanılacak harcın rengini dahi siz belirleyebilirsiniz. Bütün bu seçenekleri sayesinde hem dayanıklı hem de istediğiniz banyoyu yaratmada size yardımcı olacak bir kaplama şeklidir. Dezavantajları ise soğuk ve kaygan olmasıdır. Özellikle kış aylarında birçok kullanıcı üzerine bir kilim veya başka bir şey sererek kullanmaktadır bu durumda kilimin altında ne olduğunun çok da önemi yoktur.

Bütün bu seçeneklerden elbet kendinize göre olan bir tanesini seçeceksiniz. Bu seçimde hem zevkleriniz hem de kullanışlılığı arayacaksınız ama verdiğimiz bilgiler dahilinde hangi ürünü seçerseniz seçin kaliteli bir seçenek yapmanızı tavsiye ediyoruz zira sürekli suyun bulunduğu bir mekanda çürümeler, yıpranmalar da çabuk yaşanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir